Kompendium wiedzy – Jak dobrać kolory we wnętrzu domu?
Kolor we wnętrzu odgrywa zasadniczą rolę i jest jednym z pierwszych wyborów podczas urządzania każdego wnętrza. Pojęcie koloru nie musi koniecznie odnosić się do wybrania odpowiedniej farby do ścian i kilku dodatków – używając koloru możemy zmieniać odbiór emocjonalny i przestrzenny każdego wnętrza – należy tylko wiedzieć jak to zrobić. Nie każdy kolor jest odpowiedni dla każdej osoby. Czy wiesz co powinieneś wybrać, aby czuć się we własnym domu dobrze?
Czytaj dalej
W Polsce zarówno pojęcie koloru jak i barwy używa się wymiennie. Pierwotnie słowo color pochodzi z języka łacińskiego i jest przetworzeniem słowa farba. Widzenie kolorów przez człowieka jest subiektywnym wrażeniem psychicznym.
Odnośnie koloru można mówić naprawdę wiele, my zajmiemy się podziałem barw na barwy podstawowe, drugorzędowe i trzeciorzędowe oraz monochromatyczne, pokrewne i uzupełniające, pozwoli to zrozumieć różnice między barwami i ich powstawaniem, pojęcia używane przez profesjonalistów oraz wzornik NCS, który jest naturalnym systemem barw opartym na ludzkiej percepcji koloru.
Pojęcie barwy
Barwy podstawowe są minimalnym zestawieniem kolorów, które pozwala na uzyskanie dowolnych kolorów z danego zakresu. W zależności od zastosowania – na wyświetlaczach, jako addatywne mieszanie barw dodaje się do siebie kolory czerwony, zielony i niebieski, natomiast do subtraktywnego mieszania pigmentów używa się magenty, cyjanu i żółtego. Z wymieszania trzech podstawowych kolorów można uzyskać pozostałe, znane nam wszystkim barwy.
Barwy drugorzędowe, nazywane również pochodnymi są otrzymywane poprzez mieszanie ze sobą dwóch barw podstawowych w wybranym modelu barwnym.
Barwy trzeciorzędowe mieszczą się pomiędzy barwami podstawowymi i drugorzędnymi. Kolor trzeciorzędny uzyskuje się poprzez zmieszanie podstawowego koloru z najbliższym drugorzędnym kolorem.
Koło barw
Drugim aspektem, przydatnym podczas rozważania kolorów jest koło barw, którego pierwotną wersję zaprezentował w 1704 roku Isaac Newton. Zaprezentowane przez niego koło jest widmem światła widzialnego – czyli pełnego zakresu barw rozpoznawalnych przez ludzi wzrok. Tradycyjnie koło posiada 12 kolorów stykających się ze sobą, trzy z nich są kolorami podstawowymi, trzy pochodnymi, a pozostałe są kolorami dopełniającymi.
Biorąc pod uwagę ułożenie barw na kole można je podzielić na trzy główne grupy:
- barwy monochromatyczne (odcienie tego samego koloru)
- barwy pokrewne (sąsiadujące ze sobą kolory)
- barwy uzupełniające (są położone naprzeciwko siebie)
Zastanawiając się nad urządzeniem wnętrza, poza wybraniem przewodniego koloru, należy rozważyć również to, jakich zestawień kolorów najlepiej użyć – można urządzić mieszkanie w barwach monochromatycznych, pokrewnych lub uzupełniających.
Zastosowanie barw we wnętrzu
Mieszkanie w barwach monochromatycznych będzie wyróżniało się tym, że większość rzeczy będzie właściwie tego samego koloru ale o różnych odcieniach. Można pomalować ściany na jeden lub dwa odmienne odcienie niebieskiego, dobrać do tego niebieskie poduszki czy wazony lub pójść nawet o krok dalej i dopasować całe meble do otoczenia kolorystycznego. Oczywiście może okazać się, że dopasowanie wszystkiego pod jedną barwę jest praktycznie niemożliwe – warto wtedy dobrać do aranżacji kolory neutralne – biele, szarości, czernie czy różne odcienie brązu, który jest najpopularniejszym kolorem używanym w meblarstwie.
Druga opcja, czyli zaprojektowanie swojego mieszkania w barwach pokrewnych, da zupełnie inny efekt. W zależności od tego jakie dobierzemy kolory, uzyskamy określony efekt w mieszkaniu. Użycie żółci i pomarańczy stworzy słoneczny, bezpieczny klimat, natomiast połączenie fioletu z czerwienią stworzy coś ciekawego i niecodziennego. Należy pamiętać, że w mieszkaniu należy użyć maksymalnie dwóch barw pokrewnych.
Trzecim pomysłem na dobranie kolorów we wnętrzu jest użycie barw uzupełniających. Barwy w pomieszczeniu będą działały na zasadzie kontrastu – zielony z czerwonym czy żółty z niebieskim stworzą niepowtarzalny i modny wygląd każdych czterech katów. Warto jednak zamknąć swój wybór do maksymalnie dwóch kolorów – podobnie jak w przypadku urządzania wnętrza w barwach pokrewnych. Warto przyjrzeć się uzyskanemu efektowi – barwy uzupełniające są barwami o innej temperaturze – dlatego będziemy łączyli zawsze barwę ciepłą (np. żółty) z barwą zimną (np. niebieski).
Czytaj również: Prosta aplikacja pomagająca dobrać odpowiedni kolor w naszych wnętrzach
Znaczenie kolorów
Każda barwa inaczej oddziałuje na nasze nastoje i emocje, dlatego nie warto lekceważyć ich wpływu na nasze myśli i działania. Przykładowo w pokoju dziecka lepszym wyborem będzie kolor zielony, który działa uspokajająco niż czerwony, który podświadomie wywołuje agresję. Podobnie sprawa się ma z innymi pokojami, dlatego warto zastanowić się, jaki dobór kolorów będzie najbardziej optymalny do danego pomieszczenia.
Kolor biały – kolor otwartości i przestrzeni, który od lat jest ulubioną barwą designerów. Kojarzy się z czystością i lekkością, a użyty we wnętrzu powoduje, że wydaje się ono większe. Odbija światło, przez co rozchodzi się ono lepiej we wnętrzu. Kolor biały wprowadza spokój i harmonię, jest idealnym wyborem dla osób zestresowanych, ale również pełnych pomysłów i planów.
Kolor żółty – jest kolorem słonecznym, ciepłym i przywodzi na myśl piękne słoneczniki, kolor słońca, atmosferę lata. Jest to kolor radosny, dający zastrzyk energii. Jest odpowiedni dla osób, które potrzebują dodatkowej energii i poprawy nastroju w swoim otoczeniu. Jest jednak kolorem niewskazanym dla osób zazdrosnych i niepewnych siebie oraz nerwowych.
Kolor pomarańczowy – drugi, zaraz po żółtym, energetyczny kolor, który rozjaśni i naenergetyzuje przestrzeń w twoim domu. Jest to kolor bardzo ciepły, który inspiruje do działania i daje poczucie bezpieczeństwa. Poleca się go osobom pragnącym wzmocnić swoją motywację do działania i skuteczność. Pomarańcz jest kolorem nowoczesnym, kojarzącym się z młodością – nie jest jednak odpowiednim kolorem dla osób samotnych i zagubionych.
Kolor różowy – w zależności od odcienia kojarzy się z romantyzmem, subtelnymi pastelowymi płatkami róż lub mocnym kobiecym kolorem dodającym energetyzmu i poczucia wolności. Różowy kolor pobudza organizm, rozładowuje jednocześnie napięcia i konflikty. Jest to kolor idealny dla pewnych siebie kobiet, które lubią ryzyko i są spragnione głębszych ludzkich relacji. Jest jednocześnie wspaniałą barwą dla osób tęskniących za dzieciństwem, delikatnością. Nie jest odpowiednim kolorem dla osób niedojrzałych oraz często popadających w nostalgię.
Kolor czerwony – najbardziej energetyczny kolor z całej palety barw. Kolor namiętności, miłości i agresji. Jest kolorem pobudzającym uczucia, dającym energii do działania, nie jest jednak dobrym kolorem dla osób nerwowych i z natury agresywnych. Osoby, które muszą pracować w skupieniu, również nie będą dobrze czuły się w tej barwie. Czerwony kojarzy się z witalnością i aktywnością, dodaje również optymizmu i jest idealny jako pomoc w stanach depresji. Kolor kojarzy się często z ogniem, ciepłem i pomoże wszystkim osobom wyczerpanym, spragnionym sukcesu w polepszeniu swojej sytuacji życiowej.
Kolor niebieski – jest kolorem dość chłodnym i stonowanym. W zależności od odcienia może sprawiać odmienne wrażenie. Niebieski to zarówno delikatny błękit letniego nieba jak i ciemna toń oceanu, która może sprawiać wrażenie czegoś wręcz niebezpiecznego. Niebieski jest kolorem lekkim, kojarzącym się głównie z otwartą przestrzenią wód i nieba, dlatego jest idealny dla osób poszukujących spokoju i skupienia. Nie jest jednak odpowiednim kolorem dla osób przygnębionych i często szukających odosobnienia, gdyż może jeszcze pogłębić te cechy. Niebieski jest również kolorem osób twórczych, lubiących kreować własną przestrzeń i życie.
Kolor zielony – kolor natury, życia i odnowienia. Jest kolorem odżywczym, dającym jednak rozluźnienie i wytchnienie od codzienności. Zielony kojarzy się z dużymi przestrzeniami lasów, łąk i wzgórz. Jest to kolor idealny dla osób, które potrzebują skupienia i natury oraz dla każdego, kto ma trudności z podejmowaniem decyzji i jest nadmiernie aktywny. Kolor może pomóc w zrelaksowaniu się, odnalezieniu wewnętrznej równowagi oraz złagodzeniu napięć. Nie jest to jednak odpowiedni kolor dla osób potrzebujących energii do działania i spokojnych.
Kolor brązowy – kojarzy się z naturą, z równowagą i poczuciem bezpieczeństwa. Pomimo tego, że wielokrotnie może to być kolor dosyć „ciężki” pomaga w koncentracji i przyswajaniu informacji. W zbyt dużej ilości może jednak powodować uczucie przygnębienia i oddalenia. Brązowy jest kolorem natury, kolorem drzew, który wprowadza do życia spokój i harmonię. Jest kolorem odpowiednim dla osób poszukujących stabilizacji i bezpieczeństwa. Osoby, które są skryte i zamknięte w sobie nie będą dobrze czuły się w otoczeniu brązów.
Kolor szary – jest dosyć neutralnym kolorem, który daje ochronę i wyciszenie. Jest to kolor odprężający, który uspokaja zarówno fizycznie jak i psychicznie. Jest barwą, która może kojarzyć się z dochowaniem sekretu, ukrycia się przed światem zewnętrznym. Szary jest odpowiednim kolorem dla osób poszukujących nowoczesności, chłodu oraz stabilizacji uczuciowej. Nie jest odpowiednim kolorem dla osób smutnych i stonowanych, w którym życiu brakuje kolorów i radości.
Kolor czarny – kolor tajemniczy, elegancki, kojarzący się z nocą, z czymś odległym i niedostępnym. Kolor działa inspirująco dla osób pewnym siebie i niezależnych. Jest kolorem przeznaczonym dla osób niezależnych, odważnych i pełniących funkcje kierownicze. Nie jest odpowiednim kolorem dla osób niepewnych siebie, zagubionych i poszukujących sensu w życiu.
Czytaj również: Kolory które pomogą wykreować aranżacje o niebanalnym charakterze
Wpływ koloru na przestrzeń
Odpowiednie dobranie koloru we wnętrzu nie tylko wpłynie na nastrój i samopoczucie, ale może również odmienić przestrzeń i wrażenie jakie wywołuje dany pokój. Dzięki dużym możliwościom w wyborze kolorów, posiadając wiedzę oddziaływania każdego z nich, możemy w prosty sposób dobrać takie barwy, które powiększą, poszerzą lub wydłużą dane pomieszczenie.
Pierwszym aspektem jest dobranie barw w ten sposób, aby stworzyć we wnętrzu odpowiednią atmosferę. W zależności czy wybierzemy kolory zimne czy ciepłe – nasze mieszkanie będzie inaczej odbierane. Kolory ciepłe to przykładowo żółty, pomarańczowy czy czerwony – natomiast barwy zimne to niebieski, fiolety czy zimne odcienie zieleni. Wnętrz urządzone w ciepłych kolorach będzie wyglądało na bardziej radosne oraz przytulne, a wnętrze urządzone w barwach chłodnych sprawi że nabierze ono nowoczesności, otwartości i będzie wyglądało na mniej przytulne.
Drugą istotną sprawą w doborze kolorów jest wybranie odpowiedniej intensywności, ponieważ kolory mocne i nasycone są inaczej obierane niż barwy pastelowe, subtelne. Kolory intensywne zmniejszają optycznie wnętrze, jednak dodają mu energii i ciepła, kolory pastelowe zwiększają optycznie przestrzeń.
Trzecią ważną zasadą jest wykorzystanie obu powyższych aspektów w kształtowaniu zmiennych wrażeń optycznych otaczającej nas przestrzeni. Jeśli nasze wnętrze jest za długie, warto pomalować mniejszą ścianę na jaskrawe, mocne kolory – ściana będzie wydawała się bliższa – podobnie można działać w drugą stronę, jeśli pomieszczenie wydaje się zbyt szerokie. Takie zabieg wybierania innego koloru na jedną ścianę lub odmiennych faktur jest często stosowanym zabiegiem przez architektów, ponieważ dzięki temu wnętrze nabiera nowoczesnego, żywego wyglądu w naprawdę prosty sposób.
Podsumowując
Znaczenie koloru w przestrzeni życiowej jest nieocenione. Warto zacząć od poznania pojęcia barw, które daje szczególny pogląd na pochodzenie i użycie ich przez profesjonalistów. Rozróżnienie barw pomoże nam również wtedy, gdy zamierzamy sami mieszać farbę, a nie kupować gotowej mieszanki kolorystycznej – podczas łączenia określonych barw uzyskuje się barwę trzecią – nie jest to kwestią przypadku. Każdy kolor niesie ze sobą konkretny ładunek emocjonalny i pomimo tego, ze może wydawać się nam tylko barwą, ma znaczący wpływ na naszą psychikę i emocje. Kolory można wykorzystać na wiele sposobów – dzięki nim możemy ochłodzić lub ocieplić daną przestrzeń, wydłużyć zbyt szerokie pomieszczeniu lub nawet podnieść optycznie wysokość pokoju. Wszystko zależy od wykorzystania naszej wiedzy i kreatywności w dobieraniu oraz łączeniu kolorów. Zachęcamy do eksperymentów, ale pamiętajcie, że czasami lepiej skorzystać z porad profesjonalistów, którzy profesjonalnie dobiorą wszystkie kolory.
Artykuł powstał przy współpracy z Galerią Sklepów Internetowych, skupiającą pod jednym adresem internetowym markety budowlane, hurtownie budowlane i sklepy z najlepszymi akcesoriami do wyposażenia domu.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- suszarki łazienkowe (do ręczników itp.) Liczba postów: 69 Grupa: Najnowsze t... W przypadku małych łazienek, gdzie przestrzeń na podłodze jest ograniczona, suszarka ścienna stanowi efektywny sposób na oszczędność miejsca. Montaż na ścianie....
- projektant wnetrz warto? Liczba postów: 451 Grupa: Porady i op... Ja uważam, że warto korzystać z usług projektantów wnętrz. Od rozplanowania umeblowania itd. zależy nasz późniejszy komfort korzystania z domu/mieszkania, więc....
- Noworoczna, aranżacyjna metamorfoza wnętrza - odwa... Liczba postów: 12 Grupa: Wnętrza Szanowny Panie, Śnieżkę Plamoodporna można aplikować natryskowo, po wcześniejszym, odpowiednim przygotowaniu podłoża. Aby uzyskać pożądany efekt, rekomenduję za...
- Jakie dodatki wnętrzarskie uprzyjemnią nam pobyt w... Liczba postów: 22 Grupa: Wnętrza An online game called Skribbl IO requires users to sketch a given word while others attempt to guess it. Pressure builds up over time.
- Aranżacja małej łazienki Liczba postów: 283 Grupa: Najnowsze t... Wanna plus prysznic mam u siebie (aranżacja Decoroom) i sprawdza się bardzo dobrze, ale też dobrze wygląda, nie psuje aranżacji. https://www.instagram.com/decor...