Malowniczo położony dom z panoramicznym widokiem

Malowniczo położony dom z panoramicznym widokiem

Usytuowany wśród malowniczych wzgórz dom jednorodzinny to wyjątkowy projekt łączący kameralny charakter otoczenia z otwartą bryłą budynku. Panoramicznych widoków na okolicę dostarczają inteligentne systemy drzwi przesuwnych, które zapewniają maksimum komfortu obsługi. Czytaj dalej

 

Dom jednorodzinny projektu pracowni OUTOFBOX przyciąga uwagę umiejętnym wykorzystaniem światła, otwartego pleneru i naturalnych materiałów. Punktem wyjścia do stworzenia tej nowoczesnej realizacji była lokalizacja obiektu. Położona nad rzeką Gauja łotewska miejscowość Cēsis z sięgającymi średniowiecza tradycjami portowo-handlowymi szczyci się pięknym krajobrazem naturalnym, kształtowanym przez zielone wzgórza i niziny. Świadomi tych uwarunkowań architekci chcieli stworzyć projekt harmonijnie dopasowany do lokalnej natury i topografii miejsca. Stopniowana struktura została osadzona na stromym brzegu rzeki, dzięki czemu prezentuje się ona inaczej w zależności od kierunku obserwacji.


Dom jednorodzinny projektu pracowni OUTOFBOX przyciąga uwagę umiejętnym wykorzystaniem światła,

 

Stopniowana elewacji

Aby zapewnić właścicielom prywatność, budynek posadowiono w taki sposób, by elewacja od strony publicznej drogi była widoczna jedynie od wysokości około półtorej piętra, a ponadto nadano jej niewielki stopień przezierności. Na najniższej kondygnacji ulokowano przestrzeń wypoczynku z sauną, która sąsiaduje z piwniczką na wino i tarasem z basenem. Natomiast usytuowana w kierunku południowym transparentna fasada otwiera trzy kondygnacje budynku na otaczającą go przestrzeń. Do realizacji imponujących powierzchni przeszklonych, wychodzących na malownicze widoki od strony południowej i zachodniej, użyto energooszczędnych aluminiowych systemów o wysokości całej kondygnacji: drzwi panoramicznych Schüco ASS 77 PD.HI oraz ASS 70.HI e-slide, a także systemu fasad Schüco FW 50+.HI z wielkopowierzchniowymi oknami blokowymi Schüco AWS 75 BS.SI z napędem mechatronicznym Schüco TipTronic. Na poziomie gruntu znajduje się wejście do domu, które prowadzi do dużego salonu i przylegających do niego stref kuchennej oraz jadalnej, a także dwóch sypialni dla gości. Rozciągające się na dwanaście metrów i wysokie na całą kondygnację sekcje automatycznych drzwi przesuwnych Schüco otwierają tę część budynku na zieleń lasu, całkowicie usuwając bariery pomiędzy wnętrzem a otoczeniem. Salon jest wysoki na dwa piętra, a biegnący dookoła niego betonowy ciąg komunikacyjny prowadzi do prywatnych pomieszczeń właścicieli. Należą do nich biuro i przestronna sypialnia z wyjściem na taras, z którego rozciąga się spektakularny widok na wierzchołki drzew rosnących w dolinie rzeki Gauja.

 

Czytaj również: Pierwszy w Polsce dom z systemem bezokapowym


Bryła domu świetnie wkomponowała się w topografię terenu


Ciepło i inteligentnie

Pomimo zastosowania na elewacji budynku wielkopowierzchniowych przeszkleń architektom udało się również w tym przypadku zrealizować ideę domu niskoenergetycznego. To w głównej mierze wynik kombinacji kompaktowej bryły, zrównoważenia powierzchni przeszkleń i podłogi, a także systemów okiennych, drzwiowych i fasadowych o wysokiej izolacyjności cieplnej. Ściany dwóch pierwszych kondygnacji to masywne przegrody zbudowane z dwóch betonowych płyt, między którymi umieszczono termoizolację. Takie rozwiązanie pozwoliło na uwidocznienie surowej estetyki betonu zarówno od środka, jak i na zewnątrz budynku. Konstrukcja trzeciej kondygnacji została z kolei oparta na metalu i szkle, dzięki czemu można z niej podziwiać panoramiczne widoki pod szerokim kątem 270°. Aluminiowa ślusarka marki Schüco okazała się tutaj idealnym rozwiązaniem, ze względu na minimalne widoczne szerokości profili i optymalną nośność, co pozwoliło na zastosowanie ciężkich, potrójnych pakietów szybowych o polepszonej przepuszczalności światła dziennego. Wnętrza odzwierciedlają typowy dla powłoki budynku purystyczny design, z wyeksponowanymi betonowymi powierzchniami i przeszkleniami wstawionymi w bardzo filigranowe ramy. Zintegrowane z systemem inteligentnego budynku systemy okien i drzwi przesuwnych Schüco doskonale wpisują się w całościową ideę projektu. Całkowicie ukryte w ramie napędy płynnie i bezgłośnie otwierają i zamykają okna oraz przesuwają duże skrzydła, nie zaburzając klarowanej estetyki przeszkleń. Całości dopełniają wejściowe drzwi aluminiowe w systemie Schüco ADS 75.SI z inteligentnym system zarządzania Schüco DCS.

 

Czytaj również: Koncepcja projektowa berlińskiego baru CODA


Dom jednorodzinny projektu pracowni OUTOFBOX


Źródło: EchoPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 110

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >