Koszenie traw i łąk na farmach fotowoltaicznych

Koszenie traw i łąk na farmach fotowoltaicznych

Sektor odnawialnych źródeł energii nabiera coraz większego znaczenia w wielu aspektach naszego życia. Każdego roku powstają nowe inwestycje tego typu i wiele uwagi poświęca się budowie instalacji, kosztom i rentowości, obsłudze i serwisowaniu instalacji, mniej zaś utrzymaniu porządku oraz roślinności na bezpiecznej dla instalacji wysokości. Czytaj dalej

 

Grunty, na których mogą powstawać parki fotowoltaiczne muszą spełniać wiele warunków, ale warto też zwrócić uwagę na sposób zagospodarowania ziemi pod panelami. Najczęściej teren pod panelami porasta roślinność, ale zdarzają się inwestycje z zaniedbanym, wysuszonym gruntem. Dlaczego warto pielęgnować roślinność w parku fotowoltaicznym?

 

Koszenie traw i łąk na farmach fotowoltaicznychKarczownica Orec RMK 151

W kontekście zachodzących na naszych oczach zmian klimatycznych, parki energii odnawialnej nabierają dodatkowego znaczenia jako miejsca wspierające ekosystem. Trawa i łąki kwietne rosnące pod panelami na dużych obszarach przynoszą wiele korzyści: tworzą nowe miejsca bytowania dla dzikich zapylaczy, których potrzebują okoliczne sady i uprawy rolne, kreują bioróżnorodność, zapobiegają degradacji gleby. Roślinność pod panelami tworzy też mikroklimat i obniża temperaturę przy gruncie, a to jest istotny element zachowania wydajności paneli PV (temperatura powyżej +25 stopni C, obniża wydajność i sprawność modułów PV). Sztuką natomiast jest zachowanie równowagi pomiędzy ekologią a ochroną instalacji i chodzi o to, by pielęgnować roślinność pod instalacją w taki sposób, by chronić instalację przed obrastaniem wysoką roślinnością.

 

- Wyzwaniem w utrzymaniu traw i łąk na farmie fotowoltaicznej na bezpiecznej dla instalacji PV wysokości jest znalezienie urządzenia koszącego, które zmieści się pod panelami, skosi dokładnie i równo roślinność przy elementach instalacji w sposób bezpieczny, nie powodując mechanicznych uszkodzeń. Jednocześnie zapewni też wykonanie tej pracy w krótkim czasie. Na niektórych farmach PV wykorzystywane są do tego celu kosy, ale w przypadku dużych terenów nie jest to praktycznym rozwiązaniem. W praktyce sprawdzają się japońskie kosiarko-pielniki Orec RMK151, które pracują już na kilku farmach w Polsce i cieszą się dużym zainteresowaniem na targach z branży odnawialnych źródeł energii. Są to kompaktowe maszyny traktorowe o unikalnej konstrukcji z ruchomym ramieniem bocznym wyposażonym w odrębny system tnący.” – wyjaśnia Adam Olender, Menadżer produktu, Aries Power Equipment – Generalny Dystrybutor Orec w Polsce.


Koszenie traw i łąk na farmach fotowoltaicznychKarczownica Orec RMK 151

Czytaj również: Żuraw leśny


Kosiarko-karczownica Orec RMK151 jest w całości produkowana w Japonii co też jest gwarancją jej wysokiej jakości i praktycznych rozwiązań. Powstała z myślą o trudnych warunkach japońskiego krajobrazu i zgodnie z tradycją szacunku do pracy na najwyższym poziomie dokładności i  wydajności. Natomiast jej unikalna konstrukcja z ruchomym ramieniem bocznym szybko została doceniona na całym świecie. Jest to maszyna traktorowa o dwóch szerokościach roboczych 135 i 150 cm, wyposażona w dwucylindrowy silnik spalinowy na benzynę KAWASAKI, duży zbiornik paliwa (12l), przekładnię hydrostatyczną i skrzynię biegów z blokadą mechanizmu różnicowego.

 

Koszenie terenu pod panelami PV K

Kompaktowa konstrukcja maszyny umożliwia swobodny przejazd pod modułami PV. Najważniejszą zaletą jest zaś składane i obrotowe ramię boczne wyposażone w odrębny system tnący oraz koło piankowe, co zwiększa zasięg koszenia i jednocześnie ochrania instalację przed mechanicznym uszkodzeniem. Dzięki temu rozwiązaniu maszyna posiada podwójny system tnący, gdyż jednostka główna jest wyposażona w nóż rotacyjny z uchylnymi ostrzami, zaś ramię boczne w głowicę z nożami stałymi oraz głowicę z wymiennymi żyłkami, która służy do koszenia traw i chwastów w dolnej części łodygi. Precyzyjne koszenie zapewniają natomiast odporne na zużycie noże wykonane z hartowanej stali. 


Koszenie traw i łąk na farmach fotowoltaicznych

 

Koszenie przyjazne dla utrzymania ekosystemu

Kolejną zaletą RMK151 jest wygodny w obsłudze (dźwignia wspomagana siłownikiem olejowym)  system regulacji wysokości koszenia w zakresie 5 – 10 cm. Jedną z zasad sztuki koszenia roślin w sposób sprzyjający ich rozwojowi jest ustawianie wysokości noży adekwatnie do panujących warunków. Tak utrzymywana zieleń wpływa korzystnie na wydajność paneli PV, tworzy mikroklimat i warunki bytowania dla owadów zapylających. Z drugiej strony, maksymalna wysokość koszenia na poziomie 10 cm, skutecznie chroni instalację przed zbyt wysokimi roślinami.

 

Trwałość i wydłużona żywotność maszyny

Dla osób inwestujących w każdą maszynę istotne znaczenie ma jej trwałość, funkcjonalność, długa żywotność oraz niskie koszty serwisowania. W tym kontekście Orec RMK151 spełnia najbardziej wygórowane oczekiwania, ponieważ wszystkie kluczowe dla funkcjonowania maszyny elementy są optymalnie zabezpieczona, np. drążki kierownicze są chronione przez przednie elementy konstrukcyjne, metalowy zderzak tylny jest bezpośrednio połączony z ramą i osłania skrzynię oraz silnik przed zderzeniem z przeszkodą, osłona silnika zapewnia stałą wentylację dzięki czemu silnik szybciej się chłodzi, a otwarta przestrzeń ułatwia sprawne uzupełnianie oleju i innych czynności serwisowych. Uniesienie fotela lub podnóżka zapewnia łatwy dostęp do elementów konstrukcji, co ułatwia wykonywanie bieżących regulacji podczas pracy i serwisowanie. Operator maszyny również ma zapewniony pełny komfort – amortyzowany fotel - podczas pracy wymagającej dużej koncentracji na bezpieczeństwie cennej instalacji PV.

 

Koszenie traw i łąk na farmach fotowoltaicznych

 

Czytaj również: Brony polowe – niezastąpione w nowoczesnym rolnictwie

 

Warto zaznaczyć, że kosiarko-karczownica Orec RMK151 może być wykorzystywana już na pierwszym etapie tworzenia parku fotowoltaicznego, gdy trzeba przygotować, czyli skosić, teren przed postawieniem i montażem instalacji PV.

 

Koszenie traw i łąk na farmach fotowoltaicznych

Źródło: COMUNICAT4U / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19438 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 116

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >