Kupno mieszkania dwupoziomowego jako namiastki domu
Czy osoba, która chciałaby zamieszkać w domu, nie chce się wyprowadzać poza miasto, a dla której zakup domu w jego granicach jest zbyt dużym wydatkiem ma jakąś alternatywę? Oczywiście - mieszkanie dwupoziomowe!
Czytaj dalej
Na rynku pierwotnym na budowę mieszkań dwupoziomowych decydują się najczęściej deweloperzy realizujący inwestycje o podwyższonym standardzie i oferują klientom takie mieszkanie jako luksusowe penthouse’y. Znacznie szerszy wybór mieszkań dwupoziomowych znajduje się na rynku wtórnym.
Jak każde mieszkanie, tak i dwupoziomowe, posiada pewne zalety i wady. Nawiązując do tytułu artykułu, na wstępie trzeba podkreślić, że w takim mieszkaniu można poczuć się jak w domu ze względu na dwa piętra, które z reguły kojarzą się właśnie z domem. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jak podkreśla Agata Polińska z serwisu otoDom.pl, dla osób dostrzegających pewne zalety mieszkania w budynku wielorodzinnym, które jednocześnie chciałyby poczuć komfort mieszkania w domu jednorodzinnym.
Jednym z plusów mieszkania na dwóch poziomach może być niższa cena spowodowana występującymi skosami, które zmniejszają powierzchnię użytkową, a co za tym idzie również cenę. Oczywiście dla części osób skosy są wadą, ale dla innych wręcz przeciwnie – pierwszych mogą przytłaczać, drudzy będą zadowoleni, że mieszkanie sprawia wrażenie bardziej przytulnego. Mieszkania dwupoziomowe występują także w wariancie bez skosów. Wtedy to czy mieszkanie znajduje się na jednym, czy dwóch poziomach nie powinno mieć wpływu na cenę.
Z dwoma poziomami w mieszkaniu wiąże się zazwyczaj większa powierzchnia, dzięki czemu można mieć więcej miejsca do zagospodarowania. Jest to duży plus dla osób szukających przestronnego mieszkania. Warto jednak pamiętać, że powierzchnia schodów zmniejsza rzeczywistą powierzchnię mieszkania, chociaż jeśli dobrze to zaplanujemy to dzięki nim otrzymujemy dodatkową przestrzeń do przechowywania. W takim lokalu można także łatwiej rozdzielić funkcje – na dole urządzić kuchnię i salon do przyjmowania gości, a na górze przestrzeń prywatną, czyli sypialnie. Często w takich mieszkaniach znajdują się dwie łazienki, co przy dużej liczbie domowników będzie z pewnością bardzo praktyczne.
Jak zawsze istnieje także druga strona medalu. Mieszkania dwupoziomowe mają również wady – są nimi głównie schody, po których wchodzenie kilkanaście razy dziennie w ciągu dnia może być uciążliwe i męczące. Szczególnie niekomfortowe byłoby to dla osoby starszej, mającej problemy z poruszaniem się. Zawsze jednak można tak zaadaptować mieszkanie, aby taka osoba nie musiała wchodzić na górny poziom. Z kolei rodziny z dziećmi muszą dobrze zabezpieczyć schody, aby dziecko z nich nie spadło. Same schody to także dodatkowy koszt podczas wykańczania lokalu, którego w zwykłym mieszkaniu nie trzeba ponosić.
Przykładowe oferty mieszkań dwupoziomowych, serwis otoDom.pl, luty 2016 r.
Źródło: Dział Badań i Analiz na podstawie danych otoDom.pl
Jak można się domyślać nie każda osoba odnajdzie się w mieszkaniu dwupoziomowym. Jest to lokal tylko dla osób zdecydowanych, którym nie będą przeszkadzać trudności związane z ciągłym wychodzeniem po schodach. W zamian można uzyskać naprawdę przytulne i komfortowe miejsce do zamieszkania.
Czytaj również: Zmiany na rynku mieszkaniowym
Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Na północy Krakowa realizowana jest koncepcja 15-m... Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Inwestycje w nieruchomości Liczba postów: 275 Grupa: Inwestycje Inwestowanie w nieruchomości za granicą to jedna z najlepszych decyzji finansowych, którą można podjąć, szczególnie jeśli myślimy o przyszłości. Oprócz zysków z...
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 219 Grupa: Inwestycje Jak najskuteczniej i wygodnie sprzedać nieruchomość? Bez względu na rodzaj nieruchomości, by transakcję przyspieszyć oraz przeprowadzić bez konieczności samodzi...
- Zanim komornik zapuka do drzwi. Liczba postów: 8 Grupa: Inwestycje Tutaj na tym blogu znajdziecie ciekawe informacje, kiedy komornik może wam coś zająć i zawitać do waszego miejsca zamieszkania !
- Puk, puk... Komornik! Liczba postów: 5 Grupa: Inwestycje