Malujemy dach

Malujemy dach

Z czasem nawet najlepiej pomalowany dach metalowy ulega korozji i wymaga remontu. Jeśli jednak prace przeprowadzimy odpowiednio wcześnie, wymiana blach nie będzie konieczna, a wystarczy jedynie renowacja. Pokazujemy, jak samodzielnie odmalować metalowy dach na wiosnę. Czytaj dalej

 

Wykonane z lekkich, metalowych płyt dachy od wielu lat cieszą się zasłużoną popularnością. Z czasem jednak dach zrobiony z ocynkowanej stali lub aluminium – na skutek działania czynników atmosferycznych – ulega powolnej korozji. Jeśli jednak w porę dostrzeżemy to zjawisko, a następnie podejmiemy odpowiednie kroki, możemy uniknąć kosztownej wymiany całego dachu:–Metal wystawiony na działanie skrajnych temperatur, deszczu oraz wilgoci niezależnie od zastosowanego produktu w pewnym momencie zaczyna ulegać korozji. W takiej sytuacji, warto szybko działać, gdyż wówczas możemy się ograniczyć do renowacji i odmalowania powierzchni, co pozwoli nam sporo zaoszczędzić. Należy przy tym pamiętać o doborze właściwej farby do malowania dachów metalowych. Powinna się ona charakteryzować dobrą przyczepnością, elastycznością oraz wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Dobrym wyborem będzie np. Fawinyl C marki Dekoral, który zapewnia aż 5 lat ochrony antykorozyjnej podłoża. Dodatkowo nie wymaga też stosowania farb podkładowych, a ponadto sprawdzi się podczas malowania nie tylko dachów, ale również i innych powierzchni metalowych – wyjaśnia Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral.

 

Czytaj również: Dachówka jak szlachetny kamień


Przygotowanie podłoża


Przed malowaniem powinniśmy dokładnie oczyścić dach ze wszystkich zabrudzeń oraz ognisk korozji. W tym celu możemy wykorzystać papier ścierny lub szczotkę drucianą, co jest wygodniejsze przy dużych powierzchniach. Następnie całość należy dokładnie zmyć wodą z dodatkiem łagodnych detergentów – najlepiej użyć do tego myjki ciśnieniowej, ale w razie jej braku możemy sięgnąć także po zwykłą szczotkę lub gąbkę. Jeśli jednak dach nie uległ korozji, możemy ograniczyć nasze prace do przeszlifowania jego powierzchni papierem ściernym (ułatwi to aplikację nowej farby), a następnie gruntownego zmycia podłoża.


 

Czytaj również: Ozdobny dach

 

Aplikacja farby


Zanim rozpoczniemy malowanie powinniśmy zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne. Nie powinno być zbyt chłodno i wilgotno, gdyż zbytnio wydłuża to czas schnięcia powłoki. Nie może też być zbyt gorąco, ponieważ wówczas farba schnie zbyt szybko, czego konsekwencją będzie nietrwała powłoka. Optymalna temperatura powietrza i podłoża wynosi od 10 do 25 stopni Celsjusza.


 

Jeśli kupiliśmy farbę typu 2w1, jak np. Dekoral Fawinyl C, nie musimy nakładać preparatu gruntującego przed aplikacją właściwej emalii (w innym przypadku powinniśmy nanieść dodatkową warstwę ochronną). Przed malowaniem dobrze jest wymieszać produkt, a w razie potrzeby także rozcieńczyć dedykowanym rozpuszczalnikiem. Do aplikacji możemy wykorzystać zarówno pędzel, jak i wałek. Pierwszy sprawdzi się podczas malowania rynien oraz parapetów. Drugi zaś będzie optymalnym wyborem w przypadku dużych, płaskich powierzchni. Dla uzyskania długotrwałej ochrony zalecane jest nanoszenie 2 lub 3 warstw w odstępach kilkugodzinnych.

Źródło: Dekoral / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 411

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >