Mieszkanie nowe czy używane? Atuty rynku pierwotnego
Kupno mieszkania to poważna decyzja, która powinna zostać odpowiednio przemyślana. Kupując mieszkanie warto pamiętać, że to nie tylko przysłowiowy „dach nad głową”, ale przede wszystkim poważna inwestycja, która może znacząco wpłynąć na nasze życie.
Czytaj dalej
Rozglądając się za mieszkaniem dla siebie zadajemy sobie wiele pytań: jak duże powinno być? Jaka lokalizacja jest dla mnie najlepsza? Jakie inne warunki powinno spełniać i na czym mi najbardziej zależy? Do tych pytań dochodzą jeszcze wątpliwości dotyczące np. możliwości powiększenia rodziny, czy zmiany pracy. Niewątpliwie istotnym zagadnieniem jest także cena.
Jak dobrze dopasować mieszkanie do potrzeb? Oto kilka wskazówek!
Jednym z podstawowych dylematów, stojących przed kupującymi jest wybór pomiędzy mieszkaniami nowymi a używanymi. W Polsce mamy ogromny wybór mieszkań pochodzących zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Czy jednak kupno mieszkania używanego jest dobrą inwestycją? Dlaczego tak wiele osób decyduje się na mieszkania świeże, pochodzące z rynku pierwotnego?
Czytaj również: Kawalerka czy duży metraż – jakie mieszkania wybieramy?
Rynek pierwotny – czym jest? Jakie są jego zalety?
Rynkiem pierwotnym określamy lokale nowe. Ich transakcja kupna-sprzedaży odbywa się po raz pierwszy. Nieruchomości na rynku pierwotnym oferowane są w dużej mierze przez firmy deweloperskie, które dbają nie tylko o wysoki standard tworzonych budynków, ale również o ich funkcjonalny, nowoczesny rozkład, czy korzystną lokalizację (np. blisko parków, lasów, terenów wypoczynkowych).
Mieszkania oferowane na rynku pierwotnym posiadają wiele zalet, które przeważają jako argumenty podczas decyzji o kupnie. Osoby decydujące się na zakup nowego mieszkania podkreślają przede wszystkim atuty nowoczesnego budownictwa. Bez wątpienia to ważny aspekt – obecnie nowoczesne inwestycje mieszkaniowe budowane są według wyśrubowanych norm, a firmy deweloperskie dbają o to, aby podczas samej budowy wykorzystywane były materiały najwyższej jakości. Wpływa to niebagatelnie na wygląd i stabilność konstrukcji. Decydując się na lojalnego dewelopera, kupujący nie muszą obawiać się zacieków czy zagrzybienia na ścianach.
Czytaj również: Dla kogo budują deweloperzy?
Zdrowe i bezpiecznie
Mieszkania na rynku pierwotnym wyróżniają się niezwykle ważną cechą: są budowane wg najnowszych standardów, z użyciem nowoczesnych materiałów – mówi Marian Bruliński, ekspert ds. nieruchomości mieszkaniowych z platformy obido.pl. Wszystko po to, aby budynek był zdrowy, energooszczędny i pozwalał na zmniejszenie wydatków na utrzymanie mieszkań. Nowe mieszkania posiadają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Wg ekspertów od instalacji grzewczych nowoczesne mieszkania o powierzchni 40-50 metrów mogą dać w ten sposób oszczędność rzędu 1-2 tys. złotych w skali roku!
To, co wyróżnia mieszkania z rynku pierwotnego to również profesjonalnie położone instalacje np. elektryczne. W przypadku mieszkań na rynku wtórnym nie mamy pewności, czy instalacja jest bezpieczna, czy dotychczasowi mieszkańcy nie próbowali samodzielnie jej zmieniać. Mieszkania nowe wykluczają tego rodzaju problemy - deweloper jest zobowiązany przepisami i koniecznością dbania o dobry wizerunek.
Kolejnym istotnym aspektem jest nowoczesna infrastruktura budynków mieszkalnych. Deweloperzy dbają o to, aby mieszkańcy czuli się nie tylko komfortowo, ale i bezpiecznie. Osiedla często są ogrodzone i posiadają bramy wjazdowe, obok których często zatrudniony jest stróż. W samych budynkach znaleźć można windy, bezpieczne piwnice, eleganckie klatki schodowe, podjazdy dla niepełnosprawnych czy podziemne parkingi. Wiele nowych osiedli posiada również przestrzeń zaaranżowaną na nowoczesne place zabaw dla dzieci.
Olbrzymią zaletą nowych mieszkań jest możliwość ich dopasowania do indywidualnych potrzeb przyszłych właścicieli. Taką opcję udostępnia coraz więcej deweloperów, pozwalając klientom na aranżowanie i planowanie układu pomieszczeń czy nawet wybór konkretnych materiałów wykończeniowych.
Podatki, rękojmia – atuty mieszkań na rynku pierwotnym
Kupno mieszkania nowego, wprost od dewelopera, jest niewątpliwie korzystne finansowo – twierdzi Marian Bruliński. Wynika to z dwóch powodów. Pierwszy z nich to fakt, iż to deweloper musi uiścić siedmioprocentowy podatek za nowe mieszkanie. W przypadku rynku wtórnego i starych, używanych mieszkań to kupujący przejmuje na siebie ten obowiązek.
Drugim istotnym aspektem jest brak czynności cywilnoprawnych, które pochłaniają 2% wartości mieszkania. W sumie te kwoty mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Kolejnym zagadnieniem jest rękojmia. Jest to okres ochronny dla każdego kupującego mieszkanie. Rękojmia wynika z ustawy o prawach konsumenckich, która weszła w życie 25 grudnia 2014 roku. Co daje rękojmia? Jest to pięcioletni okres gwarancyjny, podczas którego nabywca ma prawo zgłaszać wszelkie wady prawne i fizyczne nieruchomości.
Gdzie tkwi haczyk na rynku wtórnym?
Deweloperzy są zobowiązani prawem do załączenia rękojmi w umowie kupna z konsumentem. Jej brak powoduje unieważnienie umowy. A więc mamy pewność, że przy zakupie mieszkania od dewelopera okres gwarancyjny będzie nas chronił. Natomiast w przypadku mieszkań używanych ok. 90% sprzedających zastrzega wyłączenie rękojmi z umowy, co uniemożliwia dochodzenie odszkodowania za wady nieruchomości.
Lokalizacja – poczuj się jak w raju!
Mieszkania używane mogą przyciągać nas lokalizacją. Na przykład kamienice w centrum miasta z pewnością mają swój urok. Oczywiście, im bliżej centrum, tym bardziej ceny rosną. Jednak na rynku pierwotnym również nie brak znakomitych lokalizacji. Osoby poszukujące zieleni z pewnością znajdą wśród ofert coś dla siebie! Deweloperzy prześcigają się w poszukiwaniu pięknych miejsc, odpowiednich do życia. Wyczuwając potrzeby swoich klientów oferują im mieszkania w cichych dzielnicach, które są dobrze skomunikowane z resztą miasta.
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Na północy Krakowa realizowana jest koncepcja 15-m... Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Inwestycje w nieruchomości Liczba postów: 275 Grupa: Inwestycje Inwestowanie w nieruchomości za granicą to jedna z najlepszych decyzji finansowych, którą można podjąć, szczególnie jeśli myślimy o przyszłości. Oprócz zysków z...
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 219 Grupa: Inwestycje Jak najskuteczniej i wygodnie sprzedać nieruchomość? Bez względu na rodzaj nieruchomości, by transakcję przyspieszyć oraz przeprowadzić bez konieczności samodzi...
- Zanim komornik zapuka do drzwi. Liczba postów: 8 Grupa: Inwestycje Tutaj na tym blogu znajdziecie ciekawe informacje, kiedy komornik może wam coś zająć i zawitać do waszego miejsca zamieszkania !
- Puk, puk... Komornik! Liczba postów: 5 Grupa: Inwestycje