Mieszkania z rynku wtórnego

Mieszkania z rynku wtórnego

Co trzecie mieszkanie kupowane na rynku wtórnym w Warszawie zostało wybudowane po 2000 r. Najmniejszy odsetek „nowych” mieszkań z rynku wtórnego dotyczy Łodzi. Czytaj dalej

 

W Warszawie nowe pilnie poszukiwane

Analiza transakcji z ostatnich 12-stu miesięcy przeprowadzona za pośrednictwem doradców agencji Metrohouse wskazuje, że do zakupu chętnie wybieramy mieszkania wybudowane po 2000 r. W zestawieniu prym wiedzie Warszawa, gdzie co trzecia transakcja dotyczy lokali w budynkach z ostatnich kilkunastu lat. Podaż takich mieszkań przekracza tu 40 proc. ogólnej oferty.

 

Czytaj również: Kontrofensywa pośredników nieruchomości

 

Znaczne zainteresowanie mieszkaniami z segmentu postdeweloperskiego widoczne jest w Poznaniu (31 proc.). W Gdańsku i Krakowie popyt na mieszkania tego typu jest niższy i wynosi odpowiednio 22 i 24 proc. We Wrocławiu przy podobnej podaży takich lokali jak w Gdańsku, nabywców takich mieszkań jest nieco mniej (18 proc.). Najmniejszy wskaźnik transakcji w najnowszym budownictwie notujemy w Łodzi, gdzie tylko nieliczni decydują się na nowsze mieszkania z rynku wtórnego (7 proc.).

 

 

Ceny nie zachęcają

Odpowiedzi na temat mniejszego zainteresowania najnowszymi mieszkaniami w Łodzi nie należy upatrywać jedynie w słabszej aktywności miejscowych deweloperów, ale przed wszystkim w dużych dysproporcjach pomiędzy cenami mieszkań w budynkach oddanych do użytku po 2000 r. a starszym budownictwem. Transakcje przeprowadzone w ostatnich 12-stu miesiącach w Metrohouse wskazują, że najnowsze mieszkania z rynku wtórnego w Łodzi są droższe o 30 proc. w stosunku do pozostałych segmentów lokali. To największa dysproporcja w kraju.

 

Czytaj również: Koszty mieszkania w Warszawie

 

W Poznaniu najnowsze mieszkania są droższe od pozostałych o 20,1 proc., a we Wrocławiu o 10,3 proc. W Gdańsku i Warszawie ceny najnowszych mieszkań z rynku wtórnego są droższe odpowiednio o 8,9 i 7,2 proc. Jedynie w Krakowie transakcje w starszych budynkach miały ceny identyczne jak na osiedlach oddanych do użytku po 2000 r. W tym przypadku jest to wynikiem wysokich cen mieszkań w kamienicach na Starym Mieście, chętnie nabywanych w celach inwestycyjnych. Transakcje sprzedaży takich lokali w znaczny sposób podwyższają średnią dla mieszkań z rynku wtórnego. 

 

 

Klienci wskazują zalety

W opinii klientów podstawową zaletą mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów są nowocześniejsze, bardziej zróżnicowane projekty (rozkład mieszkania), ciekawsze aranżacje wnętrz oraz zwiększone możliwości adaptacji powierzchni lokalu.

 

Mieszkania wybudowane w ostatnich latach trafiają do sprzedaży w stanie umożliwiającym natychmiastowe wprowadzenie się bez dodatkowych kosztów remontowych. 44 proc. ofert mieszkań z bazy Metrohouse w budynkach wybudowanych po 2000 r. to lokale nie wymagające żadnych inwestycji. W takich przypadkach jedyną większą pracą remontową jest odmalowanie ścian. Jednak zdarza się, że już sami właściciele mieszkań ponoszą koszty remontowe, aby odpowiednio przygotować mieszkanie do sprzedaży.

 

Czytaj również: Trudna sytuacja na lubelskim rynku mieszkaniowym

 

Mieszkania wybudowane w ostatnich latach są postrzegane jako bardziej bezpieczne. Ogrodzone osiedla, monitoring, ochrona fizyczna – to wszystko zwykle stanowi podstawowy element w większości nowych osiedli. Klienci poszukujący takich lokali cenią możliwość parkowania na podziemnych miejscach postojowych. Nie bez znaczenia jest wyposażenie pozostawiane w cenie przez sprzedających. Zabudowa kuchenna, nowoczesne szafy wnękowe, w pełni wyposażona łazienka – to wszystko znajduje się zwykle w ramach płaconej ceny, co jest istotne zwłaszcza dla osób, które chcą uniknąć długotrwałego remontu.

 

Kupujący zwracają też uwagę na względy estetyki osiedli. W nowszych budynkach klatki schodowe i windy znajdują się zwykle w znacznie lepszym stanie niż w starszym budownictwie. Niższe też są nakłady remontowe, co znajduje swoje odzwierciedlenie w wysokości czynszu. Wszystko to jednak pod warunkiem, że deweloper budujący budynek dochował wszelkiej staranności przy realizacji inwestycji. Fuszerki, jak wszędzie, zdarzają się dość powszechnie. 

2014-02-26
Źródło: MetroHouse / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Sposób na zdrowie Liczba postów: 561 Grupa: Trudne tema... Słuch to jeden z fundamentalnych zmysłów, który ma duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Utrata słuchu może prowadzić do izolacji, zmęczenia, a naw...
  • Ciąża a badania Liczba postów: 39 Grupa: Trudne tema... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli chodzi o mnie, to zdecydowałem się skorzystać z usług polecanego mi, sprawdzonego....
  • Rekuperacja Liczba postów: 7 Grupa: Trudne tema... Również jestem zainteresowana takim tematem. Bardzo chciałabym dowiedzieć się nieco więcej :)
  • Kable sterownicze Liczba postów: 4 Grupa: Trudne tema... Wykonujesz instalacje kablowe. A może potrzebujesz solidnych rozwiązań do przechowywania i transportu przewodów? Sprawdź ofertę Fallklandy-Zagórz u których możn...
  • Jak spędzasz swój wolny czas? Liczba postów: 153 Grupa: Trudne tema... Mi najlepiej w czasie wolnym wychodzi oglądanie filmów. Aby znaleźć ciekawe propozycje, korzystam ze strony https://cineman.cc/movies która oferuje szeroki wybó...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 559

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >