Lublin – co znajdziemy na rynku nieruchomości?
W stolicy województwa lubelskiego, na terenie 27 administracyjnych dzielnic, mieszka ok. 344 tysięcy ludności. Dużą grupę (ok. 20 tys.) niezarejestrowaną w powyższej wartości stanowią studenci zameldowani zwykle w miejscowościach, z której pochodzą. Niestety, Lublin jak zdecydowana większość największych miast w Polsce wyludnia się i sytuacja ta według prognoz pozostanie niezmienna. Szansą na spowolnienie odpływu ludności z miasta w przyszłości, na pewno byłaby poprawa jakości połączeń komunikacyjnych ze stolicą oraz prawidłowe wykorzystanie funduszy europejskich w ramach projektów Programu Rozwoju Polski Wschodniej.
Analitycy firmy Emmerson Realty współpracując z serwisem otoDom.pl przygotowali kilka podstawowych informacji dla osób poszukujących własnego mieszkania lub domu w Lublinie. Jakich cen można spodziewać się na rynku? Jakich nieruchomości jest najwięcej oraz gdzie jest największy wybór? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w dalszej części artykułu.
Pierwsze rozpoznanie rynku wskazuje, że zdecydowanie szerszy wybór jest na rynku wtórnym, zarówno wśród domów jak i mieszkań. I tam też spotkamy się z niższymi cenami, które w obu przypadkach są niższe o ok. 160 zł/mkw. W dylemacie: tańszy dom czy mieszkanie, należy postawić przede wszystkim na domy. Ich średnia cena na rynku wtórnym wynosi 3 592 zł/mkw., a średnia cena mieszkań to 4 860 zł/mkw. Należy jednak pamiętać, że niższa cena za mkw. domu wynika z jego większej powierzchni – zgodnie z ogólną zasadą zwykle panującą na rynku nieruchomości: im większa nieruchomość, tym jej cena jednostkowa jest mniejsza. Do tego dochodzą jeszcze inne czynniki, a jednym z ważniejszych jest peryferyjna lokalizacja.
Jeśli chodzi o miejsca, w których znajdziemy najwięcej ogłoszeń dotyczących domów i mieszkań występują dwie rozłączne grupy. Najwięcej mieszkań na sprzedaż znajdziemy w dzielnicach skupionych bliżej centrum. Zdecydowanie najszerszy wybór odnotowano na Czubach, w Śródmieściu i Czechowie. Te miejsca cechuje duże skupienie zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, a Czuby i Czechów uznawane są obecnie za jedne z najatrakcyjniejszych miejsc do życia. W Śródmieściu najwięcej mieszkań znajduje się w kamienicach. Z kolei najszerszą ofertę domów można znaleźć w bardziej oddalonych od centrum lokalizacjach. Poszukujący tego rodzaju nieruchomości przede wszystkim powinni skupić się na zachodzie miasta, a szczególnie dzielnicach: Sławin i Sławinek, Szerokie oraz Węglin. Po drugiej strony Bystrzycy najwięcej ofert znajdziemy w Dziesiątej.
Czytaj również: Studenci wracają i wynajmują
Struktura oferty mieszkań w Lublinie jest bardziej skupiona wśród większych powierzchni i większej liczby pokoi w lokalu mieszkalnym. Analiza ogłoszeń w serwisie otoDom.pl dostarcza ciekawych w tym względzie wniosków. Powszechnym zjawiskiem w nowym budownictwie jest podaż kształtowana głównie przez mniejsze mieszkania oraz skupianie większej liczby pokoi na małych powierzchniach. Mimo, że oferta w Lublinie w dużej mierze jest kształtowana przez budownictwo lat 90. oraz nowsze, tendencje takie są mało zauważalne. Najwięcej mieszkań oferowanych na sprzedaż ma trzy pokoje, w dalszej kolejności łatwo znaleźć dwa pokoje. Co ciekawe na lokalnym rynku jest prawie dwukrotnie więcej mieszkań czteropokojowych, niż najmniejszych kawalerek. W przekroju powierzchniowym, najczęściej pojawiające się ogłoszenia dotyczą w równym stopniu dwóch kategorii – od 35 do 60 mkw. oraz od 60 do 75 mkw.
Jak widać, poszukujący dużego mieszkania mają przed sobą bogatą ofertę. Nie mniej jednak, jak już ustalono, są one oferowane w wyższej cenie niż domy. Może więc warto rozważyć rezygnację z budynków wielorodzinnych na rzecz domu z ogródkiem?
Baza danych portalu wskazuje na szeroką różnorodność ofert sprzedaży domu. Od rezydencji z ponadprzeciętnym wyposażeniem i udogodnieniami, po budynki nadające się wyłącznie do rozbiórki. Taki kształt rynku daje szerokie możliwości dla wielu nabywców. Agnieszka Kubicka, ekspert otoDom.pl podpowiada, że w ten sposób łatwo znaleźć okazję np. wykończonego i wyposażonego domu z perfekcyjnie zagospodarowanym ogródkiem. Jeśli takie „perełki” nie podchodzą pod gust nabywcy, zachęca do wyszukiwania tanich nieruchomości w nienajlepszym stanie i doprowadzenie ich do pożądanego stanu zgodnie z własnym pomysłem.
Czytaj również: Krakowscy deweloperzy sprzedają taniej
Przytoczone powyżej oferty pokazują bardzo dużą różnorodność. Można tu znaleźć domy w różnej zabudowie (np. wolnostojącej, bliźniaczej, szeregowej), a także w różnym standardzie. Zdecydowana większość oferowanych domów posiada ponad 150 mkw. powierzchni.
Decydując się na kupno zarówno domu jak i mieszkania, warto już wcześniej obserwować rynek. Regularne przeglądanie portali z ogłoszeniami może dostarczyć wiedzy, jakich nieruchomości możemy się spodziewać i w jakich cenach. Dla tych, którzy mają w sobie zacięcie gracza polecamy również śledzenie ofert i „polowanie” na okazję, np. gdy właściciel przez długi czas nie może znaleźć nabywcy i obniża cenę.
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Na północy Krakowa realizowana jest koncepcja 15-m... Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Inwestycje w nieruchomości Liczba postów: 275 Grupa: Inwestycje Inwestowanie w nieruchomości za granicą to jedna z najlepszych decyzji finansowych, którą można podjąć, szczególnie jeśli myślimy o przyszłości. Oprócz zysków z...
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 219 Grupa: Inwestycje Jak najskuteczniej i wygodnie sprzedać nieruchomość? Bez względu na rodzaj nieruchomości, by transakcję przyspieszyć oraz przeprowadzić bez konieczności samodzi...
- Zanim komornik zapuka do drzwi. Liczba postów: 8 Grupa: Inwestycje Tutaj na tym blogu znajdziecie ciekawe informacje, kiedy komornik może wam coś zająć i zawitać do waszego miejsca zamieszkania !
- Puk, puk... Komornik! Liczba postów: 5 Grupa: Inwestycje