Lampy do pokoju dziecięcego
„Mamo, proszę, nie gaś światła”. Brzmi znajomo? Nie znam dziecka, któremu łatwo przychodziło zasypianie bez włączonej lampki przy łóżku. Przecież wtedy potwory na pewno się nie zjawią! Przychodzą tylko, gdy wokół panuje kompletna ciemność. Czują się bezkarne. A co z piżama party? Możemy sobie wyobrazić bitwę na poduszki, wspólne oglądanie bajek, bez ukochanych światełek, zawieszonych nad zamkiem, zrobionym wcześniej z kuchennych krzeseł? Nauka bez starej, sprawdzonej lampki przy biurku już nie jest tak efektywna. No i jak poczytać książkę przed snem, kiedy nad łóżkiem nie wisi ulubiony kinkiet w kształcie Myszki Miki, czy Spidermana?
Światło – symbol bezpieczeństwa, stabilności, domu. W mitologii, zarówno greckiej jak i rzymskiej, Hestia i Westa – boginie ogniska domowego -odgrywały kluczowe role. Już pierwsi ludzie dążyli do tego, by zgłębić tajemnicę ognia, pocierając kawałki kamieni. Wynalezienie żarówki przez Thomasa Edisona w 1879 roku było prawdziwym przełomem w dziejach świata. Ludzkość od zawsze dążyła do tego, aby poczuć się bezpiecznie w swoich czterech ścianach, a światło, pod każdą postacią, im to zapewniało.
Gdy byłam mała, panicznie bałam się ciemności. Jako dziecko z niezwykle bujną wyobraźnią, myślałam, że gdy tylko zgaśnie światło, a ja zostanę sama w pokoju, spod łóżka wynurzą się potwory. Sytuacja pogarszała się po oglądaniu horrorów. Wtedy umysł płatał mi największe figle. Nie było możliwości, żebym została sama, a co dopiero w kompletnym mroku. Lampka nocna, zaraz obok mamy, była moją najlepszą przyjaciółką przy zaśnięciu. Czułam wtedy, że nic złego się nie wydarzy, przecież widzę wszystko. Niczego się już nie bałam, a potwory znikały. Z czasem przełamałam się i nauczyłam zamykać oczy przy zgaszonym świetle. Nie wiem jednak jakbym sobie poradziła bez tego magicznego światełka przy łóżku. Myślę, że dla każdego dziecka lampka nocna jest ważnym elementem w pokonywaniu strachu przed ciemnością.
Czytaj również: Jak urządzić pokój dla dwójki dzieci?
Czym byłaby efektywna nauka bez ulubionej lampki na biurku? Mimo że jestem już studentką, do tej pory nie mogę sobie wyobrazić, jak przygotowywałabym się na zajęcia, gdybym nie miała nad sobą tego cudeńka, rzucającego smugę światła na powstające notatki. Mama zawsze mi powtarzała „Zapal sobie lampkę, bo będziesz nosić okulary”. Z perspektywy czasu jestem jej bardzo wdzięczna. Nieraz widzę moich znajomych w okularach, wytężających wzrok, aby zdołać przeczytać choćby stronę w podręczniku.
Czytanie rozwija, pobudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, kształci. Te banalne słowa, wbrew pozorom, odzwierciedlają rzeczywistość. Czytanie jest ważne, zwłaszcza w dobie Internetu, gdzie wszystko jest dostępne za kliknięciem myszki, czy dotknięciem ekranu tabletu. Warto czasem zadać sobie ten trud, otworzyć książkę, zanurzyć w niej wzrok i kto wie, może dać się porwać jakiejś niesamowitej historii? Żeby czytanie przynosiło nam same korzyści, musi być wykonywane w odpowiednich warunkach, czyli przy odpowiednim świetle. Nie wystarczy nam już żyrandol w salonie. Dobrze, gdy obok mamy lampkę, czy kinkiet dokładnie oświetlający kolejne strony. Dzięki temu nie skończymy na fotelu u okulisty w wieku kilku lat.
Dzisiaj nie brakuje sklepów z artykułami oświetleniowymi. W sklepie internetowym Linet Studio (https://linetstudio.pl/lampy-do-pokoju-dzieciecego) potrafilibyśmy spędzić godziny, wybierając lampki do wymarzonego pokoju. Fajnie, że żyjemy w czasach, gdy istnieje tak szeroki wybór w asortymencie. Świat, w którym dorastali nasi rodzice, kiedy nic się nie kupowało, a wszystko „załatwiało”, szczęśliwie bezpowrotnie przeminął. Teraz każde dziecko może urządzić pokój dokładnie tak, jak sobie wymarzy. Obecnie na rynku istnieją miejsca oferujące tysiące najróżniejszych lamp każdego rodzaju – od fikuśnych żyrandoli w kształcie kwiatków, przez fluorescencyjne lampy we wszystkich kolorach tęczy, po kinkiety przypominające ulubionych bohaterów z bajek. Czym powinniśmy się kierować w urządzaniu ogniska domowego dla naszych pociech? Może warto na chwilę wrócić myślami do dzieciństwa i przypomnieć sobie, jak zawsze chcieliśmy, aby wyglądał nasz upragniony pokój? Co było w nim najważniejsze? Czego zawsze chcieliśmy, a na co nasi rodzice nie mogli sobie w tamtej chwili pozwolić? Co najbardziej w nim lubiliśmy i dlaczego?
Myślę, że wspólnym mianownikiem, zawierającym odpowiedź na te i wiele innych pytań, będzie: ciepło. Dom ma dawać ciepło, tak jak ogień dawał je pierwszym ludziom. Zagwarantować bezpieczeństwo, dobrą energię i spokój dzieciom. Jak lepiej zapewnić im ten komfort, bez odpowiedniego światła? Lampka nocna, chroniąca przed potworami, ta sufitowa eksponująca cały pokój, przy biurku zapewniająca efektywną naukę, czy zwisające światełka nad łóżkiem, „robiące” klimat podczas koleżeńskich nocowań.
Pokój dziecięcy powinien odzwierciedlać świat, jaki tworzą w wyobraźni dzieci, uosabiać tylko to, co dobre, ładne, kolorowe. Dzięki temu poczują się w nim bezpiecznie i nie będą musiały obawiać się nawet potworów, zaglądających od czasu do czasu.
Czytaj również: Jakie dodatkowe meble wybrać do pokoju dziecięcego?
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- czym wyczyścić płytki po fudze? Liczba postów: 3757 Grupa: Porady i op... Wyczyścić będzie trudno. Najważniejsze to po prostu na czas je zaimpregnować.
- projektant wnetrz warto? Liczba postów: 450 Grupa: Porady i op... Ja uważam, że warto korzystać z usług projektantów wnętrz. Od rozplanowania umeblowania itd. zależy nasz późniejszy komfort korzystania z domu/mieszkania, więc....
- Cegła czy tapeta do salonu Liczba postów: 164 Grupa: Najnowsze t... Użytkownik accapella napisał: Kasyno online Ice to prawdziwa lodowa uczta dla miłośników hazardu! Ich hojne bonusy są jak świeży oddech arktycznej bryzy, dodają...
- Kabina prysznicowa bez brodzika Liczba postów: 117 Grupa: Wnętrza Dobrej jakości zestawy prysznicowe znajdziesz w ofercie Sotbe https://sklep.sotbe.com/zestaw-lazienkow y-baterii-prysznicowej-i-umywalkowej-SOT BE polecam zajrzeć...
- Inteligentne sprzatanie domu - czyli czym jest sma... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza