MdM - kto pierwszy ten lepszy
Wzrost zainteresowania programem Mieszkanie dla Młodych wymusi na wielu osobach przyspieszenie decyzji o zakupie mieszkania. W latach 2014-2015 wykorzystanie środków było relatywnie niewielkie i pieniędzy wystarczyło dla wszystkich zainteresowanych. Jednak rok 2016 może oznaczać „wyścig” wśród kredytobiorców, gdyż pieniędzy na pewno nie wystarczy i decydować będzie zasada: „kto pierwszy, ten lepszy.”
Czytaj dalej
Wykorzystanie środków w programie MdM w dalszym ciągu utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Na koniec 2015 roku na dopłaty wykorzystane zostało ponad 370 milionów złotych z zapisanych w ustawie 730 milionów z puli roku 2016. Oznacza to, że zanim rok 2016 się zaczął, to środki zostały wykorzystane już w 50 procentach. Rodzi to uzasadnione i poważne obawy o to, kiedy środki na dopłaty się wyczerpią. Kluczowym pozostaje termin wstrzymania przyjmowania wniosków, bo już chyba nikt nie ma wątpliwości, że środków w 2016 roku na pewno zabraknie. Wskazuje na to dynamika składanych wniosków o dopłaty, która systematycznie rośnie po wejściu w życie nowelizacji ustawy w dniu 1 września 2015 roku. Do końca sierpnia 2015 roku zarezerwowane zostało niespełna 14 procent środków. Największy przyrost wartości nastąpił w listopadzie i grudniu minionego roku. Tylko w tych dwóch ostatnich miesiącach poziom wykorzystania środków wzrósł z niecałych 21 procent na koniec października do niecałych 51 procent na koniec 2015 roku.
Czytaj również: Czy można kupić dom w cenie mieszkania?
Kiedy zabraknie pieniędzy – marzec, kwiecień? A może później?
Jeśli w pierwszych miesiącach 2016 roku zostanie utrzymana dynamika wartości składanych wniosków z listopada i grudnia 2015 roku, to zarezerwowane w ustawie 730 milionów wyczerpie się bardzo szybko i nastąpi to w marcu, najpóźniej w kwietniu tego roku. Możemy jednak oczekiwać niewielkiego spadku dynamiki składnych wniosków. Koniec roku to czas, kiedy wiele osób składało swoje wnioski, aby uniknąć jeszcze zmian w 2016 roku związanych z większym wkładem własnym. Trzeba mieć świadomość, że dopłata MdM bardzo często stanowi znacznie mniejszą część w odniesieniu do ceny transakcyjnej niż umowne 10%, 15%, 20% czy 30%. Jednocześnie trzeba także oczekiwać przyspieszenia decyzji o złożeniu wniosków przez osoby, które chcą skorzystać z rządowego programu. Perspektywa szybkiego zakończenia programu w 2016 roku z pewnością skłoni wiele osób do szybszego poszukiwania nieruchomości i złożenia wniosku.
Czytaj również: Jakie rozwiązanie jest praktyczniejsze - z aneksem kuchennym czy oddzielną kuchnią?
Lata kolejne na razie niezagrożone
Wstrzymanie przyjęcia wniosków w 2016 roku będzie oczywiście dotyczyć tylko tych nieruchomości, gdzie uruchomienie dopłaty miałoby nastąpić właśnie w tym roku. Ciągle będzie można składać wnioski z datą uruchomienia dopłaty w latach kolejnych, czyli w 2017 i 2018 roku. Jak na razie z puli roku 2017 zarezerwowane zostało 4,64 proc., a z 2018 tylko 0,04 proc. środków. Należy jednak oczekiwać, że wraz z kolejnymi miesiącami wykorzystanie i dynamika przyrostów wartości będzie rosła.
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Na północy Krakowa realizowana jest koncepcja 15-m... Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Inwestycje w nieruchomości Liczba postów: 275 Grupa: Inwestycje Inwestowanie w nieruchomości za granicą to jedna z najlepszych decyzji finansowych, którą można podjąć, szczególnie jeśli myślimy o przyszłości. Oprócz zysków z...
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 219 Grupa: Inwestycje Jak najskuteczniej i wygodnie sprzedać nieruchomość? Bez względu na rodzaj nieruchomości, by transakcję przyspieszyć oraz przeprowadzić bez konieczności samodzi...
- Zanim komornik zapuka do drzwi. Liczba postów: 8 Grupa: Inwestycje Tutaj na tym blogu znajdziecie ciekawe informacje, kiedy komornik może wam coś zająć i zawitać do waszego miejsca zamieszkania !
- Puk, puk... Komornik! Liczba postów: 5 Grupa: Inwestycje