Konserwacja maszyn spalinowych
Jesienią, po wykonaniu ostatnich zabiegów pielęgnacyjnych wokół domu, powinniśmy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu maszyn i urządzeń przed zimą.
Czytaj dalej
Przez kilka miesięcy nasze kosiarki, kosy, nożyce czy glebogryzarki będą unieruchomione, warto więc po intensywnym okresie pracy w różnych warunkach, dokładnie je przejrzeć i zadbać o zachowanie prawidłowego stanu. Dzięki temu utrzymamy sprzęt w doskonałej kondycji technicznej przez lata. Zdecydowania większość urządzeń i maszyn Honda przeznaczonych do pielęgnacji ogrodu oraz strefy wokół domu, jak kosy, kosiarki, nożyce do przycinania krzewów, glebogryzarki, dmuchawy do liści, opryskiwacze wyposażone są w silniki spalinowe, które wymagają poświęcenia im nieco uwagi po zakończeniu jesiennych prac.
Czytaj również: Designerski widlak
Ze względu na silnik spalinowy, zasady konserwacji tych urządzeń na okres zimowy są takie same. Podstawowe zasady przeglądu technicznego urządzeń stosowanych do utrzymania zieleni, spalinowych i elektrycznych, przedstawia Mariusz Czarnocki, Manager Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w firmie Aries Power Equipment, która jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.
Konserwacja maszyn spalinowych – porady eksperta
• Pierwszym krokiem w konserwacji maszyny jest zapoznanie się z Instrukcją Obsługi, która zawiera nie tylko najważniejsze informacje na temat funkcjonowania danego modelu i zasad bezpieczeństwa, ale także dokładne wskazówki dotyczące konserwacji sprzętu.
• Przy samodzielnym wykonywaniu podstawowego przeglądu technicznego pamiętajmy o rozłączeniu przewodu elektrycznego od świecy zapłonowej.• Wszystkie urządzenia spalinowe przechowujemy po sezonie zawsze bez paliwa.
Czytaj również: Trwałe mierniki cęgowe
- Jakość benzyny obniża się wraz z upływem czasu, pod wpływem temperatury oraz zjawiska parowania, zatem wskazane jest opróżnienie zbiornika jeśli maszyna nie będzie eksploatowana dłużej niż miesiąc.
- Na okres zimy, dodatkowo ze względu na niskie temperatury, warto zadbać o to, by zbiornik ten był pusty. W przypadku urządzeń i maszyn do koszenia należy opróżnić zbiornik po ostatnim użytkowaniu, a następnie uruchomić silnik i wypalić resztki paliwa w gaźniku.
• Kolejną podstawową czynnością jest opróżnienie silnika z oleju. Najlepiej wykonać to jeszcze na ciepłym silniku zaraz po zakończonej pracy. Rozgrzany olej jest rzadszy i łatwiej jest go dokładnie usunąć z silnika. W tym celu w silniku należy wykręcić bagnet olejowy, który znajduje się z boku i przelać zużyty olej do płaskiego naczynia o odpowiednio dużej pojemności. Najwygodniej jest przechylić maszynę z wykręconym i wyjętym bagnetem nad naczyniem tak, aby cały olej z silnika spłynął do przygotowanego naczynia. Na koniec ustawiamy urządzenie w pozycji roboczej i wkręcamy bagnet. Zużyty olej należy zlać do pustej butelki po oleju i dostarczyć do punktu utylizacji.
• Kiedy w urządzeniu nie ma oleju ani paliwa jest to najlepszy moment, aby ocenić i poprawić stan techniczny całego urządzenia.
- Należy je dokładnie oczyścić i skontrolować stan dokręcenia wszystkich śrub, w kosiarkach - dodatkowo stan kosza i korpusu.
- Jeśli metalowe elementy straciły zabezpieczającą je warstwę lakieru należy te miejsca jeszcze raz dokładnie oczyścić i odnowić warstwę nanosząc nowy lakier. Okresowa naprawa powierzchni lakieru na metalowych częściach urządzeń do cięcia trawy jest zabiegiem koniecznym, gdyż soki koszonej trawy są bardzo agresywne dla metalu i powodują szybką korozję w miejscach, gdzie doszło do uszkodzeń.
Czytaj również: Tymczasowa kontrola dostępu i przepływu osób
• W urządzeniach takich jak kosiarki, kosy, nożyce czy glebogryzarki ważnym elementem konserwacji jest ocena stanu noży.
- W tym celu należy odkręcić śruby mocujące noże i zdemontować je - jeśli noszą one oznaki zużycia to powinniśmy je wymienić na nowe.
- Jeśli kosiarka pracuje na małej powierzchni i jej noże uległy jedynie lekkiemu stępieniu możemy je oddać do punktu serwisowego do naostrzenia. Po tym zabiegu nóż obowiązkowo musi zostać zawsze wyważony.
- Nowe, czy też naostrzone noże montujemy analogicznie odwrotnie do czynności jakie wykonywaliśmy podczas ich odkręcania, pamiętając o starannym dokręceniu śrub mocujących.
• Pamiętamy także o wymianie filtra powietrza i świecy zapłonowej.
- Wymiana filtra powietrza musi być wykonywana przynajmniej raz w roku lub częściej zależnie od intensywności używania urządzenia (można to sprawdzić w tabeli przeglądów).
- Podczas wymiany świecy zapłonowej należy zdjąć końcówkę przewodu zapłonowego i wykręcić odpowiednim kluczem starą świecę, a w jej miejsce wkręcić nową.
Dla bezpieczeństwa przed niepożądanym uruchomieniem pozostawiamy kosiarkę bez podłączonego przewodu.
• Końcowym etapem przygotowania kosiarki do następnego sezonu jest napełnienie silnika olejem.
- W silniku, z którego wcześniej został usunięty olej, należy ponownie wykręcić bagnet olejowy i przez otwór wlać wskazaną w instrukcji ilość oleju.
- Następnie należy skontrolować stan poziomu oleju - w tym celu wkładamy wytarty bagnet olejowy do końca, nie wkręcając go.
- Po wyjęciu sprawdzamy poziom i ewentualnie dokonujemy korekty poziomu oleju.
Konserwację urządzeń spalinowych po sezonie możemy przeprowadzić samodzielnie – kolejne, dodatkowe czynności są dokładnie opisane w instrukcji obsługi. Możemy także dostarczyć kosiarkę do autoryzowanego punktu serwisowego (adresy takich punktów można znaleźć na stronach internetowych dystrybutorów kosiarek: np. www.mojahonda.pl/dilerzy-i-serwisy ), gdzie wszystkie niezbędne czynności zostaną wykonane przez wykwalifikowanych serwisantów.
Konserwacja kosiarek elektrycznych – porady eksperta
• Wszelkie przeglądy maszyn elektrycznych należy rozpocząć od odłączenia ich od źródła zasilania.
• W konserwacji kosiarek elektrycznych ważne jest oczyszczenie ich z resztek trawy, ale nie wolno używać do tego wody pod ciśnieniem, aby uniknąć zamoczenia silnika lub innych elementów elektryki. Ważnym elementem jest także sprawdzenie przewodów elektrycznych oraz czy osłona wyrzutu i kosz nie uległy przetarciu.
• Pozostałe czynności niezbędne do wykonania po sezonie, to podobnie jak w kosiarkach spalinowych sprawdzenie czy wszystkie śruby są dokręcone oraz stanu noży, a następnie ewentualne ich naostrzenie i wyważenie lub wymiana.
• Urządzenia elektryczne przechowujemy w suchych pomieszczeniach.
Konserwacja innych urządzeń stosowanych w domu i ogrodzie
Konserwacja motopomp, obok prawidłowej obsługi, jest istotnym elementem efektywności pracy tych urządzeń. Motopompy Honda wyposażone są w silniki spalinowe, zatem podstawowe zasady konserwacji po sezonie są takie same jak w przypadku innych urządzeń i maszyn spalinowych: przechowywanie zimą z pustym zbiornikiem paliwa, usunięcie zużytego oleju z gaźnika i wlanie nowego, sprawdzenie filtra powietrza i świecy zapłonowej. Warto też sprawdzić czy śruby i nakrętki są prawidłowo dokręcone. „W przypadku motopomp należy przed zimą koniecznie pamiętać o odkręceniu korka spustowego i wylaniu wody, która pozostała w korpusie, ponieważ zamarzająca w niskich temperaturach woda może rozsadzić blok pompy.” – radzi Łukasz Smółka, Manager Produktu Motopompy z firmy Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.
Agregaty prądotwórcze są wykorzystywane przez cały rok i powinny być regularnie sprawdzane - stosuje się zasady konserwacji urządzeń wyposażonych w silniki spalinowe. „Bieżąca konserwacja oraz przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i obsługi zapewniają prawidłową eksploatację, wydłużają żywotność urządzenia i nie narażają zasilanego sprzętu na uszkodzenie. Jednocześnie takie postępowanie przyczynia się do usprawnienia pracy z agregatem. ” – mówi Marcin Wodzyński, Manager Projektu z Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.
Źródło: COMUNICAT / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Jestem absolutnie pewien, że każdą nową firmę można wypromować, jeśli nakręcić film z drona. W naszej produkcji filmowej YOPRST możesz zamówić dowolny film z dr...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...
Ostatnio na forum
- Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
- Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....