Kominki gazowe LPG - czysta przyszłość domowego ogniska

Kominki gazowe LPG - czysta przyszłość domowego ogniska

Chłodne listopadowe wieczory, mroźne styczniowe dni, a my z ciepłą herbatą, pod kocem, przy migoczących płomykach zamkniętych w domowym kominku. Przytulnie i komfortowo, prawda? Lecz by mogło się to ziścić, najpierw musimy przynieść drewno do kominka, rozpalić ogień i przypilnować go, by nie zgasł zbyt szybko. Do tego dochodzi usuwanie popiołu i czyszczenie wnętrza paleniska, szyby oraz otoczenia kominka. A może by tak zasiąść przed kominkiem, bez wcześniejszego rozpalania i sprzątania? I móc przy tym regulować temperaturę, jaką da nam ogień? Odpowiedzią jest kominek gazowy. Czytaj dalej

 

Kominki gazowe prawie tam, gdzie zechcemy


Montując tradycyjny kominek musimy uwzględnić jego położenie tuż przy kominie. Jednak gazowe kominki można podłączyć do systemów kominowych ze stali kwasoodpornej. Duża dowolność w umiejscowieniu ich wynika z tego, że wkład kominkowy wystarczy podłączyć do przewodów powietrzno-spalinowych, które wyprowadza się przez ścianę zewnętrzną obok kominka. Dotyczy to tylko wkładów z zamkniętą komora spalania. Dzięki temu kominek gazowy możemy mieć w kuchni, łazience, sypialni. Wszędzie tam, gdzie pozwolą na to wymogi przepisów prawa budowlanego, lecz zawsze jest więcej możliwości niż przy kominkach tradycyjnych.

 

 

Czytaj również: Kominek otwarty czy zamknięty czyli jak wybrać idealne rozwiązanie


Wymogi kominków gazowych


Przede wszystkim należy wybrać rodzaj gazu, jakim będziemy palić w kominku. Jeśli wybierzemy gaz propan butan, czyli LPG, wtedy musimy zastosować w danym pomieszczeniu wentylację w postaci kratki wywiewnej przy podłodze, nieco powyżej poziomu gruntu. Ważne jest, jakie materiały konstrukcji i wykończenia znajdą się w bliskim sąsiedztwie wkładu kominka gazowego. Temperatura, jaką one osiągają może bowiem sięgać nawet 200 stopni. Materiały te nie mogą być łatwopalne, ponieważ wtedy odległość od nich musi wynosić przynajmniej 50 cm. To samo dotyczy instalacji elektrycznej, wodnej oraz gazowej.

 

Czytaj również: Szafka RTV imitująca kominek


Zalety kominków gazowych


Komfort użytkowania jest jedną z podstawowych zalet posiadania kominków gazowych. Nie ma potrzeby magazynowania drewna, rozpalania ognia, podkładania oraz usuwania popiołu. Ogień w kominkach tradycyjnych oraz gazowych wygląda praktycznie tak samo. Tylko w gazowym możemy regulować wysokość płomienia. Często całość podoba się nawet najbardziej zatwardziałym zwolennikom kominków tradycyjnych. Wszystko dzięki temu, że palenisko może być łudząco podobne do drewna, a nawet posiadać bardzo efektowne imitacje kamieni. Dużym plusem przy korzystaniu z kominków zasilanych LPG jest ekologia. Opalanie tym gazem nie powoduje emisji dwutlenku siarki, nie ma produktów ubocznych w postaci pyłów i węglowodorów aromatycznych. Okazuje się również, że takie kominki są tańsze w eksploatacji. A zależnie od możliwości budynku, możemy wybrać zamkniętą lub otwartą komorę spalania. Przeważają oczywiście zamknięte komory spalania, ze względu na możliwości ich instalacji oraz łatwość utrzymania ich w czystości. Ogromną zaletą jest też możliwość kontroli temperatury. Za pomocą skrzynki sterującej możemy bowiem określić, jaką temperaturę chcemy uzyskać w pomieszczeniu. A wady? Tak naprawdę to mają podobne do kominków tradycyjnych, lecz jest ich zdecydowanie mniej. A najważniejszą jaką się wymienia to brak klimatu paleniska tradycyjnego. Tylko czystość i komfort.

Źródło: amerigas.pl / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 322

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >