Ładowarki obrotowe bez tajemnic! Sprawdź, czy wiesz o nich wszystko!

Ładowarki obrotowe bez tajemnic! Sprawdź, czy wiesz o nich wszystko!

Obrotowe ładowarki teleskopowe to jedne z większych urządzeń, jakie można spotkać na różnego typu placach budowy. Wyposażone w stabilizujące podpory, które zapewniają im bezpieczne unoszenie, dysponują wysokością roboczą oscylującą w granicach nawet 30 metrów! A to oczywiście nie wszystko, co potrafią tego typu maszyny!

Obrotowa ładowarka teleskopowa - budowa

Ładowarki obrotowe swoją nazwę zawdzięczają specyficznej konstrukcji, która to pozwala im na wykonanie pełnego obrotu całej budowie znajdującej się powyżej nadwozia (czyli zarówno kabinie operatora, jak i teleskopowemu ramieniu). Możliwość takiego ruchu połączona z dużą maksymalną wysokością unoszenia i udźwigiem na poziomie kilku ton sprawiają, że ładowarka teleskopowa obrotowa potrzebuje odpowiedniego, stabilnego przytwierdzenia do gruntu na czas pracy (unoszenia ładunków). To właśnie umożliwiają wysuwane, krzyżowane podpory ładowarki - stabilizatory umieszczone z przodu oraz z tyłu podnośników.

 

Ładowarki obrotowe bez tajemnic! Sprawdź, czy wiesz o nich wszystko!

 

Kabina ładowarki obrotowej jest znacznie mniejsza niż ma to miejsce w przypadku ładowarki czołowej ale większa niż kabina wózka widłowego. Także dlatego, iż ulokowana ona jest zazwyczaj po lewej stronie, gdy po prawej mieści się teleskopowe ramię podnośnika. Łączą się one w sposób sztywny, a zmiana ich pozycji w trakcie wykonywania obrotów następuje jednocześnie, tak, aby operator ładowarki obrotowej mógł w łatwy sposób zobaczyć, co dzieje się wokół urządzenia.

 

Ładowarki obrotowe bez tajemnic! Sprawdź, czy wiesz o nich wszystko!

 

Czytaj również: Koparka gąsienicowa czy kołowa? Różnice, zalety i wady koparek

 

Parametry konkretnych urządzeń zależą już bezpośrednio od modelu i producenta maszyny, natomiast jak wspomnieliśmy we wstępie maksymalna wysokość podnoszenia dla ładowarki obrotowej może wynieść nawet 30 metrów. Z kolei udźwig to w zależności od typu sprzętu - od około 4 do 10 ton. Jest to wystarczająco, aby poradzić sobie z transportem ładunków.

 

Praca na ładowarkach obrotowych

Obsługa ładowarek teleskopowych (czy to obrotowych czy czołowych) wymaga posiadania specjalnych uprawnień przez kierowcę. W celu ich zdobycia należy zapisać się na kurs na ładowarki teleskopowe lub też kurs obsługi wielozadaniowych nośników osprzętów (mogą one różnić się nazwą) a następnie przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego zdać egzamin.

 

Egzamin na ładowarki obrotowe przypomina nieco państwowy egzamin na wózki widłowe, bo podobnie jak on składa się z dwu części. W pierwszej z nich należy wykazać się wiedzą teoretyczną, w drugiej natomiast praktyczną.

 

Koszt kursu przygotowującego do obsługi ładowarki teleskopowej to około 800 - 1000 zł, w zależności od wybranego centrum szkoleniowego i elementów, które wliczone są w cenę kursu.

 

Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu, sama obsługa urządzeń nie powinna sprawiać już problemów, tym bardziej, iż producenci ładowarek obrotowych dbają nie tylko o dobre dane techniczne sprzętów, ale również o to, by były one w pełni przystosowane do wielogodzinnej pracy, posiadały odpowiedni zasięg, a przy tym gwarantowały dobrą widoczność oraz bezpieczeństwo.

 

Ładowarki obrotowe bez tajemnic! Sprawdź, czy wiesz o nich wszystko!

 

Czytaj również: Płytki prototypowe w projektowaniu urządzeń elektronicznych

 

A gdzie konkretnie wykorzystuje się ładowarki obrotowe? Przede wszystkim są to wszelkiego rodzaju prace związane z branżą budowlaną - transport i unoszenie materiałów czy konstrukcji na wyższe piętra oraz dach, wspomaganie konstrukcji mostów, zbiorników i innego rodzaju dużych, wysokich budowli.

 

Obrotowe ładowarki teleskopowe - podsumowanie

Ładowarki teleskopowe obrotowe to zaawansowane urządzenia do transportu zewnętrznego. Dzięki funkcji wykonania pełnego obrotu maszyna tego typu nie wymaga wiele miejsca do wykonywania manewrów i może bez konieczności zmiany pozycji unieść ładunek z jednej strony, by następnie umieścić go z innej. To gwarancja wydajnej i solidnej pracy.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Narzędzia brukarskie dla wymagających Liczba postów: 10 Grupa: Budowa i re... Teraz będę wiedział, dzięki.
  • Dekorator wnętrz Liczba postów: 125 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, szybkim sposobem na zmianę wyglądu wnętrza jest przemalowanie ścian. Do malowania najlepiej wykorzystać farbę, która tworzy trwałą powłokę odp...
  • Produkcja płyt granitowych Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Jeśli szukasz specjalistów w dziedzinie granitu w Gdańsku, moim zdaniem warto zwrócić uwagę na [url]https://granitygdansk.pl/]granity gdańsk W moim odczuciu, of...
  • Jak doborze wybrać kolor elewacji domu? Liczba postów: 10 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, Kolor elewacji domu powinien być dobrany do kolorystyki stolarki drzwiowej i okiennej, pokrycia dachowego, otoczenia domu oraz ogrodzenia. Un...
  • Podatki Liczba postów: 48 Grupa: Moja budowa Hej! Poszukuję sklepu online, w którym mogę kupić wiertnice akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/220-wiertnice-a kumulatorowe/. Potrzebuję narzędzia, które spr...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19384 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 249

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >