Legalizacja samowoli budowlanych tylko dla najbogatszych

Legalizacja samowoli budowlanych tylko dla najbogatszych

Siedmiodniowy termin na uiszczenie kilkudziesięciotysięcznej opłaty legalizacyjnej za wzniesienie obiektu bez zgłoszenia jest zbyt krótki i możliwy do zrealizowania tylko przez osoby zamożne. Ministerstwo Finansów rozważa więc umożliwienie odroczenia terminu zapłaty i rozłożenie jej na raty. Bez takich zmian korzystanie z legalizacji samowoli staje się bowiem iluzoryczne.

 

Dziś dla zalegalizowania budowli wzniesionej niezgodnie z procedurami wystarczy złożyć dokumenty potwierdzające zgodność obiektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, uzyskać pozytywną ich weryfikację przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego i uiścić ustaloną przez niego opłatę legalizacyjną. Mimo to w praktyce skorzystanie z legalizacji staje się dostępne tylko dla bogaczy, którzy mogą zapłacić całą kwotę w ciągu siedmiu dni od otrzymania postanowienia o ustaleniu jej wysokości. W przeciwnym razie inwestora czeka nakaz rozbiórki obiektu.

 

 

Zwrócił na to uwagę w interpelacji skierowanej do ministra infrastruktury i rozwoju poseł Mieczysław Marcin Łuczak. Podniósł, że do niektórych samowoli dochodzi, gdy inwestor nieświadomie złamał prawo, prowadząc roboty bez wcześniejszego zgłoszenia. Zdaniem parlamentarzysty w niektórych przypadkach obowiązek dokonania takiego zgłoszenia nie jest oczywisty. Mieczysław Marcin Łuczak przypomniał też, że w sprawie opłaty legalizacyjnej występowała już rzecznik praw obywatelskich, według której również siedmiodniowy termin na uiszczenie jest zbyt krótki.

 

czytaj więcej...

2014-04-17
Źródło: Gazeta Prawna

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 185

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >