Kupno mieszkania, domu - porady – lista artykułów

Coraz częściej od dewelopera kupujemy mieszkania pod klucz

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim stawia przed jego właścicielami wymagające wyzwanie - wieloetapowy proces gruntownego remontu, który może dać się we znaki nawet najbardziej doświadczonym i odpornym na stres klientom. Nie może więc dziwić, że usługa projektowania i wykańczania wnętrz przez wyspecjalizowane firmy zyskuje w ostatnim czasie na popularności.

Wybór miejsca do życia znacząco się zmienił w ciągu ostatnich lat. Czego dziś oczekujemy poszukując mieszkania w mieście?

Bliskość instytucji oświatowych i publicznych, sklepów, a może terenów zielonych? Jakie kryterium jest ważne przy wyborze miejsca do życia i czego oczekujemy dziś, a jakimi kryteriami kierowano się kiedyś? Jak od początku 2022 roku zmieniły się preferencje nabywców? Zajrzeliśmy do badań sprzed ponad dekady by sprawdzić, jak zmieniły się potrzeby mieszkaniowe Polaków, a o komentarz poprosiliśmy eksperta z rynku nieruchomości.

Czy warto teraz, w czasie wysokiej inflacji kupić mieszkanie?

Niepewność gospodarcza i zawirowania rynkowe powodują, że niewiele branż podejmuje nowe inwestycje czy też bez przeszkód kontynuuje obecne. Rynek jednak nie lubi próżni i ci, którzy wykorzystają jak najlepiej obecną sytuację, zajmą dobrą pozycję rynkową.

Czy kupno mieszkania z rynku wtórnego jest korzystniejsze od oferty deweloperów?

Często osoby marzące o zakupie własnego M., zwracają się ku rynkowi wtórnemu, ponieważ w dalszym ciągu panuje przekonane, że to, co z „drugiej ręki”, musi być tańsze. Ale czy faktycznie mieszkanie z rynku wtórnego zawsze musi być tańsze od mieszkania nabywanego od dewelopera? Niekoniecznie. Inflacja i wzrost stóp procentowych przyczyniły się do podwyżek również w przypadku lokali używanych, więc ich ceny nie są już tak atrakcyjne w stosunku do tych nowych, jak to bywało w przeszłości. Przed podjęciem decyzji o zakupie czterech kątów z „drugiej ręki”, warto również być świadomym wszystkich ukrytych, dodatkowych kosztów. Jakich?

Czy w obecnych, trudnych czasach lepiej wynajmować mieszkanie czy kupić?

W ostatnich miesiącach rosnące stopy procentowe dość mocno ograniczyły dostęp do mieszkań osobom, które chciały sfinansować ich zakup za pomocą kredytu. Wiele osób nadal wynajmuje mieszkanie w oczekiwaniu na poprawę sytuacji na rynku kredytowym. Eksperci Metrohouse i Credipass starają się odpowiedzieć na pytanie, gdzie warto pomyśleć o zakupie własnego M.

Czy deweloperzy przygotowali wakacyjne promocje na zakup mieszkania?

Czy deweloperzy oferują bonusy zachęcające do zakupu mieszkań w czasie wakacji? Jakie? W których inwestycjach?

Czy warto skorzystać z programu - Mieszkanie bez wkładu własnego?

Kto z nas nie marzy o własnym mieszkaniu? Jednak często utrudnieniem w jego zakupie z pomocą kredytu hipotecznego bywa wymagany wkład własny, stanowiący nawet 20 proc. wartości nieruchomości. Z myślą o osobach, które nie zdołały uzbierać gotówki na ten wydatek, ale mają zdolność kredytową i spełniają pozostałe wymogi przewidziane dla kredytobiorcy, rząd wprowadził program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Jakie są jego zasady? Kto może z niego skorzystać i czy w ogóle warto? A także, na co zwrócić uwagę, jeśli rozważamy kredyt z gwarancją wkładu własnego? Na te pytania odpowiadają ekspercki Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

Domy jednorodzinne na sprzedaż – budowa, czy kupno istniejącego budynku?

Marzysz o własnym domku jednorodzinnym z podwórkiem? Zastanawiasz się, czy lepiej kupić działkę i wybudować dom od podstaw, czy też kupić gotowy budynek z rynku wtórnego? Każda opcja ma swoje wady i zalety, które porównamy w tym artykule.

Kto może skorzystać z rządowego programu - gwarantowany kredyt mieszkaniowy

Ruszył program rządowy, dzięki któremu klienci otrzymają wsparcie na pokrycie wkładu własnego, jednak eksperci nie mają złudzeń. Spadająca zdolność kredytowa Polaków, rosnące stopy procentowe oraz limity na m2 nieruchomości znacznie ograniczają możliwości skorzystania z programu. Sprawdzamy, kto może skorzystać z dopłaty.

Czy rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego” ułatwi Polakom zakup własnego M?

Już wkrótce rusza program rządowy „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Jest to jeden z elementów Nowego Polskiego Ładu, a jego start zaplanowany jest na 27 maja br. Zgodnie z ustawą, o kredyt gwarantowany będzie się można ubiegać do 31 grudnia 2030 roku. Aktualnie wielu klientów nie jest w stanie uzbierać wymaganego wkładu własnego, dlatego w tym programie upatrują szansy na zakup wymarzonego mieszkania. Analitycy Notus Finanse sprawdzili kto ma szansę na kredyt i czy rzeczywiście jest to ułatwienie drogi do pozyskania finansowania.


Stron: 75 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  4 5 6 7 8  ▸  ▸▸

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 473

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >