Kontrola dostępu - nowoczesne rozwiązania do budynków

Kontrola dostępu - nowoczesne rozwiązania do budynków

Budynki z dobrze dobranym i niezawodnym systemem kontroli dostępu to budynki bezpieczne – zarówno ze względu na ochronę ludzi i zgromadzonych danych, jak i z uwagi na skuteczną ewakuację. Jednak nie tylko. Odpowiedni system kontroli dostępu zapewnia zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort osób przebywających w obiekcie, np. wspierając energooszczędne rozwiązania w budynku. O wszystkich tych aspektach opowiada Piotr Kosmowski – ekspert firmy G-U Polska, w której portfolio znajduje się marka BKS i wiele innych rozwiązań obiektowych. Czytaj dalej

 

 

#1 NOWOCZESNE, OBIEKTOWE ROZWIĄZANIA Z ZAKRESU KONTROLI DOSTĘPU

Systemy kontroli dostępu mają za zadanie uniemożliwić osobom nieupoważnionym wejście do budynku lub stref, w których np. gromadzone są newralgiczne dla firmy czy instytucji dane, w tym dane osobowe. O tym, co jest podstawą systemowej, dobrze zaprojektowanej kontroli dostępu opowiada Piotr Kosmowski, szef działu techniki i rozwoju w G-U Polska:


– Mówiąc o kontroli dostępu, mamy na myśli automatyczne systemy zarządzania wejściem i budynkiem, w tym rozwiązania (mechaniczne, elektroniczne lub mechatroniczne) oparte na systemie klucza. Grupa G-U w swoim portfolio posiada system klucza marki BKS*. System BKS, indywidualnie dopasowany do infrastruktury i struktury organizacyjnej obiektu, pozwala skutecznie zarządzać uprawnieniami dostępowymi do konkretnych stref i pomieszczeń. Dzięki niemu użytkownik przy pomocy jednego klucza może otworzyć wszystkie pomieszczenia lub tylko te, do których został nadany mu dostęp. System klucza obejmuje m.in. klucz główny (Master Key), który otwiera wszystkie drzwi i jest gwarancją, że w takich sytuacjach, jak np. zatrzaśnięcie drzwi czy zgubienie klucza, osoba upoważniona dostanie się do każdego pomieszczenia. Wprowadzenie odpowiedniego systemu zarządzania dostępami poprawia: bezpieczeństwo w budynku, organizację pracy (np. zarządzanie dostępem do pomieszczeń dla różnych grup użytkowników), ochronę dóbr materialnych, a także ochronę danych i informacji. Ponadto system klucza w wersji elektronicznej umożliwia nadawanie dostępu do wyznaczonych stref w budynku za pomocą breloka lub karty (tzw. transponderów).

 

Kontrola dostępu - nowoczesne rozwiązania do budynkówDrzwi z napędem compactMaster GU Polska

Czytaj również: Nowoczesne systemy i rozwiązania do zamykania drzwi wejściowych dla tych co gubią klucze - „bezkluczowy” dostęp do domu

 

Wdrożenie rozwiązań opartych na elektronice pozwala administratorowi: nadawać użytkownikom dostęp do wybranych pomieszczeń, określać czasowe ramy dostępu (np. od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy), ustalić godzinę, o której pomieszczenie zostało otwarte, weryfikować, kto i kiedy wchodził do konkretnego pomieszczenia i ile czasu w nim spędził.

 

#2 SPRAWNA, SYSTEMOWA EWAKUACJA

Kontrola dostępu dotyczy przede wszystkim wejścia, a co w przypadku, gdy budynek trzeba szybko opuścić? Na czym opierają się nowoczesne systemy wspierające efektywną ewakuację?


Piotr Kosmowski: – Współcześnie w przypadku ewakuacji mówimy np. o systemie zarządzania budynkiem, takim jak GEMOS. Stanowi on niezależną od producenta platformę, która umożliwia pełną integrację poszczególnych rodzajów systemów zabezpieczeń i realizuje zautomatyzowane scenariusze ewakuacyjne dla danej strefy zagrożenia. System tego typu steruje zamykaniem przegród przeciwpożarowych i oświetleniem ewakuacyjnym, włącza oddymianie w razie pożaru, uruchamia sygnalizację ostrzegawczą, otwiera drzwi ewakuacyjne, etc. Bazuje on na takich elementach, jak dźwignie i ryglowania zgodne z normami EN 1125 i EN 179, a także na specjalnych zamkach, jak BKS Secury Panik 19, które są kompatybilne z systemem ewakuacji opartym na rozwiązaniach Grupy G-U, czyli np. przeciwzamkach (np. MTRS), blachach zamykających i zaczepach.

 

Kontrola dostępu - nowoczesne rozwiązania do budynkówDrzwi z napędem econoMaster GU Polska

Dodatkowo drzwi wyposażone w zamki BKS Secury Panik 19 można wyposażyć w siłowniki służące do napowietrzania (FTA-600) oraz w napęd DTN 80 (do drzwi rozwieranych), który ma funkcję ciągnącą i pchającą. Napęd tego typu przeznaczony jest zarówno do drzwi jednoskrzydłowych, jak i dwuskrzydłowych i bez problemu obsługuje ciężkie drzwi z dużymi przeszkleniami (np. skrzydło drzwiowe o szerokości do 1600 mm i wadze do 600 kg). Napęd DTN 80 charakteryzuje się dużą dynamiką otwierania i wyjątkowo cichą pracą. Istotną cechą tego napędu jest mechaniczna regulacja kolejności zamykania, dzięki której drzwi domykają się całkowicie nawet w sytuacji zaniku napięcia. Posiada on również opatentowany system podwójnych sprężyn, który zapewnia perfekcyjne i bezpieczne zamykanie drzwi, dlatego jest szczególnie rekomendowany w obiektach, w których kryteria bezpieczeństwa przeciwpożarowego wymagają bezwzględnego odcięcia pomiędzy dwiema strefami w budynku.

 

# 3 ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ I KONTROLA WARUNKÓW WEWNĘTRZNYCH

Odpowiednie obiektowe rozwiązania i systemy chronią budynek nie tylko przed intruzami, ale także przed czynnikami zewnętrznymi, które w określonych pomieszczeniach mogą być niepożądane.


Piotr Kosmowski: – Automatyka drzwiowa, systemy kontroli dostępu czy automatyczne wietrzenie pomieszczeń to rozwiązania wspierające warunki wewnątrz budynku, np. parametry związane z energooszczędnością lub dotyczące temperatury, wilgotności czy higieny. Rozwiązania automatyczne mogą wspierać tzw. wewnętrzny klimat budynku i zmniejszać ucieczkę ciepła z pomieszczeń, np. dzięki napędom automatycznie zamykającym drzwi rozwierane lub dzięki automatycznym drzwiom przesuwnym, stosowanym również w obiektach użyteczności publicznej. W przypadku automatycznych drzwi przesuwnych możemy wybierać między rozwiązaniami ekonomicznymi (systemy G-U econoMaster S), rozwiązaniami przeznaczonymi do obsługi ciężkich drzwi (system G-U heavyMaster) lub drzwi kompaktowych, o lżejszej konstrukcji (seria compactMaster). Ponadto wewnątrz budynku, aby dostać się do stref objętych np. restrykcyjnymi wymogami dotyczącymi higieny, jak pomieszczenia laboratoryjne, niezbędne będą opisane już systemy kontroli wejścia – systemy klucza, transpondery (karty magnetyczne, breloki RFID).

 

Kontrola dostępu - nowoczesne rozwiązania do budynkówBKS IXALO

Czytaj również: Większość z nas obawia się pożaru domu - jak można zabezpieczyć budynek przed ogniem?

 

A wracając do energooszczędności – okna w obiektach użyteczności publicznej, jeśli w ogóle można je otwierać, są zazwyczaj umieszczone na tyle wysoko, aby nie mogła tego zrobić osoba niepowołana. Dlatego wietrzenie pomieszczeń odbywa się w sposób zautomatyzowany, np. dzięki systemom pozwalającym na zdalne sterowanie oknami, które zostały wyposażone w sterowniki i czujniki pogodowe.

 

Wszystkie wymienione elementy tworzą obecnie nowoczesne rozwiązania do budynków, nad którymi zarządca chce mieć pełną kontrolę. Budynków, które szczególnie w obecnych, niestabilnych czasach powinny być bezpieczne, a jednocześnie energooszczędne i przyjazne użytkownikom.

 

Kontrola dostępu - nowoczesne rozwiązania do budynkówSystem klucza BKS GU

Źródło: nonoproblemo / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
  • Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
  • Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
  • Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
  • Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 527

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >