Magnolia (Magnolia L.)
To drzewo lub krzew występujący dziko w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji Wschodniej. Jako rośliny ozdobne uprawia się magnolie ze względu na piękne, wyjątkowo duże kwiaty, najczęściej przybierające różne odcienie różu. Co ciekawe, magnolie należą do najstarszych i najbardziej prymitywnych spośród wszystkich roślin.
Czytaj dalej
W Polsce uprawa magnolii jest ograniczona z powodu zbyt surowego klimatu. Przestrzegając podstawowych zasad uprawy tych roślin, możemy z powodzeniem sadzić je w naszych ogrodach. Ich uroda jest tym bardziej widoczna, że kwiaty najczęściej rozwijają się na gałązkach zanim pojawią się na nich liście.
Czytaj również: Modrzew (Larix)
Uprawa
Rodzaj magnolii obejmuje według różnych źródeł od 80 do ponad 200 gatunków.
Do uprawy magnolii najbardziej odpowiednie będzie zaciszne, osłonięte przed wiatrami oraz dobrze nasłonecznione stanowisko. W miejscach zacienionych rośliny te bardzo słabo kwitną. Gleba dla nich powinna być przepuszczalna, próchnicza i lekko kwaśna. Ze względu na swoje duże wymagania stanowiskowe, magnolie bywają nazywane "kapryśnymi arystokratkami".
Po posadzeniu magnolii glebę wokół roślin ściółkujemy korą sosnową lub torfem ogrodniczym, co ochroni jej korzenie przed przemarznięciem, a także pomoże utrzymać właściwą wilgotność gleby. Od maja do końca lipca, gdy jest najcieplej i najczęściej występują susze, rośliny trzeba koniecznie regularnie podlewać. Wymagają tego w szczególności egzemplarze młode, które sadziliśmy w przeciągu ostatnich dwóch czy trzech lat. Przy podlewaniu należy starać się nie zwilżać liści, ponieważ można narazić roślinę na ataki chorób bakteryjnych i grzybowych. Wskazanie jest kilkakrotne zasilenie magnolii nawozem wieloskładnikowym, najlepiej w okresie od marca do początków lipca. Roślina jest bardzo wrażliwa na mrozy. Drzew i krzewów magnolii nie przycina się, chyba że trzeba się pozbyć suchych lub połamanych gałęzi.
Czytaj również: Kwiaty o kobiecych imionach
Zastosowanie
Magnolia idealnie nadaje się jako ozdoba większych lub mniejszych ogrodów. Najlepiej wyznaczyć jej miejsce na tle budynku lub trawnika, tym bardziej że wszystkie odmiany są bardzo efektowne, szczególnie w okresie kwitnienia. Pąki i kora magnolii od wieków znajdują zastosowanie w ziołolecznictwie. Tradycyjnie uważa się, że przemywanie twarzy naparem magnolii rozjaśnia cerę. Poza tym stosowanie naparów z płatków magnolii działa kojąco na bóle głowy, przy pierwszych objawach przeziębienia, czy rozrzedzająco na flegmę przy zapaleniu oskrzeli.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Akwarium w domu Liczba postów: 28 Grupa: Nasze zwier... Jak ktoś wkręcony w akwarystykę, to pewnie zna już https://trzmiel.com.pl – jeden z lepiej zaopatrzonych sklepów online, dużo sprzętu, ryb, roślin i akcesoriów...
- pies ze schroniska Liczba postów: 198 Grupa: Nasze zwier... Pies ze schroniska to jest czasami spore wyzwanie ale zawsze warto potem okazuje się że jest to przyjaźń na całe życie. Jeżeli chodzi o odżywianie to polecam od...
- Wiosenna premiera robota koszącego EZVIZ RM600 Liczba postów: 0 Grupa: Ogród i dzi...
- Wiosenna premiera robota koszącego EZVIZ RM600 Liczba postów: 0 Grupa: Ogród i dzi...
- Dla kocich rodziców Liczba postów: 4 Grupa: Nasze zwier... I think your way is right. papa's games