Mies van der Rohe Award

Mies van der Rohe Award

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie została laureatem najważniejszej nagrody architektonicznej w Unii Europejskiej - Mies van der Rohe Award. Wcześniej zwyciężyła także w Konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, w którym otrzymała Grand Prix Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w latach 2013-2014.

 

Zwycięzca ŻYCIA W ARCHITEKTURZE laureatem najważniejszej nagrody architektonicznej w Unii Europejskiej

 

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie jest pierwszym budynkiem z Polski, który dotarł do finału prestiżowej Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe. Na ostatnim etapie konkursu rywalizował z czterema realizacjami: Muzeum Sztuki w Ravensburgu w Niemczech, Duńskim Muzeum Morskim w Helsingorze, nowym centrum akademickim London School of Economics, Winiarnią Antinoriego w San Casciano in Val di Pesa koło Florencji. Dziś ogłoszono werdykt jury, które przyznało Filharmonii szczecińskiej Mies van der Rohe Award 2015.

 

 

Czytaj również: Podsumowanie 20 lat obecności na rynku

 

To kolejna prestiżowa nagroda dla Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w ostatnim czasie. 17 kwietnia br. Prezydent Bronisław Komorowski przyznał jej Grand Prix Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w latach 2013-2014. To jedyna nagroda architektoniczna w Polsce przyznawana przez Prezydenta RP. 

 

 

Czytaj również: Obniżka emisji dwutlenku węgla w budownictwie

 

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza została oddana do użytku w 2014 roku i jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Szczecinie. Jej biała na co dzień fasada może być oświetlana w różnorodnych barwach i w najróżniejszych konfiguracjach. Lodowa bryła budynku już w pierwszej fazie realizacji zyskała miano nowej ikony miasta. Filharmonia ma ponad 12 tys. metrów kwadratowych powierzchni i cztery kondygnacje. Sala symfoniczna (Sala Słoneczna) może poszczycić się doskonałą akustyką dzięki zastosowaniu specjalnej geometrii ścian i sufitów. Budynek został zaprojektowany przez Estudio Barozzi Veiga.

Źródło: grupazpr / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19411 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 85

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >