Kolory, meble i inne detale do sypialni

Kolory, meble i inne detale do sypialni

Każdemu marzy się osobny kąt do spania, własne, przytulne miejsce, oaza spokoju i azyl przed troskami dnia codziennego. Dowiedz się jak stworzyć sypialnię Twoich marzeń! Czytaj dalej

 

Dziś nie wyobrażamy sobie mieszkania bez sypialni i własnego miejsca do spania. W związku z tym często stoimy przed dylematem, jak urządzić to pomieszczenie? Jakie dobrać meble, zwłaszcza, gdy pokój przeznaczony na sypialnię nie jest wyjątkowo dużych gabarytów. Nasze mieszkania są najczęściej małych rozmiarów, coraz popularniejsze są mniejsze metraże, łatwiejsze do kupna i do utrzymania, jednak zdecydowanie trudniejsze do umeblowania. Do tego należy również dodać fakt, że mieszkania kupowane od developerów są często … hm… mało ustawne. Zostaje więc albo umeblować mieszkanie meblami na wymiar, zamawianymi u stolarza i droższymi niż fabryczne, lub spróbować dopasować coś z tego, czym dysponują w swej ofercie sklepy meblowe. Ważne, by przy urządzaniu małych mieszkań kierować się kilkoma zasadami, które na pewno optycznie powiększą nam przestrzeń i pozwolą na zachowanie funkcjonalności.

 

jak urządzić sypialnie

 

Czytaj również: Jak urządzić przytulną sypialnię na jesień i zimę? Oto najmodniejsze trendy!

 

W małych mieszkaniach musisz otaczać się rzeczami, które naprawdę bardzo cenisz, oraz takimi, które są ci naprawdę niezbędne

 

Każdy przedmiot powinien sprawiać radość swoją obecnością. Jeśli dysponujesz naprawdę małą ilością miejsca, musisz zorganizować sobie miejsce na sypialnię. Najlepiej w takim wypadku otoczyć się meblami, które są wielofunkcyjne. I tak, na przykład, łóżko może mieć w dzień funkcję sofy, posiadać dodatkowe skrytki na drobiazgi. Biurko, po rozłożeniu może stać się stołem do jadalni. Zajmujące miejsce krzesła można zastąpić łatwymi do składania i schowania. Im mniejsze pomieszczenie, tym większy powinien być nacisk na funkcjonalność. Zapamiętaj, że w małych pomieszczeniach dobrze postawić na minimalizm, im więcej ozdób i dodatków, tym bardziej pomieszczenie sprawia wrażenie zagraconego. Drobiazgi chowaj w ozdobnych pudełeczkach.

 

Łącz funkcje poszczególnych przedmiotów i mebli.

 

Osobisty charakter mieszkańca odzwierciedlają drobiazgi, ale nie można przesadzić z ich ilością. Wbrew pozorom w małych pokojach wcale nie należy unikać kolorowych akcentów i deseni na ścianach. Fakt, pozwalają na optyczne powiększenie pomieszczenia, jednak to one, zamiast drobiazgów mogą mu nadać charakteru. Jeśli decydujesz się na zawieszenie półki lub regału, zawieś je pionowo, sięgając sufitu. Unikaj zaś stawiania ich na podłodze, bo takie rozwiązanie zmniejszy jeszcze optycznie twój pokój. Wrażenie wyższego wnętrza uzyskasz, wieszając firany lub inne ozdoby okienne od sufitu do podłogi. No chyba, że takie rozwiązanie zupełnie nie pasuje do stylu twojego wnętrza. Unikaj zastawiania podłogi dodatkowymi meblami i akcesoriami. Jeśli możesz, umieszczaj wszystko na ścianach. Telewizor – na ścianę, regały – na ścianę. Najniższa półka regału może być równocześnie blatem biurka lub stolikiem, jeśli umieścisz ją na odpowiedniej wysokości, a równocześnie zrobisz ją nieco szerszą.

 

Chowaj i maskuj wszystkie swoje schowki i pamiętaj, małe wnętrze musi być bardzo uporządkowane i poukładane

 

Nowoczesne meble pozwalają tak zagospodarować przestrzeń mieszkalną, by nie tylko zapewnić niezbędną prywatność, ale też stworzyć miejsce, w którym możemy przyjąć gości. Dobre rozwiązania pozwalają na stworzenie miejsc do przechowywania, stref odpoczynku oraz stref wspólnych. Biorąc pod uwagę niewielki metraż naszych pokoi, jest to trudne, ale nie niemożliwe. Do meblowania niewielkich pomieszczeń dobrze wybierać moduły, które pozwalają dopasować umeblowanie do możliwości pomieszczenia oraz własnych upodobań. Więcej półek pozwala zostawić więcej miejsca na podłodze. Szafa może być tak dobrana, by mieć dodatkowe półki, blat lub może zagospodarować nie tylko ścianę, ale też narożniki.

 

Osobny pokój z przeznaczeniem na sypialnię

 

Gdy dysponujemy miejscem na osobną sypialnię, sprawa jest zdecydowanie bardziej prosta. Łóżka nie powinieneś ustawiać na linii drzwi – okno, ze względu na przeciągi, szkodliwe dla zdrowia. Zresztą, sen w przeciągu na pewno nie będzie odpowiednio zdrowy. Ponadto łóżko powinno znaleźć miejsce tam, gdzie osoba odpoczywająca nie jest narażona na hałas dobiegający od telewizora czy rozmów domowników w pokoju dziennym. Wiadomo, nie zawsze da się umiejscowić sypialnię w odpowiedniej odległości, ale jeśli możesz zamknąć drzwi i ustawić łóżko tak, by mieć drzwi w zasięgu wzroku, ale nie koniecznie leżąc w linii łóżko / okno, odgłosy żyjącego domu można znacząco wytłumić. Dodatkowo, jeśli leżąc będziesz bez problemu widział drzwi, twój sen będzie spokojniejszy, a ty nie będziesz musiał się odwracać, by sprawdzić, kto wchodzi do pokoju.

 

Od ciebie zależy, czy łóżko będzie stało pod ścianą, w środku pomieszczenia czy zagłówkiem do ściany

 

Jeśli z sypialni korzystacie we dwoje, najlepiej będzie znaleźć takie ustawienie, w którym obydwoje będziecie mieli swobodny dostęp. Rolety, żaluzje lub zasłony przydatne będą w oknach, które wychodzą na wschód, dzięki temu poranne słońce nie będzie was budzić skoro świt. Pozwalają na dowolny sposób zacieniania pomieszczeń i ochronę przed palącym słońcem. Wybór jest ogromny. Można szukać zarówno drewnianych jak i materiałowych, wszystko zależne jest od indywidualnego gustu i kreatywności.

 

Kolory wnętrza w sypialni zależą od Ciebie

 

Możesz wybrać te, które cenisz najbardziej, ale pamiętaj, że pastelowe błękity uspokoją, a zieleń wniesie do pomieszczenia świeżość, pomogą też zrelaksować się po ciężkim dniu. Delikatne, pudrowe róże oraz żółcie dodadzą ci pogody ducha, natomiast biel wprowadzi chłodne poczucie sterylnej czystości. Ciemne kolory wpływają przygnębiająco, stąd oszczędnie i ostrożnie wprowadzaj do kolorystyki ciemne brązy lub fiolety, tak samo jak intensywne kolory, typu pomarańcz lub czerwień, które w nadmiarze mogą drażnić. Możesz stosować dowolne, jeśli lubisz biel, ożyw ją kolorowymi akcentami, przełam efekt sterylnego laboratorium, lepiej postawić na złamaną biel, beż, pastele. Jedną ścianę możesz śmiało potraktować intensywnym, ciemnym kolorem, który przejmuje funkcję dekoracyjną. Modne ostatnio jest instalowanie oświetlenia wokół łóżka, nieco nad podłogą. Dzięki temu zabiegowi sypialnia wygląda intrygująco i tajemniczo.

 

Oświetlenie w sypialni jest bardzo istotne

 

W sypialni unikaj ostrego światła, staraj się zainstalować oświetlenie o ciepłej barwie, bo przy takim dobrze odpoczniesz. Pamiętaj, że ciemne abażury i klosze wprowadzają ciekawy, kameralny klimat do sypialni, natomiast jeśli jesteś miłośnikiem czytania książek w łóżku, zadbaj, by lampka nocna dobrze oświetlała książkę. Wybieraj takie stawiane na stoliku lub szafce nocnej lub przyczepiane do ramy łóżka. Świetnym rozwiązaniem może być również kinkiet. To, czy zdecydujesz się na kinkiety, lampę stojącą lub inny rodzaj oświetlenia, zależy od tego, co ci się podoba, oraz od tego, na co pozwoli rozmiar sypialni. Staraj się, by oświetlenie było przytłumione, blaskiem przypominać powinno raczej świece, których też w sypialni nie unikaj. Mogą być niezwykłym dodatkiem.

 

Wybór mebla głównego, czyli łóżka

 

Wybierając łóżko do sypialni pamiętaj, że powinno być stabilne, absolutnie nie może chwiać się na nogach lub trzeszczeć podczas zmiany pozycji we śnie. Pozycję we śnie możesz zmienić nawet 60 razy w ciągu nocy, nie wspominając nawet o wieczorach, gdy masz problem z zaśnięciem, i przewracasz się z boki na bok. Szerokość, na jaką powinieneś się zdecydować, zależy od twojego wzrostu oraz wagi, ale przyjmuje się, że wygodne łóżko jednoosobowe powinno mieć co najmniej 90 cm szerokości, natomiast dwuosobowe 160 centymetrów. Najczęściej wybieranym rozmiarem łóżka dwuosobowego jest 160 x 200 cm, ale w blokach równie często spotyka się modele o rozmiarze 140 x 200. Dzięki temu możesz ustawić przy łóżku szafki nocne. Zgodnie z zasadami Feng Shui najlepiej śpi się na łóżku drewnianym, i to właśnie takie wybieramy najczęściej. Czasem skłaniamy się ku łóżkom tapicerowanym. Ich zaletą jest fakt, że sprawdzą się w każdym wnętrzu, nie tracąc nic nawet podczas zmiany aranżacji pomieszczenia. Wysokość łóżka od podłogi to 40 – 50 centymetrów. Nie tylko wygodnie będzie ci wstawać lub kłaść się, to będziesz mieć również schowek na pościel. Stąd dobrze zainwestować w łóżko z bocznymi szufladami. Do tego powinieneś wybrać idealny dla ciebie materac. Przy łóżku dobrze mieć malutki stolik lub szafkę nocną. To miejsce idealne na wodę, krem, chusteczki, książkę lub gazetę.

 

Szafa lub garderoba – idealne rozwiązanie dla sypialni

 

Sypialnia w domu jednorodzinnym lub dużym mieszkaniu nie nastręcza wielu trudności. Popularnym trendem jest umieszczanie obok sypialni garderoby oraz łazienki, wyłącznie do użytku właścicieli domu. W bloku posiadanie osobnego pomieszczenia na garderobę to marzenie. Zbyt mały z reguły metraż, a zbyt wiele do wciśnięcia. Może wobec tego wykorzystać możliwości, jakie daje nam postawienie szafy zabudowanej? Rozmiar szafy musisz dokładnie przemyśleć, bo jakby nie było, musisz mieć możliwość swobodnego poruszania się po pokoju, jednak taka szafa nie tylko uporządkuje wnętrze i pozwoli schować drobiazgi i nie tylko. Możesz taką szafę wyposażyć w lustro na całej wysokości, pamiętaj też o możliwościach, jakie dają ci drzwi przesuwne.

 

Nie pozwól się ograniczyć wyobraźni. Zawsze znajdzie się sposób na to, by twoja sypialnia nabrała nowego charakteru

 

Pomysłów może być mnóstwo, a ograniczeniem może być jedynie brak wyobraźni. Czasem jest tak, że nasza sypialnia już nas nie ciekawi, stała się smutna, zwyczajna. Wówczas wystarczy niewiele drobiazgów, które odmienią wnętrze. Czasem wystarczy oklejenie ściany tapetą, nowy kolor czy wzór, kilka ciekawych drobiazgów, by zyskała nowy nastrój. Ciepłe beże, czekoladowe brązy, miękkie narzuty, puszyste dodatki, takie jak poduszki czy tapicerowane zagłówki łóżka czy nawet ściany, pozwolą nam stworzyć przytulny kąt dla siebie, w którym wyciszysz się i uspokoisz po nerwowym, pełnym stresu dniu. Na podłogach unikaj chłodnych kafli czy podłogi kamiennej. W sypialni zdecydowanie lepiej sprawdzą się dywany i mięciutkie wykładziny, a jeśli jesteś alergikiem, to zdecydowanie dobrym wyjściem będzie podłoga drewniana lub z paneli. Pamiętaj, że bez względu na styl, jaki ci się podoba we wnętrzu sypialni musi panować ład i spójność, porządek kolorystyczny. Unikaj dużej liczby bibelotów, które wprowadzą bałagan do pomieszczenia, dobierz dodatki i tkaniny tak, by do siebie pasowały. Jeśli masz taką możliwość, rozważ łóżko na antresoli, dzięki czemu zaoszczędzisz przestrzeń. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które poprawia funkcjonalność naszegomieszkania.

 

Autor artykułu
Artykuł przygotował salon Salon Meblowy Mebel Perfekt z Chojnic oferujący meble do salonów, sypialni i kuchni czołowych polskich producentów.

 

 

Czytaj również: Wnętrze pod skosem – jak stylowo i funkcjonalnie urządzić przestrzeń na poddaszu?

 


Źródło: Mebel Perfect / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Fototapeta w kuchni Liczba postów: 249 Grupa: Porady i op... Kuchnia jest miejscem, w którym spędza się bardzo dużo czasu. W dzisiejszym świecie, kiedy gotowanie stało się tak bardzo modne, gdy kulinarne programy telewizy...
  • Podłoga Liczba postów: 125 Grupa: Najnowsze t... Jaką podłogę wybrać przy dwóch dużych psach?
  • Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 253 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
  • Meble kuchenne Szczecin Liczba postów: 7 Grupa: Najnowsze t... Co sądzicie o meblach kuchennych pod wymiar?
  • Temat zawodowy Liczba postów: 2 Grupa: Najnowsze t... Zmiana nie polega tylko na modyfikacjach strukturalnych czy procesowych. To również transformacja kultury organizacyjnej. Change Manager kształtuje wartości, no...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 490

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >