Ługowane drewno, czyli pomysł na oryginalną podłogę

Ługowane drewno, czyli pomysł na oryginalną podłogę

Ługowanie to jeden z najpopularniejszych sposobów na to, by szybko i niewielkim kosztem odmienić wygląd drewnianej podłogi. Na czym polega ten zabieg oraz jak samodzielnie wykonać go w domu? Czytaj dalej

Ługowanie drewna - na czym polega?

Ługowanie drewna to jedna z metod wybielania tego materiału. Ług - niegdyś przygotowywany samodzielnie w domu, dziś w formie gotowego do użytku produktu - to wodny, rzadki roztwór zasady sodowej, który wnika głęboko w strukturę drewna. Reaguje on na znajdującą się w drewnie taninę i w trwały, charakterystyczny sposób barwi jego powierzchnię. Poza walorami czysto estetycznymi i uzyskaniem efektu rozjaśnienia drewna ług stosuje się również w miejscach, gdzie podłoga jest stale narażona na ekspozycję słońca i promieniowania UV. Pod wpływem tych czynników drewno żółknie, ciemnieje lub na jego powierzchni pojawiają się przebarwienia, po zastosowaniu ługu ten proces zostaje zatrzymany. W przypadku ługu efekt jest znacznie bardziej intensywny niż np. po użyciu bejcy, dlatego ten produkt jest polecany osobom planującym spektakularną metamorfozę.

 

Ługowane drewno, czyli pomysł na oryginalną podłogę

Jaki ług wybrać?

Przede wszystkim ług powinien być dopasowany do gatunku drewna. Złe dopasowanie - na przykład użycie ługu przeznaczonego do drewna iglastego na dębowej powierzchni - skutkuje efektem w postaci nieestetycznego sino-zielonego koloru. Ług warto wybrać pod kątem efektu, jaki chcemy uzyskać. Na rynku profesjonalnych środków znajdują się produkty gwarantujące np. efekt 3D (Ług do drewna 3D Snekkar) lub postarzanie (Ług do drewna postarzanie Snekkar). Pierwszy z nich tworzy na dębowej powierzchni zabarwienie  intrygującej patyny, zaś drugi gwarantuje dębinie wygląd dymionego, wędzonego drewna.

 

Jak przygotować podłogę do ługowania?

Przed ługowaniem należy wykonać kilka czynności pielęgnacyjnych i przygotowujących tę powierzchnię na trwałe wybielenie. Jednym z najważniejszych zadań jest dokładne wyczyszczenie podłogi. Po usunięciu brudu, kurzu i największych zabrudzeń podłoga jest już prawie gotowa na kolejne zabiegi. Ostatnim krokiem jest wyszlifowanie i odpylenie powierzchni - najłatwiej i najszybciej można to wykonać przy pomocy papieru ściernego lub pada do czyszczenia. Przed nałożeniem ługu na podłogę warto przeprowadzić próbę na niewielkim kawałku tego materiału - test najlepiej przeprowadzić w miejscu na co dzień niewidocznym (pod dywanem lub za szafą).

 

Jak samodzielnie wykonać ługowanie drewnianej podłogi?

Wygładzona, sucha i czysta podłoga jest gotowa na dalsze zabiegi. Ług nakładać należy równomiernie. Najlepszą i najbardziej efektywną metodą jego aplikacji jest pędzel lub wałek malarski, pomocna będzie również kuweta lub wiadro na ług. Podczas ługowania konieczne są rękawice i okulary ochronne. Istotne, by ług w trakcie aplikacji regularnie mieszać. Najlepszy sposób jego nakładania to wzdłuż słojów, w przypadku pionowych powierzchni od dołu do góry. Minimalne zużycie preparatu powinno być na poziomie minimum 1 litr ługu na 10 m2. Po 24 godzinach od ługowania preparat powinien całkowicie wyschnąć. Wówczas powierzchnię należy jeszcze wyszlifować, na przykład maszyną jednotarczową, lub ręcznie padem albo papierem ściernym, jeżeli powierzchnia nie jest zbyt duża. Ostatni krok to zabezpieczenie podłogi dopasowanym do jego gatunku i koloru olejem, lakierem lub woskiem. Ostateczny efekt i kolor ługu pojawia się dopiero po około 1-2 miesiącach od zastosowania.

 

Czytaj również: Kilka ważnych rad eksperta przed zakupem dębowej podłogi

 

Artykuł powstał przy współpracy z VerdeAvis.pl - sklepem oferującym profesjonalne środki czyszczące i pielęgnujące.

 

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 157

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >