Mieszkanie „pod klucz”

Mieszkanie „pod klucz”

Wśród polaków kupujących nowe mieszkania przeważa tendencja do nabywania lokali w tzw. stanie deweloperskim. Zwykle wszelkie prace wykończeniowe rozpoczynamy dopiero po odbiorze kluczy. Następnie korzystamy z usług fachowców lub prowadzimy prace na własną rękę. Czytaj dalej

 

Mieszkanie w standardzie „pod klucz” – wady i zalety

 

 Model kupna mieszkania w pełni wykończonego staje się w naszym kraju coraz bardziej popularny, ale jest to wciąż rzadziej wybierana opcja. Jednak dla wielu osób może to być lepsze – choć nieoczywiste – rozwiązanie. W krajach zachodnich to właśnie „mieszkania pod klucz” cieszą się największą popularnością wśród kupujących. Każde z dwóch rozwiązań posiada swoje atuty. Dlatego warto zastanowić się nad naszymi opcjami jeszcze zanim pomyślimy o kupnie mieszkania.

 

Na początku trzeba zrozumieć czym różni się mieszkanie w standardzie deweloperskim od mieszkania „pod klucz”. W pierwszym przypadku odbieramy lokal w stanie surowym. – Jest to najczęściej mieszkanie z betonową wylewką na podłodze i ścianami pokrytymi wyłącznie tynkiem. O resztę prac musimy zatroszczyć się sami – mówi Emil Basta z firmy deweloperskiej WPBM "Mój Dom" S.A. – W przypadku mieszkań „pod klucz” możemy odebrać lokal z kompletnym wykończeniem ścian, podłóg, zamontowanymi gniazdkami, a nawet wyposażeniem sanitarnym łazienki oraz kuchni. Rozwiązanie to umożliwia nam wprowadzenie się tuż po odbiorze kluczy. Najczęściej jedyną rzeczą ,która musimy wtedy zrobić, to wniesienie mebli – dodaje Basta.

 

Czytaj również: Zanim kupisz zrób wnikliwą analizę inwestycji - Prospekt Informacyjny

 

Niektórzy deweloperzy na polskim rynku nieruchomości posiadają w swojej ofercie mieszkania z góry przygotowane jako lokale „pod klucz”. Najczęściej dotyczy to jednak mieszkań z wyższej półki. Większość firm prowadzi sprzedaż mieszkań w stanie deweloperskim. Wykończenie „pod klucz” jest natomiast dodatkową opcją, uzależnioną od życzeń i potrzeb klienta. Szczegóły i zakres takiej usługi określa się zwykle w oddzielnej umowie. Wybór między dwoma standardami oferuje wrocławska firma deweloperska WPBM "Mój Dom". Jak mówi jej pracownik, Emil Basta, w umowie możemy określić dokładnie jakie prace wykończeniowe wykona deweloper i w jaki sprzęt wyposaży lokal – od marki produktu, modelu, na kolorze ścian kończąc. – Klienci mogą zdecydować się np. na panele podłogowe, okładziny i malowanie ścian, montaż płytek ceramicznych, a także armaturę łazienkową taką jak umywalka lub kabina prysznicowa. W ramach takiej umowy można też wyposażyć mieszkanie w piekarnik elektryczny lub płytę ceramiczną, a nawet szafki i blaty – komentuje Basta.

 

 

 

Czytaj również: Jaką umowę zawrzeć z deweloperem przed zakupem mieszkania?

 

Stając przed wyborem zakupu lokalu wykończonego „pod klucz” lub oddanego w stanie deweloperskim musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Każdy ze standardów posiada wady i zalety. Przed podjęciem decyzji należy się dobrze zastanowić i rozważyć nasze potrzeby. Kluczowym aspektem, który może zaważyć na naszej decyzji, jest cena. Za mieszkanie przygotowane przez dewelopera będziemy musieli zapłacić więcej. Decydując się na samodzielne wykończenie możemy bowiem zaoszczędzić na koszcie materiałów i robociźnie. Zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się sami wykonać większość prac. Należy jednak pamiętać, że firmy deweloperskie maja dostęp do zakupu materiałów w cenach hurtowych. Często niższy jest także koszt podwykonawców, którzy są stałymi współpracownikami firm deweloperskich. W efekcie oferta wykończenia mieszkania przez inwestora może okazać się opłacalna. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę oszczędność naszej energii i czasu.

 

Czas to pieniądz. A standard mieszkania „pod klucz” umożliwia nam nie tylko natychmiastowe wprowadzenie się do lokalu, ale również zwalnia nas z konieczności nadzorowania prac podwykonawców. Zajmuje się tym firma deweloperska – mówi Emil Basta. – Wiele osób nie ma też umiejętności lub po prostu ochoty, by samodzielnie wykończyć mieszkanie. Odebranie lokalu w standardzie „pod klucz” zaoszczędzi nam wiele nerwów. Nie musimy też martwić się o transport materiałów – dodaje. Ponadto samodzielne prace niedoświadczonych majsterkowiczów mogą skończyć się pomyłkami i niedoróbkami, a co za tym idzie – kosztownymi poprawkami. Dobrze skonstruowana umowa pozwoli nam odebrać w pełni wykończone mieszkanie bez obaw, że jakość prac będzie poniżej naszych oczekiwań.

 

Wybór standardu oddanego mieszkania sprowadza się do ustalenia priorytetów i określenia naszych oczekiwań. – Zanim podejmiemy decyzję warto obliczyć koszty samodzielnego wykończenia mieszkania, w tym materiałów i wydatków na robociznę – mówi pracownik WPBM "Mój Dom". – Każda opcja ma swoje plusy i minusy – dodaje. Nasza decyzja musi sprowadzić się do racjonalnego ocenienia jednych i drugich.

Źródło: publicon / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19455 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 363

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >