Konkursu Miesa van der Rohe rozstrzygnięty

Konkursu Miesa van der Rohe rozstrzygnięty

Sierpniowy numer “Architektury-murator” (MURATOR SA) poświęcony jest najważniejszej nagrodzie architektonicznej w Europie - Mies van der Rohe Award. Z okazji 25-lecia istnienia konkursu, redakcja przygotowała specjalną podwójną okładkę a także obszerny raport, prezentujący ideę nagrody, jej historię, laureatów oraz podsumowanie dotychczasowych edycji.

 

Na specjalnej podwójnej okładce pokazano zdobywcę EU Prize Mies van der Rohe Award 2013 oraz laureatów poprzednich konkursów. Pierwsza strona okładki prezentuje salę koncertową Harpa w Reykjaviku zaprojektowaną przez Henning Larsen Architects, Batteríiđ Architects oraz artystę Olafura Eliassona. Obiekt zlokalizowany jest nad morzem a wysoka na 25 metrów elewacja wydaje się zacierać granice wielkiej bryły i stapiać z powierzchnią wody. Na drugiej stronie okładki znajduje się mapa Europy, na której pokazano laureatów poprzednich edycji. Obszar Polski, podobnie jak obszar Europy Środkowo-Wschodniej, jest pusty. Z boku widnieje pytanie „A kiedy Polska?”, które widoczne jest także na pierwszej stronie okładki.  

 

Czytaj również: Ogólnopolski konkurs fotograficzny „Mozaikowa mapa Polski”

 

Dlaczego nie wygraliśmy dotąd i czy mamy szansę na nagrodę Miasa van der Rohe w przyszłości? – Branża architektoniczna nie stosuje taryfy ulgowej wobec Europy Wschodniej czy Środkowej. Nikt już nie ocenia nas przez pryzmat młodszego rodzeństwa, któremu można wybaczyć niedoskonałości. Wręcz przeciwnie, wszyscy traktują Polskę jako duży kraj, w którym się dużo buduje, w związku z czym powinno tu powstawać coś naprawdę ciekawego i nowatorskiego - mówi Ewa P. Porębska, jurorka Mies van der Rohe Award 2013.

 

Czytaj również: INGLASS Warszawa 2013

 

W sierpniowej „Architekturze-murator” Grzegorz Stiasny rozmawia z Ewą P. Porębską o istotnych kryteriach oceny architektury i przesłaniu, jakie niesie nagroda Miesa van der Rohe. Ivan Blasi relacjonuje przebieg konferencji Breaking New Ground, która odbyła się w Barcelonie w czerwcu bieżącego roku. Kontynuacja konferencji planowana jest w 2013 roku w kilku miastach Europy i MoMA w Nowym Jorku, a końcowe wnioski pojawią się na weneckim Biennale Architektury w 2014 roku. Giovanna Carnevali, dyrektor fundacji Mies van der Rohe, opowiada o działaniach i celach instytucji. Roman Rutkowski pisze o jubileuszowej wystawie Budując Europę, na której zaprezentowano 200 makiet ustawionych na planie Europy. W dziale technika znajduje się obszerny materiał dotyczący sali koncertowej Harpa w Reykjaviku – laureata EU Prize Mies van der Rohe Award 2013.

 

Czytaj również: Zaprojektuj designerską łazienkę

 

Ponadto w numerze znajduje się fotorelacja i podsumowanie Trzecich Ogólnopolskich Konfrontacji Młodych Architektów Młodzi do Łodzi 2013, a także prezentacja nowego skrzydła Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i opis realizacji projektu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W dziale Pierwsze w Polsce można przeczytać opis pierwszego całościowo zaplanowanego i zrealizowanego zespołu akademickiego w Polsce - kampusu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

 


 

Autorami podwójnej okładki „Architektury-murator” (8/2013) są: Jerzy Porębski (projekt okładki), Paweł Kłudkiewicz (grafika), Nic Lehoux (zdjęcie).

 

 

2013-08-05
Źródło: Murator / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 529

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >