Koparka gąsienicowa czy kołowa? Różnice, zalety i wady koparek
Koparki różnych rozmiarów to właściwie nieodłączny element każdego placu budowy - to jedna z podstawowych maszyn wykorzystywanych do różnego rodzaju robót ziemnych. Koparki mogą być wyposażone w różne typy podwozia - zdecydowanie najczęściej są to ruchome maszyny z kołami lub gąsienicami. Poniżej przedstawiamy, czym różnią się od siebie te napędy oraz kiedy warto sięgnąć po dany typ maszyny.
Czytaj dalej
Charakterystyka koparki gąsienicowej
Jak wskazuje jej nazwa, koparka gąsienicowa porusza się na gąsienicach. Ich szerokość i długość różni się w zależności od typu i przeznaczenia danej koparki. Gąsienicowy układ bieżny cechuje się dużą powierzchnią styku pojazdu z podłożem, dzięki czemu przejeżdżająca koparka wywiera znacznie mniejszy nacisk jednostkowy. Pozwala jej to łatwiej poruszać się po niestabilnym gruncie (jak piasek, błoto czy grząski teren). Szerokie gąsienice zapewniają stabilność nawet maszynom ważącym kilkaset ton.
Zalety:
- Uniwersalność - napęd gąsienicowy może być zastosowany zarówno w małych i zwrotnych minikoparkach, jak i ogromnych maszyn przeznaczonych do ciężkich prac w kopalniach.
- Równomiernie rozłożony nacisk - masa koparki gąsienicowej jest równomiernie rozłożona na całej powierzchni podwozia, dzięki czemu nie zapada się ona tak łatwo i sprawnie pokonuje trudny teren.
- Stabilność - koparki gąsienicowe są znacznie mniej narażone na wywroty, nawet przy dużych nachyleniach terenu.
Wady:
- Niska prędkość maksymalna - koparka gąsienicowa porusza się wolniej od kołowej - na ogół nie osiąga więcej niż 35 km/h.
- Brak możliwości jazdy po drogach publicznych - gąsienicowy układ bieżny ma budowę, która uszkodziłaby nawierzchnię dróg, przez co wyposażona weń koparka musi być transportowana na lawecie lub platformie samochodu ciężarowego.
- Wyższe koszty serwisowe - ze względu na złożoną budowę układu jezdnego prace serwisowe koparki gąsienicowej są bardziej czasochłonne, a co za tym idzie wyraźnie droższe.
Czytaj również: Jak ochraniać dłonie podczas prac remontowo-budowlanych? Profesjonalne rękawice ochronne
Koparki kołowe - charakterystyka
Koparka kołowa porusza się na kołach o rozmiarach dostosowanych do wielkości maszyny - w przeważającej większości są wyposażone w 4 ich sztuki. Taki napęd pozwala poruszać się relatywnie szybko (ok. 45 km/h) po równym terenie. Koparki kołowe są na ogół mniejsze od modeli gąsienicowych - nośność podwozia jest tutaj znacznie bardziej ograniczona w porównaniu z koparką gąsienicową.
Zalety:
- Możliwość poruszania się drogami publicznymi - koła koparek są bezpieczne dla nawierzchni drogowych, dzięki czemu nie ma problemu z przemieszczeniem maszyny między powierzchniami roboczymi oddalonymi od siebie o kilka kilometrów.
- Większa prędkość maksymalna - koparka kołowa może poruszać się szybciej od gąsienicowej. Mimo to na dłuższe trasy zaleca się korzystanie z lawet - mimo wyższej prędkości maksymalnej, koparka może hamować ruch uliczny.
- Relatywnie tania eksploatacja - kołowy układ jezdny jest stosunkowo mało skomplikowany, co w połączeniu z łatwym dostępem do części i ich stosunkowo niską ceną przekłada się na niższe koszty serwisowania i eksploatacji.
Wady:
- Nie nadają się w trudny teren - napęd kołowy przystosowany jest do poruszania się po względnie płaskich powierzchniach placu budowy. W trudniejszym terenie będzie miał znaczne trudności, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do wywrócenia się maszyny.
- Ograniczenia w głębokości kopania - przez wzgląd na mniejsze maksymalne rozmiary niż przy koparce gąsienicowej, koparka kołowa nie może wykonywać tak głębokich wykopów - jej podwozie ma większe wymiary i jej środek ciężkości znajduje się wyżej. Przy głębokich wykopach łatwo więc o wywrotkę.
- Wyższy koszt wstępny - większość modeli koparek kołowych jest zazwyczaj droższa od koparek gąsienicowych.
Kiedy wybrać dany typ koparki?
Biorąc pod uwagę wymienione wyżej zalety i wady, sprawa jest dość prosta - koparki kołowe to dobry wybór do prac na w miarę równych placach budowy oraz w pobliżu utwardzonych dróg, natomiast maszyny gąsienicowe sprawdzą się w praktycznie każdym terenie, nawet takim o niskiej stabilności i dużej pochyłości.
W obu typach maszyn, a zwłaszcza gąsienicowych, niezwykle ważnym elementem układu napędowego są zwolnice - urządzenia te zwiększają moment obrotowy dopiero na kołach napędowych. Odciąża to pozostałe elementy układu i ułatwia poruszanie się w terenie. Zwolnice stosuje się także w praktycznie każdej cięższej budowlanej maszynie kołowej, samochodach terenowych oraz w niektórych maszynach rolniczych.
Firma TrackMotor oferuje wysokiej jakości zwolnicedokoparekgąsienicowych - nasze części zamienne dorównują jakością oryginałom, a przy tym są znacznie tańsze. Można u nas znaleźć m.in. zwolniceKubota, IHI, Caterpillar/CAT, Hitachi oraz wielu innych marek - łącznie oferujemy części do szerokiej gamy modeli koparek od ponad 50 różnych producentów.
Koparka gąsienicowa czy kołowa - podsumowanie
Koparki to maszyny przeznaczone do wykonywania robót ziemnych o różnej intensywności. Trudno sobie dziś wyobrazić wykonywanie nawet relatywnie niewielkich wykopów bez ich udziału. Wybór typu podwozia zależy przede wszystkim od tego, jakie prace zamierzamy wykonywać. Do prac budowlanych na wyrównanym terenie czy wykopów w pobliżu utwardzonych dróg w zupełności wystarczy koparka kołowa, natomiast do cięższych prac w trudnym terenie lepiej jest sięgnąć po koparkę gąsienicową, która za sprawą gąsienicowego układu bieżnego zachowa stabilność w niemal każdych warunkach.
Czytaj również: TOP 5 MUST HAVE środków ochrony indywidualnej podczas pracy na budowie
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Relaks w ciepłym, zimowym ogrodzie Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Możecie sobie sprawdzić strone https://dhyan.pl/kategoria/aromaterapia/ kadzidelka/palo-santo/ , na której znajdziecie ofertę sklepu internetowego Dhyan z najróż...
- Pomoc przy termoodernizacji Liczba postów: 7 Grupa: Firmy budow... Będe wymieniał w dość starym domu ogrzewanie i rozważam pompę ciepła, fotowoltaikę. Słyszałem też o dofinansowaniach. W związku z tym, czy znajdę firmę, która o...
- Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja Liczba postów: 143 Grupa: Firmy budow... Fajny wątek . Naprawdę bardzo dużo się dowiedziałem. ________________________ _______________________ audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznyc...
- Kształtowniki stalowe rodzaje i przykłady oraz ich... Liczba postów: 57 Grupa: Budowa i re... W zakresie kształowników stalowych do wykonania trwałej konstrukcji stalowej to zdecydowanie polecam sprawdzić https://salzgitterstahlhandel.pl/produkt y/ksztalt...
- atrakcje na imprezę Liczba postów: 3 Grupa: Firmy budow... Jeśli planujecie imprezę i szukacie czegoś, co zrobi wrażenie na gościach, to fotobudka będzie strzałem w dziesiątkę! Miałam ją na swoim przyjęciu urodzinowym i...