Kotły z podajnikiem - charakterystyka i zastosowanie

Kotły z podajnikiem - charakterystyka i zastosowanie

Ogrzewanie domów i innych budynków zimą łączy się z niemałą pracą. Szczególnie wtedy, gdy opał do pieca należy ładować przynajmniej co kilka godzin. Jest to męczące i czasochłonne. Stąd też wyrazem praktyczności stają się obecnie kotły z podajnikiem paliwa - na przykład węgla albo ekogroszku, które pozwalają na większą wygodę działania. Czytaj dalej

 

Czym charakteryzują się kotły z podajnikiem?

Wśród dostępnych obecnie na rynku pieców na paliwo stałe, znacznie wyróżniają się kotły retortowe z podajnikiem ślimakowym oraz z zasobnikiem paliwa. Do tego ostatniego wsypuje się najczęściej ekogroszek. Taka technologia kotła sprawia, że zarówno paliwo, jak i powietrze do spalania są w nim dozowane do paleniska w określonych proporcjach, a także w optymalnej ilości. W związku z tym kotły retortowe wypuszczają do atmosfery mniejsze ilości tlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów niż kotły tradycyjne (są więc bardziej ekologiczne). Wynika to także z tego, że są one przystosowane do spalania paliwa lepszej jakości (np. ekogroszku). Używanie gorszej jakości paliw spowodowałoby zwiększenie emisji trujących substancji i jednocześnie stałoby się przyczyną przyspieszonej korozji kotła.

 

	 Kotły z podajnikiem - charakterystyka i zastosowanie

 

Czytaj również: Czym palić w kotłach uniwersalnych: drewnem czy węglem?

 

Jeśli chodzi zaś o działanie kotła z podajnikiem, to ten ostatni napędzany jest automatycznie, przy pomocy silnika elektrycznego. Wymaga więc zasilania napięciem 230 V. Aby podajnika nie zablokować (a tym samym nie zatrzymać pracy kotła) należy palić w nim węglem albo ziarnami o niezbyt wielkich rozmiarach. Wybrane paliwo dostarczane jest do kotła (a raczej jego paleniska) od dołu. Tam "popycha" ono popiół z poprzedniego spalania. W tym samym czasie do paleniska przez wentylator doprowadzane jest również powietrze (wentylator wymaga zasilania prądem elektrycznym). Warto wiedzieć o tym, że intensywność nadmuchu oraz prędkość podawania paliwa regulowane są automatycznie.

 

Całym układem steruje mikroprocesor, który współpracować może z:

- czujnikami temperatury w pomieszczeniu: sterownik pokojowy,

- czujnikami temperatury na zewnątrz budynku: regulator pogodowy.

Największą zaletą kotłów z podajnikiem jest oczywiście wygoda ich użytkowania. W zależności od zapotrzebowania na ciepło oraz od wielkości zasobnika, urządzenie będzie nieprzerwanie pracowało przez kilkanaście godzin w okresie srogiego mrozu i nawet przez kilka dni w okresie przejściowym. Czyli przez taki okres nie trzeb będzie się przejmować ładowaniem do niego paliwa, a budynek będzie nieustannie ogrzewany. Co dzieje się kiedy chwilowo zabraknie prądu? Trzeba wiedzieć, że w takim wypadku w palenisku kotła przez pewien czas nadal utrzymuje się żar, a więc instalacja grzewcza jest zasilana (oczywiście nie tak długo jak przy normalnej pracy podajnika). Wybierając kocioł z podajnikiem, szczególnie dla osób starszych, warto zdecydować się na taki, w którym podajnik nie będzie umieszczony zbyt wysoko - dzięki temu ładowanie paliwa będzie o wiele łatwiejsze.

 

Rodzaje kotłów z podajnikiem oraz ich zastosowanie

Obecnie na rynku znaleźć można kilka typów tego rodzaju kotłów, są to:


- Kotły z palnikiem retortowym - tutaj paliwo podaje się od dołu i pali się tylko jego góra, a popiół spada poza palnik. Spalanie jest tutaj bardzo czyste (ekologiczne), jednak mechanizm ten (z napędem ślimaka) nie toleruje zbyt dużych kawałków paliwa.


- Retorta prosta / fajkowa / I generacji - tutaj ślimak przepycha paliwo przez 90-stopniowe kolano. Jest to wykorzystywane z powodzeniem w najtańszych kotłach jednak wymaga stosowania najlepszego rodzaju ekogroszku.
- Retorta II generacji - te są już przystosowane do prawidłowego spalania także lekko spiekających i koksujących węgli, czasem również miału. 
- Kotły z palnikiem rynnowym - jego nazwa bierze się z tego, że jego palnik kształtem przypomina właśnie rynnę, a powietrze jest podawane od jej spodu. Spalanie zachodzi tutaj poprzecznie (bardziej dymi), a kocioł przystosowany jest do spalania nawet gorszej jakości paliw.
- Kotły z podajnikiem tłokowym - tutaj paliwo jest dosuwane z boku (tak jak w “rynnie”), ale nie przez ślimak a przy pomocy tłoka, który to najlepiej toleruje niewymiarowy opał. Minusem jest jednak to, że paliwo dawkowane jest nieprecyzyjnie.

 

Do ogrzania budynków dużych i słabo docieplonych, warto wybrać kotły z podajnikiem tłokowym, które pozwolą na palenie opałem tańszym. W domach nowych i niewielkich trzeba go natomiast unikać, stawiając na palnik retortowy i paliwo jakim jest ekogroszek. Wygodną opcją jest zawsze palnik retortowy z możliwością spalania miału, który w razie potrzeby daje możliwość przejścia na tańsze paliwo.

 

Wsparcie merytoryczne: Kotły Witkowski.

 

Czytaj również: Nowa generacja gazowych kotłów kondensacyjnych

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

 
Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 423

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >