Kompleks mieszkaniowy Marina w Dubaju

Kompleks mieszkaniowy Marina w Dubaju

Dubaj Marina jest nową inwestycją urbanistyczną w leżącym w Zatoce Perskiej Dubaju. Teren budowy nowego dystryktu miejskiego położony jest na wybrzeżu, około 25 km na południowy zachód od miasta Dubaj, pomiędzy dwiema sławnymi sztucznymi wyspami – Palm Jumeirah od północy i Palm Jebel Ali od południa. Czytaj dalej

 

Marina, zaprojektowana dla około 100 000 mieszkańców, wznoszona jest na obszarze o powierzchni nieco ponad 4 km2, leżącym nad sztucznym kanałem z dużym portem jachtowym i dokami dla mniejszych statków. Ogólny plan zabudowy terenu, opracowany przez kanadyjską firmę architektoniczną HOK, ma na celu stworzenie multifunkcjonalnego obszaru urbanistycznego, stanowiącego połączenie budownictwa mieszkaniowego, obiektów rozrywkowych i wypoczynkowych. Dodatkowo, wzdłuż wijącej się obok inwestycji rzeki, wydzielono specjalny obszar o szerokości 15 metrów, przeznaczając go na teren rekreacyjny z siecią ścieżek i parków dla mieszkańców sąsiadujących z tym terenem budynkach mieszkalnych, znajdujących się w odległości spacerowej od nadrzecznej promenady, na dolnych kondygnacjach usytuowano lokale handlowe.

 

Czytaj również: Nowy budynek Muzeum Narodowego w regionie przemyskim

 

Wysunięte balkony wykończone okładziną z kamienia
optycznie dzielą wieżę w poziomie

 

Zaplanowano tu także kawiarnie i restauracje, które mają ożywić nowo powstałe osiedle i nadać mu miejskiego charakteru. W ten sposób zostało stworzone ogniwo łączące przestrzeń publiczną i prywatną. Dzięki koncepcji „inteligentnego miasta” Dubaj Marina pod względem technologii komunikacji ma stać się jednym z najnowocześniejszych na świecie dystryktów miejskich – we wszystkich budynkach zapewniona zostanie bardzo szybka łączność z Internetem i wideotelefonia.

 

 

WRAŻENIE OTWARTOŚCI

Jednym z budynków, wzniesionych w tak niezwykłym otoczeniu, jest luksusowy obiekt mieszkaniowy Bayside Residence, którego budowę ukończono w 2008 roku. Ten imponujący kompleks apartamentowy, będący własnością korporacji Trident International Holdings, może poszczycić się prestiżową lokalizacją nad samym brzegiem rzeki. Bayside Residence obejmuje wille, mieszkania dwupoziomowe, apartamenty nawet z trzema łazienkami oraz dwa penthousy z prywatnymi basenami i pomieszczeniami fitness. Sklepy i lokale gastronomiczne znajdują się zarówno na niższych kondygnacjach, jak i w wielopiętrowym budynku położonym na promenadzie. Chlubą tego ostatniego obiektu są całkowicie przeszklone pomieszczenia o wysokości dwóch kondygnacji, zapewniające obfity dopływ światła i nadające budynkowi otwartości. Restauracje i kawiarnie będą oferowały odwiedza-jącym atrakcyjne ogródki na wolnym powietrzu, zaplanowane przed frontem budynku oraz na położonych wyżej patiach.

 

Czytaj również: Akademia bankowa Yapi Kredi w Turcji

 

 

Zamknięty obszar w kolorze kamienia posłużył jako podstawa dla willi wzniesionych po południowo- zachodniej stronie tego obiektu oraz dla mieszkań dwupoziomowych, wybudowanych po stronie północno-wschodniej. Ich naprzemienne rozmieszczenie pozwoliło zapewnić każdej z jednostek mieszkaniowych widok na wodę. Nad całym kompleksem góruje 22-kondygnacyjna wieża apartamentowa ze szkła i aluminium. Jej przeszklona elewacja o lekko łukowatym kształcie została wykonana w systemie ścian osłonowych CW 50-SC firmy Reynaers. Dzięki zastosowaniu smukłych 20-milimetrowych profili wydaje się być bardzo lekka i umożliwia obfity dopływ światła do wnętrza apartamentów.

 

Czytaj również: Budynek Balancing Barn w Suffolk

 

Nad kompleksem wznosi się 22-kondygnacyjna wieża ze
szkła i aluminium

 

Do wykonania ruchomych elementów balkonów i patio, które przesuwają się za przeszkloną elewacją, wybrano nieizolowany system przesuwny CP 50Pa. Pozwoliło to zapewnić optymalny dopływ światła dziennego do jego wnętrza oraz uzyskać jednolity, jasny wygląd ściany osłonowej budynku bez konieczności stosowania kompromisowych rozwiązań. Wysunięte balkony wykończone okładziną z kamienia optycznie dzielą wieżę w poziomie. Eleganckiego, a zarazem dynamicznego wyglądu nadaje elewacji także biegnący przez nią ukośny pas.

 

Czytaj również: Kompleks mieszkaniowy o dwóch różnych obliczach w Mediolanie

 

 

Smukłość profili aluminiowych nadaje lekkości
systemowi ścian osłonowych

 

INNOWACJA I LUKSUS

Odzwierciedleniem przyszłościowego podejścia do budownictwa i luksusowych standardów, z których słynie Dubaj, są wysokojakościowe instalacje wewnątrz budynku. Jednostki mieszkaniowe wyposażono na przykład w „skrojone na miarę” moduły Smarthome, umożliwiające sterowanie wszystkimi funkcjami, działającymi w oparciu o technologie informatyczne, za pomocą jednego urządzenia. Ostatecznego szlifu dodaje temu ekskluzywnemu obiektowi innowacyjny i bezprecedensowy w Dubaju bar tlenowy stanowiący najnowocześniejszy salon wellness. Kompleks Bayside Residence, harmonijnie wtopiony w obszar nowej przystani jachtowej Dubaju, znajdującej się nadal na etapie realizacji, stał się już jedną z najpopularniejszych lokalizacji mieszkaniowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Do popularności tego dystryktu z pewnością przyczyni się także nowa linia metra.

 

Czytaj również: Efektywność energetyczna w Domu towarowym Manor

 

Ruchome elementy balkonowe przesuwają
się za przeszkloną elewacją

Źródło: Reynaers Aluminium / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 105

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >