Memoriał Generała Maczka stałą ekspozycją muzeum w Bredzie
Porozumienie o współpracy między Muzeum Historii Polski i Muzeum Generała Maczka w Bredzie zostało podpisane 25 października 2018 roku w Warszawie. Umowa, którą podpisali dyrektor MHP Robert Kostro oraz Prezes Fundacji Museum Breda-Polen 1939-1945 Generała Maczka w Bredzie Frans Ruczynski, dotyczy m.in. stworzenia wystawy stałej poświęconej I Polskiej Dywizji Pancernej i postaci Generała Stanisława Maczka.
Muzeum Historii Polski będzie współtworzyć z Muzeum Generała Maczka w Bredzie ekspozycję stałą w nowo budowanej siedzibie Muzeum – Memoriale Generała Maczka. Po stronie holenderskiej jest wybudowanie budynku, wyposażenie go i przystosowanie do celów wystawienniczych, edukacyjnych, itp. Zadaniem polskiej strony będzie przygotowanie scenariusza, zebranie i pozyskanie materiałów archiwalnych, stworzenie serii programów multimedialnych (prezentacje, animacje, filmy, zdjęcia, itp.) oraz przygotowanie kontentu do interaktywnej ściany, które zostaną wykorzystane na wystawie stałej.
"Sądzę, że to jest świetny sposób, żeby ich uczcić, a jednocześnie przypomnieć rolę Polski i Polaków w II wojnie światowej, w wyzwalaniu Europy Zachodniej" – ocenił Robert Kostro i przypomniał, że "ta droga była trudna".
Czytaj również: Krzyżacki zamek w Gniewie po gruntownej renowacji
Z kolei prezes Muzeum Generała Maczka w Bredzie Frans Ruczynski podkreślił, że twórcy muzeum mają "za zadanie pokazywać młodym pokoleniom, kto wyzwalał to miasto i (dbanie o to), żeby ta pamięć utrzymała się przez długie lata".
Koncepcja architektoniczna Memoriału zakłada budowę parterowego pawilonu z otwartą przestrzenią podzieloną na część wystawienniczo-kinową i edukacyjną oraz salę refleksji. Przez wielkie szklane ściany zwiedzający będą mogli zobaczyć autentyczny amerykański czołg Sherman oraz w dali nagrobki polskich żołnierzy 1 Dywizji Pancernej i samego generała Stanisława Maczka, które znajdują się na cmentarzu przy Ettensebaan w Bredzie.
Czytaj również: W 14. edycji konkursu MULTICOMFORT House Student Contest w Dubaju wyróżniono polski projekt
Muzeum Historii Polski stworzy także wystawę w formie mobilnego pawilonu wystawienniczego, którą będzie można oglądać w Polsce oraz zagranicą. Będą w nim zastosowane nowoczesne techniki wystawiennicze i multimedia.
Ekspozycji będzie towarzyszyć bogato ilustrowany katalog, publikacja popularnonaukowa, a także film dokumentalny oraz wystawa na międzynarodowej platformie Google Arts&Culture. Zwieńczeniem i formą podsumowania całego projektu będzie międzynarodowa konferencja naukowa. Projekt finansowany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Budowa hali Liczba postów: 244 Grupa: Innowacje w... Polecam również namioty od https://partiez.pl/
- Garaż w mieszkaniu Liczba postów: 13 Grupa: Innowacje w... Szukasz trwałego i funkcjonalnego garażu, który przetrwa lata i doskonale zabezpieczy pojazd, czy sprzęt i akcesoria ogrodowe? Sprawdź Garaże Pająk to producent...
- poradnik dla budujących i nie tylko Liczba postów: 9 Grupa: Innowacje w... Czy wiecie jak przygotować posiłki bez glutenu? Jeżeli szukacie sprawdzonego portalu informacyjnego, to polecam Wam sprawdzić stronę https://wiedzaodpodstaw.pl....
- Odrestaurowana kamienica na ulicy Mierniczej 9, we... Liczba postów: 1 Grupa: Architektur...
- Jaka brama garażowa? Liczba postów: 148 Grupa: Innowacje w... Warto zainwestować w dobrej jakości bramę garażową, która będzie solidnie wykonana, ciepła i jednocześnie pasowała do aranżacji. Dlatego też stojąc przed wybore...