Malowanie plastikowych okien

Malowanie plastikowych okien

Okna PCV, popularnie zwane plastikowymi to zdecydowanie najczęściej spotykany typ, który jest stosowany już od wielu lat. Konstrukcja okienna z białym wykończeniem wpasuje się niemal w każde wnętrze, a jej estetyka nie budzi zastrzeżeń. Czytaj dalej

 

Popularność Okna PCV

Przyczyną popularności tego typu okien jest przede wszystkim estetyczny wygląd i dobre parametry cieplne. Taki materiał nie wymaga żadnej dodatkowej ochrony - jak ma to miejsce w przypadku ramek drewnianych. Znacząca przyczyną popularności tych okien jest cena. Jest ona niższa niż w przypadku ramek drewnianych. Produkty te są także energooszczędne dzięki czemu znajdują zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. PCV jest również wyjątkowo plastycznym materiałem (oczywiście w odpowiednich warunkach), co pozwala na produkcję okien w praktycznie dowolnym kształcie i wielkości. To wykończenie posiada również wysoką odporność na warunki atmosferyczne, nie jest wrażliwe na mróz, deszcz czy wysoką temperaturę. Bywają jednak sytuacje w których wskazana jest zmiana koloru ramy. Co wtedy zrobić?


Zmiana kolory ramy

Zazwyczaj biała barwa ramy okiennej jest dobrym rozwiązaniem, jeśli jednak chcemy ten kolor zmienić nie ma ku temu przeciwwskazań. Taka potrzeba może także zaistnieć w przypadku uszkodzeń powstałych na przykład w trakcie remontu, lub bezpośrednio po nim, gdy kolor przestaje pasować do reszty pokoju. W tej sytuacji najważniejszą kwestią jest odpowiednia farba. Musi to być produkt dedykowany do tego typu zastosowań. Kolor takiej farby może być w zasadzie dowolny, aby jednak efekt naszej pracy był zadowalający musimy zastosować się do zaleceń producenta lakieru i odpowiedni przygotować poszczególne elementy do malowania.

 

Czytaj również: Malowanie okien drewnianych

 

 

Przygotowanie ramy i malowanie

Zanim rozpoczniemy malowanie musimy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych produktów. Takim produktem będzie z pewnością środek chemiczny usuwający tłuszcz, a jednocześnie nieszkodliwy dla malowanej powierzchni. Nie musi to być środek przeznaczony typowo do takich celów, często wystarczy nawet płyn do mycia naczyń. W przypadku czyszczenia malowanej powierzchni ważna jest dokładność. Powierzchnia tłusta lub brudna spowoduje problemy z przyczepnością farby, co zniweczy naszą pracę. Należy także pamiętać o czystości wody i jej regularnej wymianie w razie potrzeby podczas mycia ramy. 


W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń należy użyć środka chemicznego nieszkodliwego dla PCV, a po jego zastosowaniu powierzchnię należy spłukać czystą wodą. Jeśli powierzchnia jest już czysta należy ją zeszlifować gęstym papierem ściernym, który nie pozostawi rys, a jednocześnie zapewni dobrą przyczepność lakieru. Po tym zabiegu ponowie spłukujemy ramę w celu usunięcia powstałego pyłu.


należy zaopatrzyć się również w taśmę malarską, za pomocą której zabezpieczymy powierzchnię sąsiadująca z ramą (np. uszczelki, szyby, zawiasy itp.). Oklejenie musi być oczywiście dokładne i szczelne, aby lakier nie podciekał pod zabezpieczaną powierzchnię. Jest wiele rodzajów taśm malarskich i z pewnością znajdziemy odpowiedni produkt.
Do malowania używamy małego pędzla, który łatwiej dotrze do trudno dostępnych miejsc. Najlepiej rozpocząć malowanie od miejsc bezpośrednio stykających się z taśma malarską ponieważ to one wymagają największej precyzji. Kładziemy cienką warstwę farby płynnymi ruchami w jednym kierunku. Malowanie przeprowadzamy w temperaturze minimum 10 stopni Celsjusza. Starajmy się też ograniczyć do minimum przeciąg. Stosujemy się oczywiście do zaleceń producenta lakieru, które znajdziemy na opakowaniu. 
Po zakończeniu malowania odklejamy taśmę oraz dokładnie myjemy narzędzia. Można do tego celu użyć dedykowanych środków do czyszczenia narzędzi malarskich, ale zwykła woda i płyn też powinny dać radę - o ile lakier nie zdążył zaschnąć. Jeśli okaże się, że powierzchnia jest pomalowana niedokładnie, to znaczy: występują prześwity poprzedniego koloru, powierzchnia jest nierówna itp. to należy poprawić malowanie w konkretnych punktach lub nałożyć jeszcze jedną warstwę na całą powierzchnię.

 

Podsumowanie

Procedura malowania ram okiennych jest zbliżona do tej, jaką stosujemy w przypadku ścian. Główną różnica jest rodzaj farby czy też lakieru, którego musimy użyć. Malowana powierzchnia jest oczywiście bez porównania mniejsza, ale praca nie idzie tak szybko jak mogłoby się wydawać. Wiele zakamarków w ramie okiennej wymaga sporo czasu i dokładności w malowaniu, co znacznie wydłuża czas pracy.

 

Czytaj również: Jakie elementy można wymienić w oknie podczas jego użytkowania?



Źródło: budnet.pl
Autor: Mateusz Burzyński

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19440 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 346

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >