Mak wschodni (Papaver orientale) - pomarańczowy akcent na rabacie

Mak wschodni (Papaver orientale) - pomarańczowy akcent na rabacie

Mak wschodni jest wieloletnią byliną o niezwykle dekoracyjnych, dużych kwiatach, które posadzone na rabacie będą przyciągały wzrok. Osiąga wysokość 60-90 cm i taką samą szerokość. Z dużego korzenia wyrasta rozeta pierzastodzielnych, dużych liści, które również mają walory dekoracyjne. Łodyga i liście pokryte są szczeciniastym owłosieniem. Dużo mniejsze listki znajdują się na łodydze. Kwitnie wczesnym latem (V-VI) ceglastoczerwone kwiaty z czarnymi plamami u nasady utrzymują się krótko ok 10 dni, po przycięciu powtarzają kwitnienie. Charakterystyczne dla rośliny są torebki nasienne, tzw. makówki oraz drażniące mleczko, które wycieka z rośliny po przecięciu.

 

Uprawa

Maki są bardzo łatwe w uprawie i  prawie odporne na szkodniki i choroby. Jedynie mączniak prawdziwy i szara pleśń mogą mu zagrażać. Preferuje słoneczne stanowiska do lekkiego półcienia, jednak tam słabiej kwitnie. Wymaga gleby żyznej o odczynie zasadowym dobrze przepuszczalnej i średnio wilgotnej. 

 

Mak wschodni (Papaver orientale L.)

 

Roślina po kwitnieniu zamiera dlatego na rabatach dobrze ją komponować z roślinami, które przykryją puste miejsca 

 

Czytaj również: Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękny, dekoracyjny kwiat do ogrodowych donic

Mak wschodni (Papaver orientale L.)

 

Rozmnażanie

Najlepiej przeprowadzić przez podział kęp póżną jesienią  lub wczesną zimą, jeśli warunki pogodowe na to pozwalają. Mak należy do roślin, z których niezwykle łatwo zbiera się nasiona i dobrze kiełkuje z nasion.  Ma tendencje do samosiewu. Njalepszą porą na sadzenie maku jest jesień, ale rośliny do pojemników można wysadzać również wiosną. 

 

Mak wschodni (Papaver orientale L.)

 

Zastosowanie

Idealny kwiat na obrzeża rabat , do łąk kwietnych, ogrodów naturalistycznych i rustykalnych oraz na rabaty i skalniaki. Dobrze jest go zestawiać z astrami, kocimietką czy łubinem. Pomarańczowe kwiaty maków zestawione z fioletowymi kwiatami np irysami syberyjskimi (Iris sibirica), czosnkiem Krzysztofa (Alium Christophii) i szałwią omszoną (Salvia nemorosa) poprzetykane ozdobnymi trawami stworzą niezwykle kontrastową i efektowną kompozycję kolorów i kształtów, która zachwycać będzie od póznej wiosny do wczesnego lata przez kilka lat. 

 

 Czytaj również: Miskant chiński (Miscanthus sinesis) odmiana "George" - jedna z najpiękniejszych traw ozdobnych

 

Mak wschodni (Papaver orientale L.)

Mak wschodni (Papaver orientale L.)

Rozmnażanie

Najlepiej przeprowadzić jesienią przez podział kęp. Mak należy do roślin, z których niezwykle łatwo zbiera się nasiona i dobrze kiełkuje z nasion. 

Źródło: budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 118

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >