Kompaktowe pompy ciepła
Innowacyjne urządzenia zostały zaprezentowane po raz pierwszy na tegorocznych targach ISH we Frankfurcie, największej międzynarodowej imprezie w branży wentylacji, klimatyzacji, instalacji wodnych i sanitarnych.
Z obserwacji stanu naszych zasobów energetycznych można śmiało stwierdzić, że przyszłość zdecydowanie należy do instalacji ogrzewniczych przyjaznych dla środowiska naturalnego. Pompy ciepła – zaawansowane technologicznie urządzenia grzewcze w pełni realizują tę ideę, wykorzystując energię zgormadzoną w gruncie, ogrzanym opadami atmosferycznymi i promieniami słonecznymi. Pobieranie energii z ziemi umożliwiają dwa systemy – gruntowe kolektory płaskie i sondy gruntowe, umieszczane zarówno na dużej powierzchni, jak i dużej, dochodzącej do 100 metrów głębokości.
Nowa seria – rozwiązanie uniwersalne
SIW 6TU, SIW 8TU, SIW 11TU – to trzy zaprezentowane na targach IHS modele nowej serii pomp ciepła typu solanka/woda, będące rezultatem długoletnich prac nad optymalizacją oraz zwiększeniem wydajności tego rodzaju urządzeń. Innowacyjne rozwiązania, zrealizowane dzięki wysokiej jakości komponentom (np. sprężarki firmy Coopeland, sterowanie na bazie elementów Carel), gwarantują nie tylko solidność i trwałość, lecz również – wyjątkowo wysoką wydajność i niskie koszty eksploatacji. Najważniejszą zaletą nowych urządzeń jest ich modułowa budowa, która, poprzez możliwość zdjęcia niektórych części, istotnie usprawnia zainstalowanie pompy w budynku. Zaletą urządzeń są również ich niewielkie rozmiary – pompa o szerokości 0, 6 m i wysokości 2, 0 m z powodzeniem zmieści się nawet w tych budynkach, w których nie ma piwnicy bądź pomieszczeń gospodarczych. Zbiornik ciepłej wody użytkowej ma pojemność aż 170 litrów – jest to pojemność optymalna na potrzeby mieszkańców domu jednorodzinnego. Zbiornik jest dodatkowo zintegrowany z pompą, co pozwala zaoszczędzić dodatkową powierzchnię.
Czytaj również: Ekonomiczne ogrzewacze wody
Solanka i woda – jak to działa?
W polskim klimacie, pomimo jego dużej zmienności temperatura gruntu jest stała i na głębokości 15 metrów wynosi około 10°C. Wykorzystanie energii zakumulowanej w gruncie, podobnie jak tej zgromadzonej w wodach głębinowych i technologicznych, możliwe jest dzięki ziemnym pompom ciepła typu solanka/woda. Pompy te pobierają ciepło z „zimnego” otoczenia za pomocą wymiennika gruntowego, układu rur stanowiących kolektor gruntowy, przez który przepływa niezamarzająca ciecz zwana potocznie solanką, będąca mieszanką wody z glikolem. Kolektor gruntowy może mieć postać płaską – w przypadku możliwości wykorzystania dużej powierzchni – lub pionowy, zajmujący dla odmiany niedużą powierzchnię. Pobrane w ten sposób ciepło kierowane jest do urządzenia, w którym jego temperatura podnoszona jest do poziomu grzejnego oraz kierowana do instalacji budynku.
Wysoka wydajność, niskie koszty eksploatacji
Kompaktowe pompy ciepła typu solanka/woda firmy Dimplex Polska ze zintegrowanym zbiornikiem na wodę z linii SIW to rozwiązanie odpowiednie do niemal każdego domu. Niewielkie rozmiary i łatwość montażu uzupełnia cicha praca urządzenia, zapewniona przez hermetyczna komorę sprężarki. Nową serię charakteryzuje również szereg usprawnień technologicznych, takich jak różne możliwości podłączenia dla przyłączy solanki i ogrzewania, zintegrowane bezdrganiowe przyłącze do systemu grzewczego czy też sensoryczne nadzorowanie obiegu chłodniczego.
Czytaj również: Kotły przyszłości na targach ISH
W systemie istnieje również funkcja zintegrowanego obliczania ilości ciepła do ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, wskazywana na sterowniku pompy ciepła WPM Econ 5 +. Dodatkowym usprawnieniem jest wyposażenie pompy w umieszczony w jej czołowej obudowie zdejmowalny panel sterujący Managera WPM Econ 5+, który można przy pomocy zestawu montażowego zamontować na dowolnej ścianie jako przewodowe zdalne sterowanie. Niskie koszty eksploatacji oraz wysoką wydajność nowych pomp docenią przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych. Urządzenie to warto uwzględnić już w fazie projektowej budynku – czyste, korzystające z energii środowiskowej źródło całorocznego ciepła domowego to bowiem bezproblemowe i ekonomiczne rozwiązanie.
Źródło: Fly PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Jestem absolutnie pewien, że każdą nową firmę można wypromować, jeśli nakręcić film z drona. W naszej produkcji filmowej YOPRST możesz zamówić dowolny film z dr...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...