Kuchnia urządzona w dwóch kolorach

Kuchnia urządzona w dwóch kolorach

Zabudowy w dwóch barwach to od pewnego czasu bardzo modny i wciąż umacniający się trend, który opanowuje nowoczesne kuchnie. Dlaczego tak się dzieje i jak zaprojektować takie wnętrze? Czytaj dalej

 

Ta moda jest bezpośrednio związana z nowoczesną koncepcją mieszkań, która polega na łączeniu kuchni z salonem, co ma na celu uzyskanie jak najbardziej przestronnej strefy dziennej – komfortowego centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. I do tej koncepcji tradycyjne, jednobarwne meble z układem szafek góra-dół po prostu nie pasują, głównie z tego powodu, że dominują w pomieszczeniu, narzucając mu swój czysto funkcjonalny charakter. Aby tego uniknąć, projektanci lansują różne pomysły, między innymi zastępują klasyczne ciągi kuchenne sięgającymi od podłogi do sufitu szafami i bardziej dekoracyjnymi, przeszkolonymi witrynkami na ekspozycję efektownych naczyń, rezygnują z wiszących szafek albo ich części na rzecz zasłaniającej blat ze zlewozmywakiem i wszystkiego, co się na nim dzieje wyspy, która przy okazji – co bardzo ważne – zapewnia dodatkowe, pojemne schowki i wygodne miejsce do pracy, a także proponują właśnie dwubarwne fronty - wyjaśnia architektka wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.


Kuchnia urządzona w dwóch kolorach

Barwy zabudowy – biel i zieleń – przewijają się także w pozostałej części pomieszczenia. To właśnie one decydują o oryginalnym i pogodnym charakterze aneksu kuchennego. Na taki odbiór tego wnętrza duży wpływ ma również faktura frontów szafek, imitująca rybią łuskę. Trzeba też podkreślić, że zabudowa wygląda lekko i nieprzytłaczająco, a to dlatego, że w jednym ciągu zrezygnowano z górnych szafek, a w drugim masywny słupek ukryto za ścianą.

 

Czytaj również: Wady i zalety wykorzystania drewna w aranżacji kuchni

 

Co daje ten zabieg? Otóż jest to znakomity sposób na nadanie zabudowie kuchennej bardziej salonowego charakteru. Jako że kolory szafek powtarzają zazwyczaj barwy wyposażenia części jadalnej i wypoczynkowej, wystrój całej strefy dziennej zostaje ujednolicony, zyskując spójny styl. Argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest również możliwość wizualnego ukrycia niektórych szafek. Precyzyjniej mówiąc, chodzi o to, że fronty w kolorze ściany zlewają się z nią, przez co stają się mniej widoczne, wręcz nikną w tle. Inna, równie istotna zaleta dwubarwnej, pozbawionej monolityczności kuchni to jej lekki, nieprzytłaczający pomieszczenia wygląd. Warto też wspomnieć o jej walorach praktycznych – jeśli na dole umieścimy szafki z frontami drewnianymi lub lakierowanymi na ciemniejszy kolor, nieuchronnie pojawiające się podczas gotowania zabrudzenia będą niemal niezauważalne, a to w miejscu, gdzie się wypoczywa i przyjmuje gości ma ogromne znaczenie.

 

Kuchnia urządzona w dwóch kolorachKontrastowe barwy, kilka materiałów, powierzchnie o różnych fakturach decydują o atrakcyjnym wyglądzie tej kuchni. Warto zwrócić uwagę na układ i rodzaj szafek – umieszczone po bokach wysokie zabudowy w odcieniu ściany są niemal niewidoczne. W oczy natomiast rzuca się częściowo przeszklona i podświetlona, ciemna gablotka. To właśnie ona nadaje aneksowi kuchennemu salonowy charakter. Istotna w tym projekcie jest też spójność stylowa z resztą pomieszczenia, np. hokery i krzesła pochodzą z tej samej linii wzorniczej i wszędzie jest identyczna kolorystyka.


Kuchnia urządzona w dwóch kolorach

Mimo że kuchnia znajduje się we wnęce, a więc nie jest całkowicie otwarta na salon, to jednak zadbano, żeby miała podobny wystrój co pozostałe strefy przestrzeni dziennej. Temu właśnie celowi służyło użycie takich samych materiałów (m.in. pięknie usłojonego drewna) oraz jednakowej kolorystyki. Wnętrze jest więc spójne, a to zawsze daje dobry efekt.


Czytaj również: Jak urządzić kuchnię młodemu singlowi?

 

A jak ta teoria wygląda w praktyce? Oto kilka dwukolorowych kuchni, wszystkie projektu Małgorzaty Górskiej-Niwińskiej z Pracowni Architektonicznej MGN.

 

Kuchnia urządzona w dwóch kolorachBrąz i biel tworzą wyrazisty kontrast, który decyduje o efektownym wyglądzie aneksu kuchennego. Żeby było konsekwentnie, pod sufitem powieszono szare szafki korespondujące z tapetą w tym samym kolorze na bocznej ścianie. Tutaj nie ma tradycyjnych ciągów szafek. Zamiast nich są dwie wysokie zabudowy i zapewniająca miejsce do pracy wyspa, dzięki czemu kuchnia sprawia wrażenie integralnej części salonu.

Kuchnia urządzona w dwóch kolorachInny przykład dwukolorowej kuchni. Godny polecenia także z powodu wysokiej zabudowy ze schowkami zamykanymi drzwiami i otwartymi półkami, która płynnie przechodzi w zabudowę w strefie wypoczynkowej. Fajnym pomysłem jest również wisząca szafka z frontem z drewnianych lamelek. To kolejny element urozmaicający prosty, nowoczesny wystrój.

Źródło: DTmedia / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 229

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >