Kret w ogródku? Skuteczny sposób na szkodnika

Kret w ogródku? Skuteczny sposób na szkodnika

Piękna zieleń traw i wykopane przez krety kopce zupełnie do siebie nie pasują. Jak pozbyć się tego problemu raz a dobrze? Znalezienie skutecznego rozwiązania jest prostsze, niż myślicie.

 

    Krety to szkodniki, które uprzykrzają życie właścicielom ogrodów i wszystkich innych zielonych terenów. Kopce stworzone przez te zwierzęta nie wyglądają estetycznie, jednak nie one są największym zagrożeniem. Wykopane tunele mogą doprowadzić do zapadnięcia się podłoża, a to problem, z którym niełatwo sobie poradzić. Jeden kret jest w stanie w trakcie nocy stworzyć nawet do 30 kopców. Dzięki jego silnym łapom z zakrzywionymi pazurami pod ziemią może powstać nawet 20 metrów tuneli. Nic zatem dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, jaki sposób na szkodniki będzie najlepszy. Na początku można spróbować różnych domowych metod. Z pewnością warto sięgnąć również po nieinwazyjny odstraszacz na krety. Które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?

 

Poznaj swojego przeciwnika

    Należy wspomnieć o tym, że krety to zwierzęta objęte ochroną. Ich działalność ma bowiem wpływ na liczebność owadów, które są głównym pożywieniem zwierzęcia. Kret jest także pożytecznym i niezastapionym, jesli mamy w ogrodzie pędraki (larwy chrabąszcza majowego) i ślimaki.  Rozporządzenie dotyczące szkodników nie obejmuje jednak prywatnych działek, ogrodów czy terenów szkółek leśnych, obiektów sportowych itp. Nie zmienia to jednak faktu, że warto wykorzystać te sposoby na krety, które skutecznie odstraszą szkodnika, nie powodując jego śmierci. Jak już wspomnieliśmy, jego głównym pożywieniem są owady, dlatego właśnie krecia działalność ma również swoje plusy. 

 

Kret w ogródku? Skuteczny sposób na szkodnika

 

Czytaj również: Nawet Twój balkon i ogród może się przyczynić do ratowania pszczół - posadź kwiaty przyjazne pszczołom?

 

    Krety pod względem zniszczeń przodują w wielu zestawieniach. Zwierzęta zazwyczaj rozpoczynają swą działalność nocą, to wtedy wykopują tunele i tworzą największą ilość kopców. Podczas pracy nie zważają na korzenie znajdujące się w ziemi, niszcząc je, co w następstwie prowadzi do obumarcia rośliny. Krety nie tylko niszczą piękne ogrody, ale także pola uprawne. Wykopane kamienie uszkadzają maszyny rolnicze, a świeża, zalegająca ziemia sprawia, że zmniejsza się teren odpowiedni do wypasu. Z tuneli stworzonych przez szkodniki często korzystają norniki i łasice, które powodują jeszcze większe zniszczenia. Co najczęściej przyciąga krety? Przede wszystkim duża liczba owadów i rodzaj gleby, przez którą łatwo jest się przekopać. Jak zatem najlepiej poradzić sobie z problemem?

 

Sposoby na pozbycie się kretów

    Istnieje kilka sposobów na pozbycie się szkodnika. Odstraszacz na krety jest jednym z nich, jednak oprócz urządzenia można wypróbować kilka innych metod. Czasem zastosowania naraz kilku rozwiązań dopiero przynosi zadowalające efekty. Od czego zatem zacząć?

 

Oto najpopularniejsze i najskuteczniejsze sposoby:

  1. Odstraszacz na krety - urządzenie to skutecznie zniechęci krety do kopania tuneli i zakładania domu w twoim ogrodzie. Dźwięki, jakie wydobywają się z odstraszacza, podrażniają układ nerwowy zwierzęcia. Krety są niezwykle wrażliwe na odgłosy, szczególnie te głośne. Odstraszacze działają jednak na zasadzie ultradźwięków, które zmuszają szkodniki do ucieczki - zobacz dostępne odstraszacze na krety na stronie New-electric.pl!
  2. Podziemne zapory - choć krety potrafią kopać niezwykle głęboko, wewnętrzne zapory będą przeszkadzały w ich działalności. Zastosowane bariery powinny znaleźć się w pobliżu skalniaków i innych miejsc, gdzie znajduje się roślinność. Dzięki temu korzenie nie ulegną zniszczeniu. Zaporą mogą być również specjalne siatki na krety, uniemożliwiające im wydostanie się na powierzchnię. 
  3. Futro psa i zwierzęce odchody - jeśli kret stworzy już kopiec, przydatne mogą okazać się odchody psa lub kota, a także psie futro. Włożenie ich do tunelu powinno wypędzić kreta, który ma znakomity węch. 
  4. Rośliny odstraszające krety - w ogrodzie można również posadzić rośliny, których zapach nie pozwala kretom zostać na dłużej. Są to między innymi rącznik pospolity, szachownica cesarska, narcyzy i aksamitki.

 

Czytaj również: 3 kroki do idealnego trawnika

 

    Jak widać, istnieje wiele pokojowych sposobów na to, aby kret poszukał pożywienia i stworzył tunele daleko od twojego ogrodu. 

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 624

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >