Lakierowanie podłogowych paneli drewnianych
Naturalne właściwości drewna połączone z łatwością montażu to największe zalety podłogowych paneli drewnianych. Są one od razu gotowe do układania i nie wymagają prac lakierniczych.
Czytaj dalej
Z czasem ulegają jednak naturalnemu zużyciu jak każda podłoga. Wystarczy jednak zastosować profesjonalny lakier, aby przywrócić im dawny blask. Drewno niezaprzeczalnie stanowi jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych podłóg. Świadczy o tym nie tylko coraz większy wybór jego gatunków, ale także coraz łatwiejsze sposoby montażu. Jednym z najlepszych przykładów są właśnie panele drewniane. Dzięki łączeniu np. przy użyciu pióro-wpustów maksymalnie skraca się czas pracy, a tym samym o wiele szybciej można zacząć korzystać z wykończonych pomieszczeń.
Podłogowe panele drewniane oferowane przez producentów dostępne są już w wersji polakierowanej. Ich powłoka zewnętrzna utwardzana jest promieniami UV, co daje wysoki efekt estetyczny i wyjątkową wytrzymałość. Jednak jak każdy rodzaj podłogi, ulegają one naturalnemu zużyciu. Wówczas należy zastanowić się, czy musimy wymienić je na nowe, czy jest może szansa na renowację. Zależy to od kilku czynników, które konieczne należy ustalić przed ewentualnym rozpoczęciem prac.
Czytaj również: Podłogi multilamelowe
Struktura paneli drewnianych
Drewniane panele podłogowe to zazwyczaj elementy wielowarstwowe, złożone z mniejszych części litego drewna. Podstawę stanowi stosunkowo cienka warstwa dolna, na której znajduje się warstwa środkowa z mniejszych desek układanych poprzecznie. Na samej górze umieszczona jest lakierowana bądź olejowana warstwa licowa. Ustalenie jej grubości oraz poziomu ewentualnych uszkodzeń jest niezbędne do stwierdzenia czy wykonana z takich paneli podłoga nadaje się do renowacji. Zazwyczaj warstwa użytkowa ma od 2 do 5 mm.
Obecne technologie cyklinowania pozwalają na zdjęcie jedynie 0,5 mm górnej powłoki. Korzystając z usług doświadczonego parkieciarza, można zatem z powodzeniem przygotować panele drewniane do nałożenia lakieru. Jeżeli chcemy dodatkowo podwyższyć ochronę nowych paneli drewnianych i poprawić ich wygląd, to można zaraz po ich ułożeniu zastosować lakier powierzchniowy. Takie rozwiązanie będzie kolejną warstwą zabezpieczającą, która zapobiegnie większym uszczerbkom w razie np. ewentualnych uszkodzeń mechanicznych.
Czytaj również: Jak szybko wykończyć drewnianą podłogę?
Sposób montażu
Samo ustalenie grubości warstwy wierzchniej paneli drewnianych nie daje podstaw do podjęcia decyzji o sposobie ich renowacji. Mechaniczne szlifowanie, nawet jeżeli wykonywane z należytą uwagą, powoduje bardzo silne tarcie. Tylko podłoga przytwierdzona do podłoża za pomocą kleju nadaje się do tego rodzaju prac. W przeciwnym wypadku, jeżeli panele drewniane zamontowane są w systemie pływającym, istnieje bardzo wysokie ryzyko ich uszkodzenia. Łączenie takich elementów na pióro-wpust i układanie bezpośrednio na podłodze sprawia, że są one mimo wszystko luźne. Zatem tylko jeżeli panele drewniane są klejone do podłoża to z powodzeniem można je cyklinować. Należy jednak pamiętać, aby niwelacja widocznych uszkodzeń nie przekroczyła grubości warstwy licowej.
Dobór lakieru
Po wycyklinowaniu paneli drewnianych, kolejne etapy prac nie przysporzą wielu kłopotów. Do ich renowacji najlepiej zastosować specjalistyczne produkty charakteryzujące się wysoką trwałością. Wodorozcieńczalne Lakiery Poliuretan Aqua 2S i Aqua 1S marki Domalux Professional to profesjonalne środki, które gwarantują przywrócenie wysokiej odporności i estetyki pokrywanych nimi powierzchni. Można także wybrać lakiery przygotowane na bazie rozpuszczalników (np. Domalux Classic Silver). Na początek wskazane jest zastosowanie podkładu (np. Podkład Odcinający AL. dla lakierów na bazie wody, a dla lakierów rozpuszczalnikowych Domalux Capon Extra). Środek odetnie pozostałości zanieczyszczeń oraz nie przemoczy cienkiej warstwy drewna, która pozostała po szlifowaniu warstwy użytkowej (trzeba na to uważać, ponieważ warstwa użytkowa paneli drewnianych ma maksymalnie do 5 mm).
Czytaj również: Co zrobić z drewnianą podłogą po zniszczeniu?
Gdy chcemy dodatkowo zabezpieczyć nowe panele, to konieczne jest wykonanie testu przyczepności na małej powierzchni – można użyć resztek, które zostały po montażu. W tym celu należy zmatowić fragment podłogi lub mały panel aplikacyjny, następnie dokładnie posprzątać i nanieść lakier. Po jego wyschnięciu i utwardzeniu trzeba sprawdzić przyczepność nowej powłoki np. za pomocą monety. Rysujemy nią warstwę lakierniczą. Jeżeli powłoka nie odspaja się, nie łuszczy i nie rysuje na biało, oznacza to, że przyczepność jest właściwa. Można wtedy wykonać aplikację na całej powierzchni podłogi.
Profesjonalne produkty tworzą elastyczną warstwą zabezpieczającą przed ścieraniem, zarysowaniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Są łatwe w zastosowaniu, a jeżeli zachowane zostaną odpowiednie warunki w trakcie ich aplikacji oraz schnięcia i utwardzania warstw, to finalny efekt pozwoli na kolejne lata komfortowego użytkowania drewnianych paneli podłogowych.
Źródło: Royal Brand PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- płytki w salonie?? Liczba postów: 137 Grupa: Porady i op... Jeżeli robisz remont i potrzebujesz klejów oraz hydroizolacji czy uszczelniaczy to odwiedź witrynę https://diy.bostik.com/pl-PL Nie tylko znajdziesz odpowiednie...
- Projekt i aranżacja kuchni - kuchnia zamknięta czy... Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza Niezależnie co wybierzesz zainteresuj się ofertą tego producenta granitu https://igranit.pl/spieki-kwarcowe/ U niego zakupisz nie tylko płytki, schody czy parap...
- pomoc tłumacza Liczba postów: 46 Grupa: Ciekawe pom... Możecie sobie sprawdzić stronę https://nowatkowski.pl/tlumacz-przysiegl y-wloskiego-w-warszawie/ , na której znajdziecie ofertę profesjonalnego tłumacza przysięg...
- Wyposażenie warsztatu Liczba postów: 339 Grupa: Porady i op... Szczególnie jeśli mamy do czynienia ze stalą nierdzewną, warto poddawać ją takim zabiegom jak https://passeco.pl/obrobka-elektrolitycz na/ . Wydajne środki do el...
- Jak zamontować lustro? Liczba postów: 109 Grupa: Ciekawe pom... Co sądzicie o lustrze w sypialni?