Koszty utrzymania mieszkania

Koszty utrzymania mieszkania

Wiele osób szukających domu czy mieszkania, przy wyborze inwestycji sugeruje się ceną metra kwadratowego. Czy jednak koszt nabycia domu powinien być jedynym istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji? Czytaj dalej

 

Wybierając przyszłe lokum powinniśmy również zwrócić uwagę na przyszłe koszty utrzymania. Energooszczędne rozwiązania zastosowane podczas budowy domu mogą przełożyć się na niższe koszty jego użytkowania. Energooszczędność coraz częściej staje się jedną z podstawowych zasad którymi kierują się deweloperzy projektując nowe inwestycje mieszkaniowe. Jednym z ważnych elementów, na który powinni zwrócić uwagę kupujący dom jest sposób jego ocieplenia. W tysiącach ofert – na samym tylko warszawskim rynku do sprzedaży jest ok. 15 tys. lokali – wśród nich można znaleźć takie, które wyróżniają się prawidłowym ociepleniem, zgodnym ze standardami nowoczesnego budownictwa.

 

Na ściany zewnętrzne przypada jedna czwarta strat ciepła domu. Dlatego też każda okładzina, przewidziana w projekcie pozwala zminimalizować wydatki związane z ogrzewaniem domu podczas jego eksploatacji. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dobrze ocieplony dom, to także dodatkowe korzyści latem. Grube mury skutecznie zapobiegają przegrzaniu wnętrza budynku, co pozwala na zwiększenie komfortu oraz oszczędności w ramach klimatyzacji.

 

Czytaj również: Czy dom to dziś luksus?

 

„Klienci bardziej niż dawniej interesują się walorami izolacyjnymi oraz jakością materiałów z jakich wykonany jest ich przyszły dom. Coraz więcej zgłaszających się do nas osób myśli perspektywicznie zdając sobie sprawę, że pewne nakłady poniesione podczas budowy domu mogą przełożyć się na niższe rachunki za energię i ogrzewanie” – mówi Tomasz Łukasiewicz, prokurent zarządzający w Diamentic Estate, dewelopera warszawskiej inwestycji Saskie Zacisze.

 

Ściany domów tej warszawskiej inwestycji mają grubość 37 cm  - ocieplenie styropianem o grubości 12 cm, posadzki betonowe z podkładami z izolacją termiczną i folią, korzystny współczynnik izolacji termicznej dla szyb „k” = 1,0. Ponadto część elewacji zewnętrznej obłożona jest naturalnym, grubym kamieniem piaskowca, który stanowi dodatkową warstwę izolującą przed zimnem i w znacznym stopniu utrudnia straty energetyczne

 

 

 

Przeciętnie 20% strat ciepła w skali całego budynku przypada na piwnice. Dlatego część przyziemna została docieplona, specjalnym materiałem termoizolacyjnym. Podczas wykonanych tej zimy testów przy temperaturze – 7 C temperatura wnętrza domów Saskiego Zacisza sięgała 10°C. Zimowe mrozy wszystkim dają się we znaki. Marzymy w takich momentach o ciepłym, przytulnym miejscu, w którym możemy schronić się przed nieprzyjemnym, ostrym zimowym powietrzem. Warto wtedy zdać sobie sprawę, z faktu, iż efektywne ogrzewanie domu nie musi rujnować domowego budżetu. Jednym z rozwiązań zapewniających równomierne ogrzanie dużych przestrzeni jest ogrzewanie podłogowe.

 

Zaletą umieszczenia wymienników ciepła pod stopami domowników, jest możliwość zastosowania niższej temperatury wody przepływającej przez rurki w podłodze. Pozwala to na obniżenie kosztów podgrzewania wody koniecznej do ogrzania domu. Ogrzewanie podłogowe to połączenie walorów estetycznych z obniżonymi kosztami eksploatacji. Wnętrze wyposażone w takie rozwiązanie daje się łatwiej zaaranżować, więcej ścian pozostaje wolnych do zagospodarowania. Oprócz funkcjonalnego rozwiązania ogrzewania, w domach osiedla Saskiego Zacisze zastosowano bardziej wydajny, dwufunkcyjny piec kondensacyjny. Dzięki systemowi pozwalającemu wychwycić ciepło z przewodu kominowego, wydajność takiego urządzenia wynosi 106% w stosunku do urządzeń tradycyjnych.

 

Czytaj również: Wybór między domem a mieszkaniem


Największe straty ciepła w domach występują w jego najwyższych partiach. Pokrycie dachowe powinno być zabezpieczone przed niepotrzebnymi stratami ciepła, gdyż na dach przypada aż 40% utraty energii. Docieplony wełną mineralną o grubości 25 cm dach stanowić będzie najlepsze zabezpieczenie przed mostami cieplnymi i nieszczelnościami. Ograniczenie stref niskich temperatur na poddaszu zwiększa jego statyczność cieplną – nawet kilkugodzinne przerwy w ogrzewaniu nie będą miały wpływu na wychłodzenie całego budynku.

 

Co ważne, całe osiedle Saskie Zacisze zostanie podłączone do sieci mediów miejskich. W przypadku domów jednorodzinnych w Warszawie, a zwłaszcza w tej obszarowo największej dzielnicy, ma to szczególne znaczenie – zaledwie kilkanaście procent gospodarstw domowych ma bowiem dostęp do sieci Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Deweloper zadbał również o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, nad którym będzie czuwała całodobowa ochrona. Teren całego osiedla zostanie dodatkowo ogrodzony i poddany stałemu monitoringowi.

Źródło: Partner of Promotion / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 276

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >