Kredyt hipoteczny z dofinansowaniem
W obliczu zmieniających się przepisów dotyczących budownictwa mieszkaniowego każdy, kto planuje w najbliższym czasie rozpocząć budowę własnego jednorodzinnego domu, staje przed wieloma dylematami i musi odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:
Czytaj dalej
Kiedy wziąć kredyt hipoteczny?
Od 2014 roku obowiązywać zaczną nowe przepisy, dotyczące przyznawania kredytów hipotecznych. Ubiegający się o finansowe wsparcie banku będą musieli posiadać 10% wkładu własnego do kwoty zaciąganego kredytu. Ci, którzy spełnią nowe wymagania banków, mają przed sobą szeroki wachlarz ofert kredytowych. Bogactwo produktów o różnym poziomie marż i oprocentowania, dostępnych w opcjach z ubezpieczeniem lub bez oraz na różne okresy spłaty, pozwalają na znalezienie oferty spełniającej oczekiwania najbardziej wymagających.
Jednak wobec tych zmian, wielu potencjalnych kredytobiorców będzie miało utrudniony dostęp do kredytów, co może znacząco opóźnić plany budowy własnego domu. Mimo to, istnieje wiele ciekawych sposobów na budowę domu stosunkowo niskim kosztem.
Czytaj również: Wymagania względem lokalu przeznaczonego na aptekę
Mieszkanie dla Młodych?
W parlamencie wciąż trwa debata nad tym, czy nowy program powinien również objąć kredyty na budowę domów. Politycy zapowiadają, że Mieszkanie dla Młodych będzie wspierał nie tylko zakup mieszkania z rynku pierwotnego, ale także kupno lub budowę domu jednorodzinnego. Zgodnie z aktualnymi informacjami, jednym z proponowanych założeń będzie zastąpienie bezpośrednich dopłat ulgą, w postaci odpisu podatku VAT.
Deklaracje polityków zweryfikuje ostateczny tekst ustawy, który zostanie upubliczniony już wkrótce. Niemniej jednak program pozostaje ciekawą alternatywą dla osób już teraz planujących budowę domu i opracowujących swój budżet.
Czytaj również: Nowatorska strategia Polskiej Rady Centrów Hanlowych
Czy opłaca się budować dom efektywny energetycznie?
Koszt budowy standardowego domu może wydawać się niższy, niż budynku spełniającego wysokie standardy energetyczne. Należy jednak zwrócić uwagę, że są to tylko faktyczne koszty budowy, natomiast nie wspomina się o dalszych kosztach użytkowania, które w tym przypadku diametralnie się różnią. Z analiz przeprowadzonych przez Krajową Agencję Poszanowania Energii (KAPE) wynika, że domy o wysokim standardzie energetycznym mogą oznaczać dla właścicieli rachunki nawet o 40% niższe, niż w przypadku budynków standardowych, co przekłada się na długoterminowe oszczędności na zużyciu energii.
Wybór budowanego domu jest kwestią indywidualną, jednak od 2021 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące budownictwa jednorodzinnego. Zgodnie z nimi, wszystkie nowo budowane domy jednorodzinne, będą musiały być domami o niemal zerowym zużyciu energii.
Dofinansowanie za energooszczędność?
W przypadku podjęcia decyzji o budowie domu energooszczędnego, można ubiegać się o uzyskanie dofinansowania do budowy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Fundusz przewiduje dwa możliwe poziomy dopłat:
- Niższy – spełnienie standardu NF-40 i uzyskanie dopłaty na poziomie do 30 000 zł
- Wyższy – spełnienie standardu NF-15 i uzyskanie dopłaty na poziomie do 50 000 zł
Aby dom spełniał standardy energooszczędności, musi być odpowiednio zaprojektowany i zbudowany z wykorzystaniem właściwych materiałów. Niezbędne jest do tego posiadanie fachowej wiedzy.
Czytaj również: Nowe metody - wydajniejsze budowanie
Dodatkowe możliwości?
Osoby planujące budowę domu, stoją w tej chwili przed ciekawą szansą na uzyskanie dodatkowego wsparcia. 2 września b.r. ruszył konkurs Saint-Gobain i KAPE, „Zbuduj z nami komfortowy dom”, przeznaczony dla właścicieli działek budowlanych, którzy są członkami co najmniej trzyosobowych rodzin z dzieckiem, planują budowę domu i są otwarci na rozwiązania ograniczające zużycie energii.
Nagrodą główną w konkursie są materiały do wykończenia budowy domu w stanie deweloperskim, produkowane przez Grupę Saint-Gobain w Polsce. Oprócz tego zwycięzcy będą mogli liczyć także na przygotowanie profesjonalnego projektu architektonicznego budynku, wsparcie w uzyskaniu dofinansowania NFOŚiGW oraz kompleksowe doradztwo w trakcie całego procesu budowy. By wziąć udział w konkursie, wystarczy opisać swój wymarzony dom i podać motywy, które skłoniły nas do budowy budynku energooszczędnego w standardzie NF-15. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie Multi-Comfort.
2013-09-09
Źródło: United PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Rekuperacja Liczba postów: 7 Grupa: Trudne tema... Również jestem zainteresowana takim tematem. Bardzo chciałabym dowiedzieć się nieco więcej :)
- Kable sterownicze Liczba postów: 4 Grupa: Trudne tema... Wykonujesz instalacje kablowe. A może potrzebujesz solidnych rozwiązań do przechowywania i transportu przewodów? Sprawdź ofertę Fallklandy-Zagórz u których możn...
- Jak spędzasz swój wolny czas? Liczba postów: 153 Grupa: Trudne tema... Mi najlepiej w czasie wolnym wychodzi oglądanie filmów. Aby znaleźć ciekawe propozycje, korzystam ze strony https://cineman.cc/movies która oferuje szeroki wybó...
- Problem alkoholowy - jak walczyć? Liczba postów: 483 Grupa: Trudne tema... Ludzie piją różne produkty alkoholowe i ja to jestem w stanie zrozumieć, ale nie wiem na przykład, czy jagermeister czy jest zdrowy i czy jego picie nie sprawi,...
- fotografia biznesowa Liczba postów: 289 Grupa: Konferencje... Sesje różnego rodzaju dzisiaj wykonują profesjonalni fotografowie i jak najbardziej warto znaleźć solidnego w swojej okolicy https://bartekciok.pl/ Sesje biznes...