Malowanie ścian nie takie łatwe jak się wydaje
Może się wydawać, że nie ma nic prostszego od pomalowania ściany. Ot, po prostu kupujemy wałek, kuwetę, wybieramy farbę i do dzieła! Satysfakcja z samodzielnie odnowionego mieszkania jest przecież wielka, również dla naszego portfela.
Czytaj dalej
Jednak każdy, kto choć raz zmierzył się z tym zadaniem wie, jak wiele błędów można po drodze popełnić. Zanim się za to zabierzemy, poznajmy tajniki malowania wnętrz z maluje.pl. Za chwilę wiosna, przed nami czas remontów. Doświadczenie pokazuje, że zwykłe odmalowanie ścian w bardzo szybki i łatwy sposób zmienia wygląd całego mieszkania. Kolejność prac i wybór farby zależy przede wszystkim od powierzchni przeznaczonej do malowania. Jeśli chcesz, żeby wnętrze było oryginalne, na www.maluje.pl i w sklepie firmowym na Hawajskiej 19 w Warszawie, znajdziesz zestawy kolorów znacznie ciekawsze, niż te dostępne w marketach budowlanym Właściciele sprowadzają ze Szwecji oryginalne, doskonałe jakościowo farby Beckers, przy tym ich cena na prawdę nie różni się od popularnych farb z marketów. Jakość – bardzo, wystarczy poczytać na forach opinie internautów.
Czytaj również: Kolorystyczne rewolucje
Decyzja o odmalowaniu mieszkania już zapadła. Wybierając się po farbę należy pamiętać, że wybrany przez nas kolor może wyglądać inaczej w jasnych i ciemnych pomieszczeniach. Weźmy poprawkę na to, jak ludzkie oko odbiera kolor na małej powierzchni, a jak na dużej. Na ścianie kolor zawsze wyda się o ton lub dwa ciemniejszy. Uwzględnijmy dominujące w pokojach oświetlenie. Wieczorem, przy świetle lamp kolory będą wyglądać intensywniej i jaskrawiej, przy świetle naturalnym delikatnie zblakną.
Przygotowanie powierzchni
Maluje.pl przypomina, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie ścian do malowania. Te popękane, wymagają zastosowania miejscowo szpachli lub położenia gładzi. Obie czynności powinny zakończyć się szlifowaniem w celu dokładnego wyrównania powierzchni. Zagruntowanie zniweluje obecny na ścianach kurz i pył i umożliwi farbie odpowiednią przyczepność. W przypadku, gdy ściana jest w dobrym stanie i nie wymaga poprawek, wystarczy ją przed malowaniem przemyć wodą z odrobiną detergentu. Niedoświadczeni malarze zazwyczaj poświęcają mało uwagi przygotowaniu ścian i jak najszybciej pragną malować. Bogatsi o te doświadczenia, poświęćmy ¾ czasu na właściwe przygotowanie ścian, malowanie zajmie nam wtedy ¼ ogólnego czasu a efekt remontu będzie znacznie dłużej cieszył nasze oczy.
Czytaj również: Farba spełniająca kolorystyczne oczekiwania
Farba
Farby możemy podzielić na dwa sposoby: pod katem skali połysku (mat, półmat) oraz konkretnego zastosowania (kuchnia/łazienka). Farbę wybierajmy biorąc pod uwagę, jakie pomieszczenia malujemy i jakie mamy wymagania. Sufity malujmy farba matową, unikniemy w ten sposób drażniących refleksów światła i ukryjemy ewentualne nierówności. Do salonu czy sypialni, sprawdzi się zarówno farba matowa jak i półmatowa (zaliczana do farb dobrze zmywalnych), natomiast przedpokój czy pokój dziecięcy ze względu na praktyczność lepiej pomalować farba półmatową.
Od jakiegoś czasu na rynku są dostępne również matowe farby szorowalne, tzw. farby ceramiczne które w przeciwieństwie do klasycznej farby matowej można swobodnie zmywać. W przypadku pomieszczeń, w których występuje spora wilgotność a ściany narażone są na bezpośredni kontakt z wodą, zaleca się stosowanie specjalnie opracowanych pod tym kątem systemów farb. W ofercie maluje.pl znaleźć można znaleźć oryginalne, produkowane w Szwecji farby Beckers, fińską Tikurillę i amerykańskiego Benjamina Moore, paletę farb gruntujących, lateksowych, akrylowych, ceramicznych, do podłoży betonowych, do drewna, tablicowych a nawet brokatowych i fosforyzujących.
Jak wykonywać prace?
Jeżeli na malowanej powierzchni są miejsca, których nie chcemy pokrywać farbą (nisze, włączniki, gniazdka wtyczkowe), oddzielmy je lub zaklejmy taśmą malarską. Pamiętajmy o zerwaniu taśmy od razu po malowaniu. Przed rozpoczęciem sprawdźmy, czy wyschły szpachlowane i gruntowane miejsca. Aby ściana została pomalowana równomiernie, duże powierzchnie pokrywajmy wałkiem, małe - pędzlem. Zacznijmy od pomalowania pasma w górze i w dole ścian, wzdłuż powierzchni całego pokoju - pomoże to uniknąć zamalowania sufitu i podłogi. Przed malowaniem całej ściany dobrze jest pomalować załamania w kątach pędzlem, wałkiem nie będziemy w stanie do nich dotrzeć.
Malując całość wałkiem, farbę nakładajmy równomiernie, nie rozciągając jej przesadnie, dzięki temu unikniemy nierównego pokrycia i smug. Rozpoczynając malowanie pamiętajmy, żeby nie przerywać malowania jednej ściany i za jakiś czas podejmować się malowania pozostałej części, ponieważ pozostanie wyraźnie widoczne łączenie. W marketach budowlanych można nabyć kilkadziesiąt gotowych kolorów farby każdej firmy, jednak doświadczeni projektanci wnętrz radzą je omijać i szukać oryginalnych farb. Bardzo często deklarowany kolor różni się od tego, który zastaniemy w puszce. W sklepie firmowym „maluje.pl” na ul. Hawajskiej 19 w Warszawie fachowcy doradzą i pomogą indywidualnie dobrać kolor do oczekiwań. Sklep posiada własną mieszalnie kolorów i dysponuje dosłownie nieskończona ilością barw i odcieni. Kolory można wykonać na miejscu, w ciągu kilku minut, w wybranej i dopasowanej do potrzeb klienta farbie. Wałek w dłoń i do dzieła.
Źródło: Sisu PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Fototapeta w kuchni Liczba postów: 249 Grupa: Porady i op... Kuchnia jest miejscem, w którym spędza się bardzo dużo czasu. W dzisiejszym świecie, kiedy gotowanie stało się tak bardzo modne, gdy kulinarne programy telewizy...
- Podłoga Liczba postów: 125 Grupa: Najnowsze t... Jaką podłogę wybrać przy dwóch dużych psach?
- Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 253 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
- Meble kuchenne Szczecin Liczba postów: 7 Grupa: Najnowsze t... Co sądzicie o meblach kuchennych pod wymiar?
- Temat zawodowy Liczba postów: 2 Grupa: Najnowsze t... Zmiana nie polega tylko na modyfikacjach strukturalnych czy procesowych. To również transformacja kultury organizacyjnej. Change Manager kształtuje wartości, no...