Kontrowersyjne mikroapartamenty - nowy trend powrotu do centrum miast
Temat mikroapartamentów wzbudza dużo kontrowersji. Z jednej strony krytykowane są za małą powierzchnię i jednoczesny wysoki koszt metra kwadratowego, a z drugiej cieszą się ogromnym popytem wśród inwestorów i najemców. Czy trend budowania kompaktowych lokali wpływa na to, jak z mieszkań korzystamy czy też jest odwrotnie – to zmiany społeczne i obecny styl życia wpływają na ewolucję mieszkalnictwa? Jak na tę sprawę zapatrują się projektanci budynków z mikroapartamentami?
Czytaj dalej
Mikroapartamenty – charakterystyka
Mikroapartamenty budowane są w dużych miastach w pobliżu szkół wyższych i siedzib korporacji. Charakteryzuje je wyższy standard wykończenia części wspólnych i lokali „pod klucz”, ale mały metraż. W założeniu są to lokale dla studentów i osób pracujących, najczęściej singli i bezdzietnych par.
Traktowane są jako lokale przejściowe, na parę lat, dlatego kupowane są najczęściej w celach inwestycyjnych – przez osoby prywatne, firmy lub korporacje, które później udostępniają je swoim pracownikom jako dodatkowy benefit. Choć cena za metr kwadratowy jest stosunkowo wysoka, to samodzielny lokal można nabyć np. we Wrocławiu za nieco ponad 100 tys. zł. Kwota całkowita jest bardzo atrakcyjna, dlatego chętnych nie brakuje.
Na Zachodzie ten model mieszkalnictwa jest popularny od lat – m.in. w Japonii czy Nowym Jorku. W Polsce pierwszy budynek z mikroapartamentami pojawił się we Wrocławiu w 2013 r. Był to Starter, zaprojektowany przez biuro architektoniczne AP Szczepaniak. Budynek okazał się ogromnym sukcesem i doczekał się realizacji kolejnych etapów – Startera 2 i Startera 3.
Czytaj również: Boom mieszkaniowy w Gorzowie
Warto zauważyć, że w Europie ok. 50% wszystkich lokali jest wynajmowanych, podczas gdy w Polsce ten odsetek wynosi zaledwie 5%. Prognozuje się, że z czasem zaczniemy zbliżać się do zachodniego modelu, więc na rynku najmu jest jeszcze ogromna nisza do zagospodarowania.
Metr kwadratowy coraz droższy
Od 2008 r. obserwujemy w Polsce dynamiczny wzrost cen metra kwadratowego mieszkań – szczególnie w dużych miastach. Średnie zarobki również rosną, ale w tempie znacznie mniejszym, dlatego osoby, które chcą nabyć mieszkanie, mają dwa wyjścia. Pierwszym jest zakup lokalu mniejszego, których oferta na rynku jest też coraz większa. Drugim jest zamieszkanie dalej od centrum, nawet na obrzeżach, gdzie cena za metr kwadratowy bywa znacznie poniżej średniej.
Wydaje się, że popyt na mniejsze mieszkania nie jest jednak wyłącznie wynikiem drożejącego metra kwadratowego w miastach. Według projektantów Starterów jest wręcz odwrotnie – to skutek tego, jak zmienia się społeczeństwo.
Nowy styl życia
– Polacy żyją coraz bardziej świadomie i dojrzale. Odpowiednio się odżywiają, uprawiają sporty, kształcą się, korzystają z kultury i robią kariery. W związku z tym mniej czasu spędzają w domu, traktując go często jak hotel. Z myślą o nich jako pierwsi w Polsce zaprojektowaliśmy w pełni funkcjonalne mikroapartamenty o powierzchni od 12 mkw. Ich przewaga nad hotelem polega jednak na tym, że mieści się w nich wszystko, co potrzebne do codziennego życia: aneks kuchenny, łazienka, kącik do pracy i sypialnia. Co ważne, oferują pobyt długoterminowy. Znajdują się w świetnej lokalizacji, blisko uczelni, pracy i centrum miasta – komentuje Agnieszka Szczepaniak, architekt oraz dyrektor ds. rozwoju i PR w AP Szczepaniak, która brała udział w projektowaniu trzech wrocławskich Starterów.
Bliskość ważniejsza niż metraż
Coraz więcej mówi się o jakościowym spędzaniu wolnego czasu. Nasze zarobki bardziej nas satysfakcjonują, żywimy się z rozmysłem, a tym samym korzystamy z szerokiej gamy usług gastronomicznych, chętniej wydajemy pieniądze na kulturę i rozrywkę – o którą trudno na przedmieściach. Coraz większa liczba osób kalkuluje też czas spędzony na dojazdach – i chce go w samochodzie spędzać jak najmniej. Dlatego o mniejszym metrażu, ale bliżej centrum, myślą już nie tylko single, lecz także rodziny z dziećmi czy seniorzy. Tendencja powrotu do centrów miast przybiera i będzie przybierać na sile.
Jak projektuje się mikroapartamenty
Osoby zainteresowane mieszkaniem w mikroapartamentach mają konkretne wymagania. Dlatego podczas projektowania tego typu lokali zasadniczą kwestią jest ich funkcjonalność i maksymalne wykorzystanie każdego metra kwadratowego. – W procesie projektowania myślimy w bardzo dużej mierze o kliencie docelowym – jak wygląda jego dzień, jak lubi spędzać czas, jak będzie korzystać z przestrzeni i sprzętów domowych. Dzięki tej wiedzy możemy przewidzieć, co jest niezbędne w lokalu i co może pełnić dwie wymienne funkcje zależnie np. od pory dnia – podkreśla Agnieszka Szczepaniak. Ważne są unikatowe rozwiązania, dlatego większość mikroapartamentów sprzedawanych jest w wersji „pod klucz” – ze specjalnie zaprojektowanymi, wielofunkcyjnymi meblami i sprzętami.
Czytaj również: Mieszkania o podwyższonym standardzie na wrocławskim osiedlu Lokum di Trevi są już gotowe do odbioru
Należy pamiętać, że mikroapartamenty to nie tylko metry kwadratowe samego lokalu, lecz także przemyślane części wspólne, które stanowią jego uzupełnienie czy wręcz przedłużenie. Mieszkańcy otrzymują dostęp do pralni, siłowni, strefy rekreacyjnej czy ogólnodostępnego tarasu.
Zmienia się postrzeganie tego, czym jest komfortowe mieszkanie. Trend na powrót do centrów miast i pragnienie jakościowego spędzania czasu wolnego sprawiają, że wiele osób woli mieszkać na mniejszej przestrzeni, ale z łatwym dostępem do kultury czy rozrywki. Dla tej grupy projektowane są mikroapartamenty. Ich ogromny rynkowy sukces pozwala przewidywać, że ten model mieszkalnictwa będzie tylko zyskiwał na popularności.
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Inwestycje w nieruchomości Liczba postów: 275 Grupa: Inwestycje Inwestowanie w nieruchomości za granicą to jedna z najlepszych decyzji finansowych, którą można podjąć, szczególnie jeśli myślimy o przyszłości. Oprócz zysków z...
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 219 Grupa: Inwestycje Jak najskuteczniej i wygodnie sprzedać nieruchomość? Bez względu na rodzaj nieruchomości, by transakcję przyspieszyć oraz przeprowadzić bez konieczności samodzi...
- Zanim komornik zapuka do drzwi. Liczba postów: 8 Grupa: Inwestycje Tutaj na tym blogu znajdziecie ciekawe informacje, kiedy komornik może wam coś zająć i zawitać do waszego miejsca zamieszkania !
- Puk, puk... Komornik! Liczba postów: 5 Grupa: Inwestycje
- Generalny wykonawca osiedla NeoVillage Liczba postów: 5 Grupa: Inwestycje Bardzo fajna wizualizacja osiedla. Osiedle wygląda na przyjazne, fajna lokalizacja do zamieszkania.