Międzynarodowych Targów Innowacji Energetycznej InEnerg
Na temat oszczędzania energii mówi się dziś wiele. Rosnące ceny energii, konieczność poszanowania wyczerpujących się zasobów kopalnych, jak również względy środowiskowe – to wszystko powoduje potrzebę poszukiwania i stosowania ekonomicznych rozwiązań zmierzających do zmniejszenia zapotrzebowania na energię i jej racjonalnego wykorzystania.
Czytaj dalej
Tymczasem ponad 40% energii zużywanej w Polsce i całej Unii Europejskiej pochłaniają budynki, emitując przy tym do atmosfery więcej dwutlenku węgla niż przemysł czy transport. Dlatego to właśnie w tym sektorze nie tylko możemy, ale i powinniśmy szukać największych oszczędności i sposobu na realizację wspólnotowych zobowiązań.
Czytaj również: Przyznano nagrodę za iluminację elewacji budynku
Pakiet klimatyczno-energetyczny 3x20 zatwierdzony przez Komisję Europejską zakłada zmniejszenie zużycia energii o 20% do 2020 roku. Zmierzając do realizacji wspólnego celu, kraje członkowskie wprowadziły lub wprowadzają Dyrektywę 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, mającą na celu obniżenie zużycia energii, związanego z użytkowaniem budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Racjonalizacja użytkowania energii oraz zastępowanie paliw kopalnych energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych to główne sposoby zmniejszania emisji gazów cieplarnianych, co nawiązuje również do pozostałych dwóch celów polityki ochrony środowiska w Unii Europejskiej, jakimi są redukcja emisji CO2 o 20% w porównaniu do 1990 r. oraz wzrost zużycia energii ze źródeł odnawialnych w UE do 20%.
„W ciągu ostatnich 10 lat obserwujemy w Polsce ogromny postęp w zakresie efektywności energetycznej. Wciąż jednak jest ona około cztery razy niższa niż w najbardziej rozwiniętych krajach europejskich, jak Wielka Brytania czy Irlandia i około dwa razy niższa niż średnia w krajach Unii Europejskiej. Liczby te świadczą o ogromnym potencjale Polski w zakresie oszczędzania energii. Najbardziej energochłonnym segmentem polskiej gospodarki jest budownictwo. Budynki odpowiedzialne są za 42 proc. końcowego zużycia energii, z czego aż 30 proc. pochłaniają obiekty mieszkalne, a w nich ogrzewanie i chłodzenie. W tym wypadku największy potencjał oszczędności energii istnieje zatem w obszarze ocieplenia ścian i poprawie sprawności systemów grzewczych i wentylacyjnych. W obiektach niemieszkalnych najwięcej energii zużywamy na oświetlenie i wentylację lub klimatyzację pomieszczeń. Energochłonność wentylacji wynika z jednej strony ze strat ciepła na podgrzanie powietrza, z drugiej – z zastosowania nieefektywnych systemów wentylacji mechanicznej, np. w obiektach handlowych i użyteczności publicznej.” – mówi Małgorzata Bartkowski, Project Manager InEnerg.
Czytaj również: Dziecięcy świat w kolorach
Efektywność energetyczna staje się standardem nowoczesnego budownictwa i w coraz większym stopniu jest wynikiem nie tyle unijnych zobowiązań, co świadomego wyboru użytkowników i właścicieli różnego rodzaju obiektów. Inteligentne zarządzanie budynkiem, badania termowizyjne, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, fotowoltaika zintegrowana z budownictwem (BIPV), kolektory słoneczne i pompy ciepła oraz energooszczędne oświetlenie to zagadnienia szczególnie istotne w kontekście poprawy efektywności energetycznej. To również podstawowe tematy konferencji pt. „Efektywność energetyczna i wykorzystanie OZE w budynkach użyteczności publicznej i budownictwie mieszkaniowym” (4 marca 2014 r.), organizowanej w ramach VI Dolnośląskiego Forum Energii Odnawialnej, które odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Innowacji Energetycznej InEnerg (4-6 marca 2014 r., Stadion Miejski we Wrocławiu).
Program konferencji pt. „Efektywność energetyczna i wykorzystanie OZE w budynkach użyteczności publicznej i budownictwie mieszkaniowym”:
09:00 - 09:30 Rejestracja uczestników
09:30 - 10:00 Przywitanie gości i otwarcie Forum
10:00 - 10:30 Referat wprowadzający
Uwarunkowania prawne dotyczące budownictwa energooszczędnego
Jerzy Żurawski - Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska s.c.
10:30 - 11.15 Otwarcie targów – przerwa kawowa
11:15 - 12:30 Część I merytoryczna
Strategia Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2020 i Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020
Maciej Zathej – Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego
Oszczędzanie energii w rewitalizowanych budynkach
Sławomir Najnigier – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Dolnego Śląska
Inteligentne Zarządzanie Budynkiem
Andrzej Wolnik - Technolog ds. Infrastruktury Technicznej, KAMSOFT S.A.
12:30 - 13:00 Przerwa kawowa
13:00 - 15:15 Część II merytoryczna
Badania termowizyjne w budownictwie
Renata Gonet – członek DKEO, firma Euro Pro Group
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz gruntowe powietrzne wymienniki ciepła
Ryszard Obłoza – członek DKEO
Fotowoltaika zintegrowana z budownictwem - BIPV
Marek Zielony - członek DKEO
Kolektory słoneczne i pompy ciepła
Mirosław Socha – Prezes Dolnośląskiego Klastra Energii Odnawialnej, firma GEDEON
Energooszczędne oświetlenie
Maciej Lewandowski – THORN Lighting Polska Sp. z o. o.
15.15 - 16:00 Lunch
16:00 – 17:00 Blok wystąpień dla firm
Organizatorzy: Stowarzyszenie Dolnośląski Klaster Energii Odnawialnej
Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska
REECO Poland Sp. z o.o.
* Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie
Czytaj również: Koniec eliminacji w konkursie Złota Kielnia
Wstęp na targi InEnerg jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, którzy dokonają uprzedniej rejestracji na stronie. Udział w konferencji pt. „Efektywność energetyczna i wykorzystanie OZE w budynkach użyteczności publicznej i budownictwie mieszkaniowym” wiąże się z rejestracją oraz wniesieniem opłaty konferencyjnej w wysokości 160,00 zł (opłata dla studentów za okazaniem legitymacji studenckiej – 80,00 zł). Chęć udziału w wydarzeniach towarzyszących targom InEnerg można zgłaszać na stronie.
Organizatorem InEnerg 2014 jest spółka REECO Poland, wchodząca w skład niemieckiej Grupy REECO, która już od 1997 roku organizuje targi i konferencje związane z energią i budownictwem energooszczędnym. Na polskiej scenie targowej jest obecna od 2011 r. Organizowane przez REECO Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem i mimo krótkiego stażu już zyskały renomę jednego z najważniejszych wydarzeń branżowych w kraju.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Skuteczny marketing w branży budowlanej Liczba postów: 64 Grupa: Aktualności Regularne informowanie o postępach budowy to strategia, która buduje zaufanie i zaangażowanie klientów. Marketing dla dewelopera może obejmować zamieszczanie zd...
- Przeprowadzki Polaków Liczba postów: 18 Grupa: Aktualności Polecam niezawodną w tym temacie www.przeprowadzkiwroclaw.pl bardzo profesjonalna, znakomicie poradzili sobie ze wszystkim, spełnili nasze wszystkie oczekiwani...
- firma transportowa trójmisto Liczba postów: 65 Grupa: Trudne tema... Doskonała strona dla przewoźników cargo https://www.rufus.pl/poradniki/niemiec-o dplywa-cennik/ Dowiedziałem się, że promy kursują niemal całą dobę, co pozwala n...
- Firma transportowa Liczba postów: 96 Grupa: Trudne tema... Warto też zaznaczyć, że https://muntech24.pl/ to synonim solidności i niezawodności. Firma oferuje szeroki wybór zawiesi, pasów transportowych i lin, które sp...
- Reklama firmy Liczba postów: 469 Grupa: Trudne tema... Jeśli zastanawiasz się nad skuteczną reklamą dla swojej firmy, warto rozważyć marketing szeptany na Facebooku. Ta forma reklamy pozwala na dotarcie do szerokieg...