Legitymacja UDT - jak ją zdobyć?

Legitymacja UDT - jak ją zdobyć?

Od 2018 roku pracownik, który obsługuje wózki widłowe, musi posiadać uprawnienia potwierdzone legitymacją wydaną przez Urząd Dozoru Technicznego. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów przestają być ważne imienne pozwolenia na pracę na wózku widłowych. Aby zdobyć uprawnienia potwierdzone przez UDT, trzeba ukończyć kurs i zdać egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.

 

Do 9 stycznia 2018 roku dopuszczalna była obsługa wózków widłowych na podstawie imiennego zezwolenia wydawanego przez zakład pracy. Praktyka ta był często stosowana w niewielkich magazynach oraz marketach, ponieważ dzięki temu pracodawca mógł zaoszczędzić na kursach dla pracowników. Jednak sytuacja ta zmieniła się wraz z rozporządzeniem podpisanym 15 grudnia 2017 roku. Obecnie wszyscy operatorzy wykonujący swoją pracę na podstawie takiego imiennego zezwolenia muszą podnieść swoje kwalifikacje i zdać egzamin przed Urzędem Dozoru Technicznego, aby otrzymać uprawnienia i legitymację wydawaną przez UDT.

 

Jak zdobyć uprawnienia UDT na wózki widłowe?

Obecnie uprawnienia UDT na wózki widłowe można zdobyć tylko w jeden sposób. Trzeba odbyć kurs na operatora wózków widłowych składający się z części teoretycznej i praktycznej. Po ukończeniu szkolenia każdy uczestnik musi zdać egzamin przed UDT, który również obejmuje pytania teoretyczne i praktyczną obsługę wózka. Po jego pozytywnym ukończeniu operator otrzymuje legitymację (certyfikat) potwierdzający uzyskanie uprawnień. Jest on wystawiany w trzech językach - po polsku, angielsku i niemiecku.

 

Legitymacja UDT - jak ją zdobyć?

 

Czytaj również: W czym pracować na budowie, żeby było komfortowo i bezpiecznie

 

Według rozporządzenia z 2001 roku dokumentami, które pozwalają zgodnie z prawem operować wózkiem jezdniowym na terenie naszego kraju, są:

 

  • legitymacja UDT wystawiana po zdanym egzaminie państwowym przez Urząd Dozoru Technicznego
  • Książka Operatora wystawiana przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.

 

Kto może otrzymać uprawnienia na wózki widłowe?

O uprawnienia na wózki widłowe może starać się każdy, kto ma:

  • ukończone 18 lat;
  • badania lekarskie, potwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy kierowcy;
  • ukończony kurs dla operatorów wózków widłowych i zdany egzamin;
  • prawo jazdy odpowiedniej kategorii.

 

Ważność uprawnień na wózki widłowe

Od 1 czerwca 2019 roku wprowadzono terminowość uprawnień na wózki widłowe. Oznacza to, że zdobyta legitymacja UDT umożliwiająca obsługę tych urządzeń po jakimś czasie traci ważność.

 

Ważność uprawnień na wózki widłowe wynosi od 5 do 10 lat w zależności od rodzaju pojazdów.

 

Czytaj również: Osprzęt do wózków widłowych - TOP 5 najbardziej popularnych elementów

 

5-letni termin ważności uprawnień na obsługę urządzeń podlegających pod nadzór UDT dotyczy m.in. wózków jezdniowych, podestów ruchomych przejezdnych, suwnic, wciągników i wciągarek, żurawi samojezdnych, wieżowych, kolejowych i szybko montujących.  Natomiast 10-letni okres ważności uprawnień na obsługę urządzeń podlegających pod nadzór UDT dotyczy m.in. wózków jezdniowych unoszących z napędem, podestów (ruchomych stacjonarnych, wiszących, masztowych) oraz żurawi (stacjonarnych, przewoźnych, przenośnych). 

 

W przypadku, gdy ważność uprawnień UDT będzie się kończyła, wtedy może być ona bezpłatnie przedłużona, jednak może się to odbyć wyłącznie na wniosek samego operatora.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 371

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >