Lampki biurkowe w nowoczesnym stylu

Lampki biurkowe w nowoczesnym stylu

Zespół jednej z firm przedstawił swój najnowszy projekt dosłownie w nowym świetle. To nowa lampa biurkowa, zaprojektowana przez Dirka Winkel’a i wyprodukowana przez znaną szwedzką markę. Jest ona solidną i elegancką lampą stołową wyposażoną w ściemniacz i timer. Czytaj dalej

 

Jej ciepłe-białe źródło światła LED, reflektor i szkło rozpraszające w połączeniu z zacienieniem i niewielkimi sprężynami gazowymi na zgięciach, zapewnia możliwość indywidualnego dostosowania oświetlenia. Lampa jest wykonana z użyciem specjalistycznego poliamidu BASF. Do jej powstawania przyczynili się nie tylko projektanci, ale także eksperci w dziedzinie symulacji. 

 

Czytaj również: Oświetlenie schodów

 

Wartość wewnątrz i na zewnątrz

Zasadniczą rolę w procesie opracowania lampy odgrywała wiedza i kompetencje zespołu Designfabrik. Grupa inżynierów i ekspertów wspierała młodego projektanta Dirka Winkel’a oraz firmę Wästberg w kwestiach doboru materiałów i zasad projektowania wyrobów z tworzyw sztucznych, odpowiednich technik przetwarzania, powierzchni i kolorów, a także kształtu oraz funkcji. Swoim projektem Dirk Winkel próbuje wyrazić istotę użytego materiału. Berliński projektant nie chce ukrywać zastosowanej technologii i materiałów. Zewnętrzna solidność przedmiotu, widoczna i odczuwalna, powinna być odzwierciedleniem wysokiej jakości materiałów, z których lampa powstała. Takie założenie było wyjątkowym wyzwaniem dla konstruktorów, ponieważ produkcja lampy wykonanej z tak solidnego materiału zdarza się dość rzadko.

 

Czytaj również: Nowoczesna oprawa oświetleniowa

 

Materiał wspiera project

Do produkcji modelu Winkel w127, Magnus Wästberg poszukiwał tworzywa opartego na surowcach odnawialnych. W takich przypadkach firma BASF proponuje tworzywo ze swojej linii produktów Ultramid® S Balance. Ma ono nie tylko wyjątkowe właściwości konstrukcyjne, ale jako poliamid (PA) 6.10 w dużym stopniu jest oparte na surowcach pochodzenia biologicznego. Dzięki stosunkowo niskiej chłonności wilgoci - jak na poliamid - materiał ten wykazuje bardzo dobrą stabilność kształtu i doskonałą odporność chemiczną. Firma BASF po raz pierwszy zaprezentowała to konstrukcyjne tworzywo sztuczne podczas targów K 2007. W wersji wzmocnionej włóknem szklanym jest ono wyjątkowo sztywne, mocne i odporne na wysokie temperatury. Wszystkie te właściwości znalazły odzwierciedlenie w lampie Winkel w127.

 

 

Wytrzymała i jednolita konstrukcja: nie bez symulacji komputerowej

Lekka konstrukcja jest często priorytetem pdcozas projektowania produktów z tworzywa, np. w przemyśle motoryzacyjnym. Tworzywa sztuczne zastępują zazwyczaj metal w zastosowaniach, w których istotne jest wykorzystanie lekkich elementów w celu redukcji masy pojazdu. Jednakże z punktu widzenia projektanta zmniejszenie ciężaru produktu nie jest tak ważnym kryterium. Wręcz przeciwnie: Dirk Winkel chciał uwydatnić solidność plastiku. Lampa powinna eksponować tworzywo takie, jakie jest. Wästberg, wytwórca, również dostrzegł w tworzywie konstrukcyjnym odpowiedni materiał, ponieważ pozwala na produkcję dużych ilości solidnych i atrakcyjnych wizualnie lamp przy stosunkowo niskich kosztach produkcji.

 

W procesie produkcji modelu Winkel w127 twórcy przykładali ogromną wagę do stabilności produktu. Z tego też powodu na połączeniach ramion zamontowane zostały niewielkie sprężyny gazowe. Dzięki zdolności reagowania na 50 000 cykli kompresyjnych bez strat wydajności, są one dużo lepsze niż sprężyny standardowe, a tym samym - tak jak energooszczędne źródło światła LED oraz zastosowane tworzywo sztuczne – charakteryzują się długim okresem użytkowania.

 

Aby upewnić się, że lampa rzeczywiście spełnia wszystkie wymagania pod względem właściwości technicznych i estetycznych, podczas projektowania użyto uniwersalnego narzędzia do symulacji firmy BASF o nazwie ULTRASIM ®. Dzięki symulacji komputerowej inżynierowie mogli na przykład dowiedzieć się, jak zoptymalizować położenie punktów wstrzykiwania tak, aby zminimalizować wypaczenia różnych komponentów lampy. Ponadto znaleźli też sposób na estetyczne umieszczenie punktów wstrzykiwania w miejscach ukrytych, np. wewnątrz połączenia ramion lampy.

 

Czytaj również: LEDowe oświetlenie tanim rozwiązaniem do mieszkania 


Sukces na rynku oraz przed międzynarodowym jury

Świat designu dowiedział się o istnieniu projektu Winkel w127 tuż po jego premierze. W 2012 roku Muzeum Architektury i Designu Chicago Athenaeum we współpracy z Europejskim Centrum Architektury, Sztuki, Designu i Studiów Urbanistycznych za wyjątkową konstrukcję i koncepcję materiałową lampy Dirka Winkel’a przyznały temu produktowi nagrodę "Good Design".

 

Tego samego roku lampa została nominowana do nagrody "Design S", przyznawanej co dwa lata przez "Svensk Form" – organizację non-profit, która jest agendą rządu szwedzkiego. Wreszcie, w 2013 roku lampa Winkel w127 została nominowana do nagrody "Design of the Year" przyznawanej przez Muzeum Wzornictwa w Londynie poszukującego najbardziej innowacyjnych i przyszłościowych projektów z całego świata. Sukces rynkowy produktu zaprezentowanego po raz pierwszy na targach Orgatec w 2012 roku, a następnie wprowadzonego do sprzedaży w Mediolanie w 2013 roku, jest widoczny w liczbie sprzedanych egzemplarzy, wynoszącej 10 000 sztuk. Marketing koncentruje się na biurach i innych obszarach zawodowych.

 

Czytaj również: Lampy z naturalnych tworzyw

 

Z pracowni Designfabrik do Mediolanu przez Londyn: Winkel w127

Na początku 2009 roku pracownia Designfabrik wraz z wykładowcami i studentami Royal College of Art w Londynie rozpoczęła projekt „Plastics”, mający na celu zbadanie możliwości wykorzystania konstrukcyjnego tworzywa sztucznego Ultradur do produkcji artykułów gospodarstwa domowego. W ramach tego projektu Dirk Winkel opracował prototyp modelu, który miał później otrzymać nazwę Winkel w127. To właśnie wówczas projektant wybrał tworzywo Ultradur, które oferuje wysoką stabilność kształtu, a ponadto jest wyjątkowo wytrzymałe.

 

W 2010 roku Dirk Winkel wraz z firmą BASF pokazał swoją lampę na targach meblowych w Mediolanie. Tam nowatorski projekt przykuł uwagę Wästberga. Była to „miłość od pierwszego wejrzenia”, ponieważ Magnus Wästberg od dłuższego czasu poszukiwał sposobu na produkcję lampy formowanej wtryskowo i dającej klientom poczucie wysokiej jakości. Dzisiaj jest pewien, że model Winkel w127 idealnie pasuje do jego linii produktów.

 

Czytaj również: Funkcja dekoracyjna oświetlenia

 

Fotel samochodowy - krzesło biurowe - kolektor słoneczny

Od 2006 roku zespół Designfabrik® wspiera projektantów produktowych i przemysłowych w kwestii doboru odpowiednich materiałów i metod produkcji nowych wytworów. Know-how Designfabrik w zakresie materiałów w większości dotyczy tworzyw konstrukcyjnych, takich jak Ultramid ® lub Ultradur ®, poliuretanów Elastoskin® lub Elastollan®, styrenowych materiałów piankowych, związków do formowania wtryskowego w proszku, farb, pigmentów i innych materiałów wykończeniowych, które obejmują szerokie spektrum w zakresie doznań, wyglądu i funkcjonalności.

 

Ostatnim wyzwaniem pracowni Designfabrik oraz międzynarodowego zespołu ds. foteli samochodowych firmy BASF jest udział w konkursie na projekt siedzeń samochodowych „sit down. move.” (z ang. „usiądź. przemieszczaj się.”). W marcu 2013 roku firma BASF wybrała sześć najbardziej oryginalnych i najlepiej przemyślanych prac z ponad 170 otrzymanych z całego świata. Prototypy oparte na zwycięskich koncepcjach zostaną wystawione na targach tworzyw sztucznych K 2013.

 

Dzięki współpracy z renomowanymi producentami mebli Interstuhl i Brunner możliwe było opracowanie nowych modeli foteli obrotowych i krzeseł produkowanych z nowatorskich polimerów specjalistycznych zoptymalizowanych do tych zastosowań. Wyniki zadania projektanckiego przedstawionego studentom Uniwersytetu w Karlsruhe (Niemcy) przez firmę chemiczną były niezwykłe i wybiegały daleko w przyszłość. Opracowano nowe koncepcje gromadzenia energii słonecznej w miastach (przy pomocy kolektorów słonecznych). Przykład lampy Winkel w127 pokazuje, że potencjał młodych projektantów zawsze wywiera pozytywny wpływ na nowatorskie pomysły w branży tworzyw sztucznych. Dzięki współpracy z Designfabrik, tego typu pomysły szybko mogą zostać zamienione na produkty komercyjne.

 


Wästberg

Premiera pierwszej kolekcji Wästberg miała miejsce w 2008 roku i może się wydawać, że firma ta pojawiła się znikąd. Nic bardziej błędnego. Jej założyciel, Magnus Wästberg, dorastał w rodzinie związanej z branżą oświetleniową. Dzięki doświadczeniu zdobywanemu od najmłodszych lat dostrzegł potrzebę połączenia wrażliwości estetycznej ze szwedzką mentalnością inżynierską. Dziś Wästberg posiada stale powiększający się katalog produktów opracowanych w ścisłej współpracy z najbardziej znanymi architektami i projektantami na świecie.

 

Lista obejmuje takie nazwiska jak: David Chipperfield, Claesson Koivisto Rune, Ilse Crawford, James Irvine, Jonas Lindvall, Jean-Marie Massaud, Nendo, Inga Sempé, Maarten Van Severen i Dirk Winkel. Tylko dzięki takim ludziom koncepcje Wästberga mogły przerodzić się w udane produkty. Lampy zostały wyróżnione ponad 40 nagrodami za doskonałość projektu, w tym zdobyły 8 nagród Good Design, pięć Reddot, nagrodę za wzornictwo przyznawana przez Ministerstwo Gospodarki i Technologii Niemiec oraz nagrody: Elle Interior Design Prize, Swedish Design Award, Wallpaper Design Award i Design of the Year. Siedziba firmy Wästberg znajduje się w miejscowości Helsingborg, w południowym regionie Szwecji, Skania.

 

Czytaj również: Oświetlenie dobrane do pomieszczenia

 

Dirk Winkel

Dirk Winkel jest niemieckim projektantem produktów mieszkającym w Berlinie. Studiował na Uniwersytecie Sztuk w Berlinie (UdK), natomiast dyplom magistra z projektowania produktów otrzymał w Royal College of Art w Londynie w 2010 roku. Od 2012 roku wykłada Projektowanie na Wydziale Projektowania Przemysłowego Uniwersytetu UdK. Specjalizuje się w projektowaniu oświetlenia oraz mebli. Zanim otworzył własne studio projektowe w Berlinie latem 2011 roku, pracował dla różnych projektantów i pracowni w Berlinie i Londynie.

 

Jego prace wyróżniane były na łamach czasopism: Frame, Icon, I.D. Magazine, Idfx, Viewpoint, Gestalten Verlag, Thames&Hudson oraz wielu innych. Projekty Winkel’a ukazywały się również na wystawach takich jak Marta Herford Design Museum, Art Basel Miami i St Etienne Design Biennale. Projektant jest również zdobywcą wielu nagród i nominacji, takich jak: GOOD DESIGN (Chicago Athenaeum), Swedish Design Award (Svensk Form) oraz Designs of the Year (London Design Museum).

 

Designfabrik BASF

Pracownia Designfabrik® znajduje się w samym sercu kompleksu przemysłowego w Ludwigshafen. Jest to centrum konsultacji, którego drzwi są otwarte dla wszystkich klientów, którzy (jako freelancerzy lub projektanci korporacyjni) wymagają wsparcia w pracy z materiałami BASF. Tutaj inżynierowie i projektanci przemysłowi udzielają informacji na temat projektowania komponentów, odpowiednich metod przetwarzania, doboru powierzchni i kolorów, a także kształtu i funkcji.

 

„W Designfabrik ułatwiamy projektantom ze wszystkich dziedzin korzystać z unikatowego asortymentu produktów firmy BASF. Pomagamy im w ustalaniu odpowiednich materiałów, kolorów i metod aplikacji – to po prostu pomoc w tworzeniu lepszego produktu końcowego.” – wyjaśnia Eva Höfli, która pracuje jako projektant ds. kontaktów między klientami i inżynierami firmy BASF.

Źródło: Heide Lavarde / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19467 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 210

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >