Łazienka ze złotymi dodatkami - jak dopasować armaturę?
Symbol doskonałości, boskości i bogactwa. Kojarzone ze słońcem – oprócz elegancji dodaje też przytulności i ciepła. Do jakich wnętrz będzie pasować? Z czym je zestawiać? Co zrobić, aby nie przesadzić?
Czytaj dalej
Postaramy się odpowiedzieć na te pytania, przyglądając się aranżacjom marki FERRO z wykorzystaniem kolekcji armatury Fiesta Bright Gold i Stratos.
Pierwsze wzmianki o złocie datuje się na 4 tysiące lat przed naszą erą. Wypłukiwane z piasku, wpierw używane do tworzenia ozdób i biżuterii przez Egipcjan, zaczęło pojawiać się we wnętrzach w okresie Bizancjum – często jako pokrycie sklepień i ścian w świątyniach. Przez wieki zarezerwowane dla rodzin królewskich, od baroku można je było spotkać również we wnętrzach kamienic. Pomieszczenia mieszkalne z tamtych czasów, zwłaszcza w pałacach mogą kojarzyć się z przepychem i przesadą. Luksusowe wyposażenie, duża ilość zdobień i królewskie barwy (złoto, czerwień i czerń) zapierały dech w piersiach. Nieco inne nastawienie do użycia omawianego metalu można zauważyć we wnętrzach secesji i art deco. Zdobienia tutaj też były często wykorzystywane, ale nie przytłaczały. Dokładnie przemyślane umiejscowienie roślinnych lub geometrycznych wzorów dekoracyjnych pojawia się na klatkach schodowych, elewacjach i zakrada do pomieszczeń mieszkalnych na klamkach, poręczach i elementach wyposażenia.
Czytaj również: Baterie podtynkowe wygodne w użyciu i estetyczne - jaki mamy wybór na rynku
W dzisiejszych czasach złoto jest we wnętrzach najczęściej jedynie wyrazistym akcentem. W łazienkach można je spotkać na ścianach (kafle lub tapeta z błyszczącymi wstawkami), meblach (podręczny stolik), czy dodatkach (gałki do szafek, lampy lub ramy luster). Bywa coraz częściej wybierane przez projektantów również jako wykończenie armatury sanitarnej. Występuje nie tylko we wnętrzach stylu glamour i retro (pokryte patyną), ale także modernistycznych (różowe złoto), loftowych (czyste, zestawione z miedzią) i skandynawskich (jasne złoto).
FIESTA BRIGHT GOLD Bateria natryskowa
Ponadczasowe ciepło
Łazienka w minimalistycznej odsłonie scandi-chic będzie charakteryzować się oszczędnym użyciem materiałów, w tym drewna zestawionego ze złotymi elementami, dodającymi jej elegancji. Baterie FERRO z kolekcji Fiesta Bright Gold są jak iskierki, rozjaśniają pomieszczenie. Lamele oddzielające strefę umywalkową i ciepły odcień spieku imitującego beton dodatkowo je ocieplają.
FIESTA BRIGHT GOLD_Bateria umywalkowa, stojąca
Prosta forma baterii sprawia, że sprawdzają się w wielu stylach. Wykonana z mosiądzu armatura FERRO posiada wykończenie jasnego złota w połysku. W kolekcji, oprócz baterii łazienkowych, znajdziemy również baterię zlewozmywakową. Złote dodatki jak lampy wiszące, przycisk WC czy uchwyt na papier idealnie dopełniają pomieszczenie.
FIESTA BRIGHT GOLD Bateria bidetowa
Rozświetlający blask
Zupełnie inne zastosowanie złota możemy zaobserwować na kolejnej aranżacji, tym razem z użyciem baterii Stratos. Tutaj wnętrze jest chłodne, na ścianach znajdują się również kafle imitujące beton, jednak o zimnym, szarym odcieniu. Strefa umywalkowa została wydzielona wizualnie mozaikową odmianą kafli, a chromowana armatura świetnie z nią koresponduje. Choć chrom jest klasycznym wykończeniem, to jednak niewielu pozwoli sobie na zestawienie go ze złotem. Z pozoru do siebie niepasujące, odpowiednio zastosowane, sprawiają, że wnętrze staje się bardziej żywe i unikatowe. W nowoczesnym stylu glamour możemy zauważyć mocniejsze złote elementy – jak nogi szafki umywalkowej, stolik podręczny czy rama lustra. Stojące baterie umywalkowe firmy FERRO doskonale wpisują się w ten industrialny, ocieplony złotymi akcentami wystrój pomieszczenia.
STRATOS bateria umywalkowa stojąca
Czytaj również: Monochromatyczna łazienka z elementami czerni i chromu
Kolekcja Stratos zawiera baterie o ponadczasowym designie, występujące również w czarnej wersji kolorystycznej.
STRATOS bateria umywalkowa stojąca
Less is more
Jak widać na załączonych przykładach, złote elementy dobrze komponują się zarówno z ciepłymi, jak i chłodnymi odcieniami. W zależności od zestawienia, można uzyskać bardzo różny efekt. Elegancji dodają ciemne, stonowane kolory a świeżości i przestronności – jasne. Pasuje zarówno do drewna, jak i marmuru, więc sprawdzi się niemalże w każdym stylu – i w klasycznych i nowoczesnych pomieszczeniach. Należy jednak trzymać się zasady „less is more”. Czasy baroku dawno minęły, obecnie we wnętrzach króluje minimalizm, aby wnętrze było stylowe, złoto powinno być jedynie dodatkiem do wystroju.
STRATOS bateria wannowa, bez natrysku
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Praca za granicą - jak ją znaleźć Liczba postów: 80 Grupa: Ciekawe pom... jak nie wiesz jak sie za to zabrac samodzielnie i wolisz uniknac zbednych problemow to jednak lepiej sie skontatowac od razu z agencja Mondi https://mondi.pl/.....
- Komfortowa jadalnia w małym mieszkaniu Liczba postów: 16 Grupa: Wnętrza Szanowni Państwo, Dobrą alternatywą dla tynków dekoracyjnych, betonu architektonicznego, tapet czy kamieni są płytki klinkierowe. King Klinker https://kingklink...
- Biuro księgowe w Warszawie Liczba postów: 11 Grupa: Porady i op... Samodzielne prowadzenie księgowości w e-commerce może być korzystne finansowo, ale wiąże się z ryzykiem popełnienia błędów. Wymaga to znajomości zasad podatkowy...
- Wieszaki na ręczniki Liczba postów: 14 Grupa: Najnowsze t... Ja tam specjalnie nie kombinuję. Wziąłem najzwyklejsze wieszaki z przyssawkami, bodaj 5 na jednym kiju. Jakiejś marki no-name, kompletnie nie pamiętam. To wszys...
- Meble laboratoryjne Liczba postów: 58 Grupa: Porady i op... Przechowywanie próbek biologicznych w temperaturach ultra-niskich wymaga specjalistycznych zamrażarek, które gwarantują stabilność warunków nawet przy -86˚C. Te...