Korzyści z ogrzewania podłogowego w domu
Podczas budowy domu coraz chętniej rezygnuje się z tradycyjnych grzejników na rzecz ogrzewania podłogowego. Tę decyzję należy podjąć na wczesnym etapie powstawania budynku – czyli kiedy znajduje się w stanie surowym. Brak konwencjonalnych kaloryferów oczywiście sprawia świetne wrażenie wizualne i pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni, jednak korzyści płynących z takiej instalacji jest znacznie więcej. Przede wszystkim jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, a przy tym zapewnia wysoki komfort grzewczy – temperatury niezbędne do jego uzyskania nie muszą być wysokie, a użytkownikom i tak jest ciepło. Jak działa ogrzewanie podłogowe, czyli potoczne podłogówka, jakie są jego zalety i czy warto postawić właśnie na nie?
Czytaj dalej
Co to jest ogrzewanie podłogowe i jak działa?
Instalacja składa się z różnych warstw. Kluczowym elementem są rury, w których krąży woda, mająca temperaturę od 35 do 50 stopni Celsjusza, maksymalnie 60. Nad nią znajduje się wylewka betonowa, następnie klej i sama podłoga. Jednakże istotne jest, że nad wylewką musi się znaleźć konkretny typ posadzki: ceramiczna bądź kamienna. Istnieje również ogrzewanie podłogowe elektryczne, w którym ciepło zapewnia układ kabli, a nie rur.
Czytaj również: Ile kosztuje ogrzewanie domu?
Wykładzina lub parkiet znacznie utrudnią przekazywanie ciepła, przez co skuteczność ogrzewania podłogowego spadnie. Istnieją jednak panele przeznaczone do położenia w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.
Nie ma tu zatem tradycyjnego grzejnika – cała powierzchnia podłogi jest instalacją grzewczą. Temperatura w pomieszczeniu jest niższa niż w przypadku standardowych grzejników o około 1-2 stopnie Celsjusza, a mimo to odczuwamy komfort. Wynika to z faktu, że dotykamy ciepłej podłogi stopami, przez co czujemy się lepiej. Rozkład temperatury jest równomierny i korzystny dla naszego samopoczucia – kiedy stoimy na podłodze, jest nam ciepło w stopy, natomiast delikatnie chłodno w głowę. Ponadto ogrzewanie podłogowe redukuje straty ciepła. W ich wypadku ciepłe powietrze nie ucieka pod sufit, dlatego jest nam odczuwalnie cieplej. Ważną właściwością, którą należy brać pod uwagę, jest duża bezwładność cieplna – nie jest ona ani wadą, ani zaletą, ale to istotny czynnik: podłoga zarówno wolno się nagrzewa, jak i wolno schładza.
Korzyści z ogrzewania podłogowego
Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe w domu? Dlaczego korzystanie z tej technologii cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Przyjrzyjmy się korzyściom, jakie niesie ze sobą to rozwiązanie:
- Obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniach o 1-2 stopnie Celsjusza przekłada się na znaczne oszczędności na eksploatacji systemu grzewczego. Rachunki spadają o około 12% w skali roku. Warto mieć na uwadze, że koszty ogrzewania stanowią 2/3 wydatków na dom, dlatego 12% to już całkiem duża różnica w domowym budżecie.
- Ogrzewanie podłogowe nie unosi kurzu pod sufit. To dobra wiadomość dla alergików i astmatyków. W przypadku ogrzewania konwencjonalnymi grzejnikami kurz zostaje wzniesiony w wyniki konwencji – tu takie zjawisko nie zachodzi.
- Nie bez znaczenia pozostaje, że wnętrza bez grzejników prezentują się często lepiej i dają znacznie większe możliwości aranżacji. Inwestując w podłogówkę można dowolnie ustawiać meble, nie przejmując się dostępem do grzejnika.
- Instalacje mniej zużywają czynnik grzewczy niż standardowe grzejniki, jednocześnie zapewniając wysoki komfort cieplny. Do pracy konwencjonalnego grzejnika potrzebna jest wyższa temperatura – od 60 stopni Celsjusza, natomiast przy ogrzewaniu podłogowym wystarczy 45 stopni Celsjusza.
Od czego zależy koszt montażu instalacji?
Trudno określić, ile będzie kosztowała sama instalacja. Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie wody i rur do ogrzewania pomieszczeń, rozwiązanie może okazać się nieopłacalne przy mniejszym metrażu ze względu na koszty stałe. Samo wykonanie będzie tańsze niż w przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego. Do tego dochodzi kwestia różnic w cenach samych materiałów i robocizny. Koszty wykonania zależą również od powierzchni, jaką ma dom.
Potrzebujesz podłogówki? Wybierz Boniterm!
Jeśli chcesz zainwestować w podłogówkę, oferujemy Ci kompleksowe wsparcie w zakresie doboru i montażu instalacji. Nasza firma specjalizuje się w systemach grzewczych, a kluczową wartością dla nas jest wydajność urządzeń. Wykonujemy montaż sprawnie i w trosce o najwyższą jakość. Poznaj szczegóły oferty na naszej stronie. Wybierz Boniterm!
Czytaj również: Wodne ogrzewanie podłogowe coraz chętniej wybierane - jakie są jego największe zalety?
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja Liczba postów: 143 Grupa: Firmy budow... Fajny wątek . Naprawdę bardzo dużo się dowiedziałem. ________________________ _______________________ audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznyc...
- Kształtowniki stalowe rodzaje i przykłady oraz ich... Liczba postów: 57 Grupa: Budowa i re... W zakresie kształowników stalowych do wykonania trwałej konstrukcji stalowej to zdecydowanie polecam sprawdzić https://salzgitterstahlhandel.pl/produkt y/ksztalt...
- atrakcje na imprezę Liczba postów: 3 Grupa: Firmy budow... Jeśli planujecie imprezę i szukacie czegoś, co zrobi wrażenie na gościach, to fotobudka będzie strzałem w dziesiątkę! Miałam ją na swoim przyjęciu urodzinowym i...
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 370 Grupa: Firmy budow... Często w ogrodach pojawiają się w formie i funkcji altanek czy pomieszczeń rekreacyjnych obiekty kontenerowe - czyli np. pawilony handlowe z płyt warstwowych. N...
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...