Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne – rodzaje

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne – rodzaje

Aby panele fotowoltaiczne pełniły swoją funkcję w odpowiedni sposób, konieczne jest ich właściwe zamontowanie. Istnieje kilka rodzajów konstrukcji wykorzystywanych na farmach tego typu. Które z nich są najpopularniejsze? Jak wybrać odpowiednią do parametrów paneli fotowoltaicznych? Czytaj dalej

 

Jakie funkcje pełnią konstrukcje pod panele?

Konstrukcje wsporcze pod panele fotowoltaiczne pozwalają regulować kąt nachylenia ogniw. Dzięki temu można zachować ich maksymalną wydajność niezależnie od pory roku i godziny. Konstrukcje ze stali nierdzewnej umożliwiają również zabezpieczenie modułów przed silnymi podmuchami wiatru. Co więcej, dzięki nim możliwe jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji paneli od spodu.

 

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne – rodzajepixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Czytaj również: Rodzaje suwnic w halach przemysłowych i ich wpływ na konstrukcję budynku

 

Konstrukcja wsporcza jest wykorzystywana zarówno w przypadku paneli montowanych na gruncie, jak i na dachu. W wielu sytuacjach konieczne jest bowiem jednostronne podniesienie modułów, by zwiększyć ich wydajność. W przypadku paneli fotowoltaicznych uniesionych z jednej strony stosuje się też specjalne wiatrownice, które chronią ogniwa przed poderwaniem przez wiatr.

 

Najczęściej stosowane rodzaje konstrukcji pod panele fotowoltaiczne

Na rynku znaleźć można różne rodzaje konstrukcji fotowoltaicznych. Niektóre z nich cieszą się większą popularnością niż inne, ze względu na atrakcyjną cenę i wysoką wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych. Najczęściej korzysta się z konstrukcji wykonanych:

 

  • ze stali ocynkowanej ogniowo lub aluminium połączonego ze stalą nierdzewną,
  • w całości ze stali ocynkowanej,
  • ze stali nierdzewnej,
  • z aluminium ekstrudowanego,
  • ze stali galwanicznej,
  • ze stali kwasoodpornej.

 

Często w konstrukcjach fotowoltaicznych łączy się kilka surowców, co pozwala zestawić ze sobą ich najważniejsze cechy i stworzyć stabilny stelaż.

 

Konstrukcje fotowoltaiczne naziemne – rodzaje

W przypadku paneli fotowoltaicznych naziemnych najczęściej stosuje się konstrukcje wbijane oraz wkręcane. Pierwsze z nich tworzy się poprzez wbicie słupów w grunt. Drugie wymagają wkręcenia elementów podziemnych. Istnieje także metoda kotwienia do płyt lub fundamentów betonowych oraz zalewanie konstrukcji wsporczej betonem.

 

W celu usprawnienia prac montażowych często korzysta się z kafarów. To urządzenia budowlane wykorzystywane do wbijania pionowych pali w ziemię. Mogą być używane również na grząskich i niedostatecznie stabilnych gruntach. Kafary wchodzą w skład wyposażenia wielu firm świadczących usługi budowy farm fotowoltaicznych. Są wykorzystywane do montażu modułów naziemnych, zarówno jeśli chodzi o pojedyncze egzemplarze, jak i całe kompleksy dostarczające ogromne ilości energii. Jeśli szukacie usługi kafarowania zapraszamy na stronę https://www.kafarowanie.com/ .

 

Konstrukcje na dachy skośne i płaskie

System montażu paneli fotowoltaicznych na dachach płaskich sprawdzi się zarówno w przypadku dachówki, jak i blachodachówki, blachy, gontu bitumicznego oraz papy. Takie zestawy składają się z szyn montażowych, zaślepek, łączników i klem. Systemy montażowe muszą być dopasowane do rodzaju pokrycia dachowego, by mogły zachować stabilność i pozwolić na montaż zgodnie z instrukcjami producenta.

 

Konstrukcje fotowoltaiczne na dachy płaskie pozwalają na uniesienie modułów do kąta nachylenia wynoszącego d 10 do 25 stopni. W ten sposób możliwe staje się zwiększenie wydajności instalacji bez konieczności modyfikowania konstrukcji dachu. Często elementy tego typu wyposaża się w wiatrownice, które chronią panele fotowoltaiczne przed oderwaniem pod wpływem działania wiatru. Najczęściej tworzy się je z metali nierdzewnych, czyli aluminium lub stali ocynkowanej.

 

Czytaj również: Jak zbudować i zabezpieczyć przed przeciekaniem przydomową wiatę?

 

Konstrukcje na dachach skośnych i płaskich można zamontować samodzielnie, jednak wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy specjalistów. Konieczne jest bowiem odpowiednie umiejscowienie modułów i stabilne przymocowanie wsporników do podłoża. Panele fotowoltaiczne można montować na prawie całej powierzchni dachu, choć najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich od strony, z której promienie słoneczne padają przez cały rok i nie są zasłaniane przez drzewa lub inne budynki.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 92

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >