Konkurs Fasada Roku 2023 - rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń
Uwaga! Uwaga! 1 kwietnia wystartowała nowa edycja ogólnopolskiego konkursu Fasada Roku 2023. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły najbardziej cenione instytucje branżowe IARP oraz SARP. Tym samym już po raz siedemnasty będziemy świadkami rywalizacji budynków z całej Polski o miano najlepszej w swojej kategorii, których już tradycyjnie jest pięć do obsadzenia. Architekci, biura projektowe, inwestorzy prywatni i instytucjonalni oraz wykonawcy mogą zgłaszać swoje realizacje do końca września br.
Czytaj dalej
Konkurs Fasada Roku organizowany jest od 2007 roku. Dziś to jeden z ważniejszych punktów w kalendarzu wydarzeń architektonicznych, co znajduje potwierdzenie w wysokiej frekwencji, jaka towarzyszy każdej kolejnej edycji projektu zainicjowanego przez firmę Baumit – jednego z liderów europejskiego przemysłu materiałów budowlanych. Wystarczy wspomnieć, że w ubiegłym roku o prestiżowy tytuł walczyło 271 realizacji z całej Polski. Cel przyświecający organizatorowi jest zawsze ten sam – nagrodzenie budynków, które swoim wyglądem korzystnie wpływają na jakość przestrzeni w jakiej na co dzień funkcjonujemy i zwrócenie naszej uwagi na ogromną rolę elewacji w kształtowaniu scenerii dla naszego życia.
5 różnych kategorii
Podobnie jak w ubiegłych latach architekci, inwestorzy i wykonawcy mogą zgłaszać do konkursu budynki w pięciu kategoriach:
- budynek jednorodzinny nowy
- budynek wielorodzinny nowy
- budynek po termomodernizacji
- budynek niemieszkalny nowy
- budynek zabytkowy po renowacji
Czytaj również: Rozpoczyna się nowy cykl spotkań dla architektów i projektantów wnętrz - Rozmowy ze smakiem
Do edycji 2023 można zgłaszać obiekty budowlane ukończone w okresie 1.01.2022 do 30.09.2023, z elewacją wykonaną w pełnej technologii z materiałów Baumit (system ocieplenia, system tynkowy lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem).
Jak zgłosić budynek do konkursu?
Aby dołączyć do elitarnej stawki wystarczy do 30 września br. wejść na stronę www.fasadaroku.baumit.com i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Koniecznie pamiętajcie o zdjęciach – to na ich podstawie jury będzie oceniać poszczególnych kandydatów. Najlepiej dołączyć co najmniej pięć (rozdzielczość min. 2400x1600 px). Ważne by przedstawiały ogólny widok obiektu względem okolicy, wszystkie jego strony, a także detale wykonania zasadniczych partii wykończenia. W przypadku budynków zgłaszanych w kategorii "budynek po termomodernizacji" i "budynek zabytkowy po renowacji" dokumentacja musi zawierać także fotografie pokazujące stan obiektu sprzed prac remontowych.
Jakie przewidziano nagrody?
Zwycięzca każdej kategorii otrzyma tytuł Fasada Roku 2023, a osoba/podmiot zgłaszający nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł. Jest coś jeszcze – pewne miejsce w międzynarodowej odsłonie rywalizacji Baumit Life Challenge, z jeszcze wyższą pulą nagród. Które budynki wywalczą sobie przepustkę do rywalizacji o tytuł Europejskiej Fasady Roku, przekonamy się pod koniec roku. Zdecyduje o tym jury, którego obrady zaplanowano na listopad. Kto w nim zasiądzie? Tradycyjnie Ci, którzy na architekturze i budownictwie znają się najlepiej – wysokiej klasy doświadczeni architekci, branżowi eksperci i reprezentanci wiodących mediów.
Internauci też zagłosują
Niezależnie głos zabiorą internauci. 1 maja na stronie konkursu uruchomione zostanie głosowanie, w ramach którego każda osoba będzie mogła ocenić dowolną liczbę kandydatów. Realizacje z najwyższą notą w swojej kategorii otrzymają specjalny tytuł „Wyróżnienie internautów". Głosy będą zbierane do 31 października.
Idea z poparciem
Idea konkursu Fasada Roku każdego roku spotyka się z uznaniem środowisk branżowych. W tym roku patronat honorowy nad wydarzeniem objęły Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP), Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Ideę wspierają także redakcje takich periodyków jak: Architektura & Biznes”, „Architektura Murator”, „Budujemy Dom”, „Dom z ogrodem”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Renowacje i Zabytki”, „TerazDom”, „Zawód:Architekt” oraz portali internetowych: architekturadzisiaj.pl, budnet.pl, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, obud.pl i sztuka-architektury.pl.
Czytaj również: Transformacja energetyczna i przyszłość energetyki w Polsce. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER
2023-04-03
Źródło: BUENA VISTA / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Wakacje nad morzem Liczba postów: 82 Grupa: Trudne tema... Ja własnie zastanawiam się nad wakacjami w Chorwacji. Znalazłam nawet nowoczesny hotel blisko plaży w Sibeniku - https://www.amadriapark.com/hotel/amadri a-park-...
- Wlasny sklep Liczba postów: 15 Grupa: Trudne tema... Ja prowadze swój sklep i cały czas mnie denerwowało że na miejscu które mam przeznaczone dla klientów parkowały osoby które mój sklep omijały szerokim łukiem. P...
- Liczba Najbogatszych osób na świecie w 2015 r. nie... Liczba postów: 6 Grupa: Aktualności
- Skuteczny marketing w branży budowlanej Liczba postów: 63 Grupa: Aktualności Regularne informowanie o postępach budowy to strategia, która buduje zaufanie i zaangażowanie klientów. Marketing dla dewelopera może obejmować zamieszczanie zd...
- Sprzedam używane okna i drzwi - gdzie wystawić? Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Wiele osób szuka drzwi, rolet, bram czy okien nie tylko nowych ale też z drugiej ręki. A najkorzystniej może Ci wyjść wystawienie tego na https://gieldaokien.pl...