Konserwacja rynien od A do Z
Niezależnie od tego z jakiego materiału mamy rynny, jesienią zasługują na szczególną uwagę. Same rynny zwykle nie wymagają specjalnej konserwacji, ale należy sprawdzić ich drożność, szczelność oraz stan mocowania.
Czytaj dalej
Najważniejszym zadaniem podczas jesiennego przeglądu rynien jest usuniecie zalegających liści i gałęzi, gdyż wszelkie zatory mogą doprowadzić nie tylko do wylewania się wody poza rynnę na elewację, ale również – w najgorszym przypadku – do wnikania jej pod okap, co może doprowadzić do zniszczenia drewnianej konstrukcji dachu. Systematyczne oczyszczanie rynien z zalegających liści nie jest zadaniem wymagającym dużych nakładów pracy, a na pewno pomoże uniknąć wielu problemów.
Czytaj również: Prawidłowy montaż orynnowania
Czyszczenie rynien trzeba przeprowadzać także wtedy, gdy założone są na nich siatki ochronne. Co prawda zatrzymują one płaskie liście, ale przepuszczają igliwie oraz drobne gałązki i nasiona. Wszelkie nieszczelności lepiej od razu niwelować, by nie doszło do zniszczenia elewacji. Drobne pęknięcia w przypadku rynien z tworzyw sztucznych można naprawić za pomocą kleju i silikonu, jeżeli natomiast mamy rynny miedziane lub cynkowo-tytanowe konieczna będzie lutownica. W przypadku tego drugiego materiału dodatkowym problemem może być rdza, więc również pod tym kątem należy przyjrzeć się orynnowaniu i dokonać niezbędnej konserwacji.
Czytaj również: Jak wybrać odpowiednie orynnowanie?
Do przeglądu rynien, czyszczenia oraz sprawdzania szczelności nie trzeba zatrudniać specjalistów, właściwie wystarczy drabina i podstawowe narzędzia. Jednak naprawianie nieszczelności radziłbym powierzyć specjaliście, dzięki temu zyskamy gwarancję, że rynna zostanie uszczelniona w odpowiedni sposób, a przy okazji dekarz będzie mógł sprawdzić czy jest odpowiednio zamontowana – mówi Cezry Gozdera ze Szczecina uczestnik branżowego programu SUPERDEKARZ.
Czytaj również: Efektywne systemy rynnowe
Podczas jesiennej konserwacji warto również zwrócić uwagę, czy nie doszło do zerwania lub obluzowania haków mocujących, a w razie konieczności dokonać niezbędnych napraw. To również najlepszy moment, aby pomyśleć o instalacji systemu odladzania rynien, który z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Bo chociaż do mroźniej zimy pozostało jeszcze sporo czasu, nie warto zwlekać ze wszelkimi pracami budowlanymi do później jesieni.
Źródło: Fama PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Budowa stalowej hali Liczba postów: 17 Grupa: Moja budowa A sądzicie że rozwiązanie w postaci stali zimno giętej jest lepsze od standardowych spawanych elementów. Ostatnio coraz częściej wszystkie budynki modułowe robi...
- Jakich narzędzi do pracy potrzebuje mechanik Liczba postów: 38 Grupa: Budowa i re... Jeżeli szukacie mechanika z Trójmiasta i okolic to polecam zajrzeć na https://amserwis.pl/. Nie mają sobie równych szczególnie w kwestii turbosprężarek.
- Markiza z czujnikiem wiatru i słońca Liczba postów: 51 Grupa: Budowa i re... Markizy to doskonałe rozwiazanie, w szczególności kiedy są wodoszczelne. Polecam modele http://rolety-piogal.pl/markizy.html
- Dekorator wnętrz Liczba postów: 146 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, klinkier to doskonały materiał do dekoracji ścian, który zachwyca swoją trwałością i elegancją. Możliwości aranżacyjne tego materiału są nieog...
- Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 29 Grupa: Budowa i re... Planujesz remont lub kupno nieruchomości? Współpraca z rzeczoznawcą budowlanym pozwoli uniknąć kosztownych niespodzianek. Fachowa ocena stanu technicznego budyn...