
Kwadratura w architekturze
Termin został wprowadzony w epoce baroku. Określa on symulacje elementów architektonicznych przy wykorzystaniu efeków złudzenia optycznego. Ponadto łączy w sobie elementy architektury, malarstwa i rzeźby.
Czytaj dalej
Z techniką kwadratury wiąże się często zastosowanie techniki anamorfozy. Oznacza to po prostu, że oglądając pod odpowiednim kątem obrazy naścienne, może odnieść wrażenie że widzimy prawdziwe posągi stojące w niszach.
Artysta domalowywał w perspektywie "fałszywe" elementy na płaskim lub kolebkowym sklepieniu w taki sposób, by sprawiały wrażenie kontynuacji tych już istniejących. Linie perspektywy zbiegają się w jednym punkcie. Postacie w skróconej perspektywie oraz domalowane ściany czy kolumny dają złudzenie przestrzennej głębi, sfery niebieskiej czy prześwitu nieba.
Czytaj również: Kościół świętego Karola Boromeusza w Wiedniu
Architekt-zakonnik
Pionerem stylu kwadratury jest bez wątpienia Andrea del Pozzo, żyjący w latach 1642-1709, Włoch z pochodzenia. Architekt i członek wojującego zakonu jezuitów w jednym. Zajmował się malarstwem iluzjonistycznym, w którym zacierał granicę między architekturą a malowaniem. To jego dziełem jest fresk w kościele świętego Ignacego Loyoli w Rzymie, który przedstawia otwierające się przed założycielem jezuitów bramy nieba.
Malarstwo iluzjonistyczne
Oznacza nic innego jak ''oszukanie oka''. Prawdziwy rozkwit tego gatunku sztuki miał miejsce w epoce baroku i związany był nierozłącznie z bogatą, dekoracyjną architekturą tego okresu. Monumentalne obrazy barokowych iluzjonistów pokrywały ściany i sklepienia kościołów i pałaców, tworząc złudzenie rzeczywistej przestrzeni i trójwymiarowości.
Oto najważniejsze cechy malarstwa iluzjonistycznego:
- dokładne oddawanie złudzenia rzeczywistości
- zachowywanie wierności barwy i materialności postaci i przedmiotów przedstawianych na obrazie
- wykorzystywanie zasad perspektywy
- stosowanie anamorfozy, czyli celowe deformowanie obrazu widoczne, gdy patrzy się z normalnego punktu widzenia, ale znikające, gdy spogląda się pod określonym kątem
- stosowanie skrótów
- stosowanie światłocienia
Czytaj również: Padwa północy
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- PRAWO JAZDY Liczba postów: 35 Grupa: Innowacje w... Znalazłem ich przez polecenie znajomego i nie żałuję – https://www.elkaschool.pl Jeździłem z dwoma instruktorami i obaj byli konkretni, bez zbędnego gadania, al...
- Wyjątkowa galeria sztuki powstaje na ul. Długiej... Liczba postów: 5 Grupa: Architektur...
- Rozmowa z arch. Magdaleną Federowicz-Boule z praco... Liczba postów: 4 Grupa: Architektur...
- elewacja z cortenu Liczba postów: 19 Grupa: Innowacje w... Nie wygląda źle, bardzo nowocześnie. Jeśli jednak o mnie chodzi wolę elewacje Gregbud z naturalnych kamieni. Sądzę też, że to trwalsze rozwiązanie.
- Nowoczesne budownictwo?] Liczba postów: 67 Grupa: Innowacje w... Wielkie projekty budowlane wymagają sprawnej koordynacji i zarządzania. W tym tekście podkreślono, jaką rolę odgrywa generalny wykonawca, który odpowiada za nad...