Kredyt w ramach programu MdM

Kredyt w ramach programu MdM

Młodzi z reguły decydują się na jeden z dwóch rodzajów zobowiązania hipotecznego – tego w ramach MdM lub zwykłego kredytu z najniższym dopuszczalnym wkładem własnym. Wynika to z prostego faktu, że zwykle nie posiadają zbyt wysokich oszczędności. Expander podpowiada, które z banków oferują najtańsze oferty przestrzegając jednocześnie, że cena to nie wszystko. Zwłaszcza dla osób poniżej 25. roku życia ważne jest to, aby ich wniosek w ogóle został zaakceptowany. Czytaj dalej

 

Ranking kredytów hipotecznych dla młodych – marzec 2015

 

Osoby młode, które chcą kupić pierwsze w życiu mieszkanie lub dom mogą uzyskać dopłatę w wysokości od 10% do 20% wartości mieszkania. Takie wsparcie oferuje program „Mieszkanie dla Młodych” (MdM). Aby być jego beneficjentem, należy jednak spełnić określone warunki. Do najważniejszych z nich należy przede wszystkim to, że nieruchomość musi być nowa, a jej powierzchnia i cena nie może przekroczyć określonych w przepisach wartości (szczegółowe wymogi znajdują się w załączonej tabeli). 

 

Warunki uzyskania dopłaty z MdM

 

 

Istotnym warunkiem otrzymania dopłaty jest również zaciągnięcie specjalnego kredytu w jednym z banków, które uczestniczą w programie. Trzeba jednak dodać, że ich oprocentowanie, prowizje czy inne parametry nie są regulowane przepisami dotyczącymi MdM. Banki ustalają je dowolnie, tak jak w przypadku zwykłych kredytów hipotecznych. Dlatego oferty znacząco się od siebie różnią. Z informacji zebranych przez Expandera wynika, że różnica w koszcie najdroższego i najtańszego zobowiązania tylko w okresie pierwszych pięciu lat spłaty wynosi ponad 50 000 zł. Warto więc poświęcić nieco czasu na porównanie dostępnych ofert.

 

Czytaj również: Kredyt na mieszkanie

 

Nie wszyscy młodzi są w stanie spełnić wymagania MdM. Ci, którzy zamierzają skorzystać ze zwykłego kredytu są w o tyle trudnej sytuacji, że obecnie wymagane jest posiadanie aż 10% wkładu własnego. Jeśli w zgromadzeniu środków nie wspomogą rodzice, młodzi są zmuszeni oszczędzać na ten cel. Nie jest to proste jeśli jednocześnie muszą płacić za wynajem lokum, w którym aktualnie mieszkają. Koszt kredytów z minimalnym wkładem własnym jest zbliżony do kredytów preferencyjnych, oczywiście przy założeniu takiej samej kwoty długu.

 

 

 

Czytaj również: Wkład własny przy zakupie mieszkania

 

Warto jednak dodać, że młodzi, którzy rozważają zaciągnięcie kredytu na mieszkanie nie powinni ograniczać się do poszukiwania jednej, najtańszej oferty. Wniosek powinni złożyć równocześnie do kilku banków. Te, które mają najtańsze kredyty nierzadko otrzymują bowiem tak dużą liczbę wniosków, że nie nadążają z ich rozpatrywaniem. Tymczasem jeżeli wnioskodawca nie otrzyma kredytu w określonym terminie, to może stracić zaliczkę, którą wpłacił sprzedawcy nieruchomości. Co więcej, w przypadku osób bardzo młodych (przed 25. rokiem życia) część banków może odrzucić wniosek nawet pomimo posiadania przez nich stałych dochodów. Banki uważają tą grupę klientów za obarczoną podwyższonym ryzykiem. Z tego powodu szczególnie wartościowa może być dla nich pomoc doradcy finansowego, który pomoże im uzyskać tani kredyt.

 

Źródło: zarowkamarketing / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19453 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 427

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >