Mniejsze rachunki za prąd? Zmień taryfę energetyczną!

Mniejsze rachunki za prąd? Zmień taryfę energetyczną!

Zmiana taryfy energetycznej to najprostszy sposób na obniżenie rachunków za prąd. Zastanów się, która z nich będzie najlepiej dostosowana do trybu życia twojej rodziny oraz co jeszcze możesz zrobić, aby zużywać mniej energii elektrycznej na co dzień.

Czym się różnią poszczególne taryfy energetyczne?

Taryfy dedykowane gospodarstwom domowym poznasz po oznaczeniu literą G. Stawki za wykorzystaną energię w poszczególnych taryfach zmieniają się w zależności od dnia oraz godziny. Większość sprzedawców energii elektrycznej stosuje poniższe przedziały godzinowe:

 

  •  6:00-13:00 – tzw. szczyt przedpołudniowy,
  • 13:00-15:00 – tzw. dolina dzienna,
  • 15:00-22:00 – tzw. szczyt popołudniowy,
  • 22:00-6:00 – tzw. dolina nocna.

 

Mniejsze rachunki za prąd? Zmień taryfę energetyczną!

 

Czytaj również: Energooszczędność budowanego domu ważna dla 90% Polaków*

 

Wyróżniamy trzy podstawowe taryfy energetyczne dla domu:

 

Taryfa G11

Najpowszechniej stosowana spośród taryf dla gospodarstw domowych. To taryfa jednostrefowa, całodobowa, co oznacza, że stawka za 1 kWh jest stała bez względu na porę dnia i nocy czy też dzień tygodnia.

 

Taryfa jednostrefowa to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które cenią sobie wygodę i w zasadzie nie odczuwają potrzeby zmiany nawyków, nawet w imię obniżenia rachunków za prąd. Docenią ją również osoby pracujące na zmiany lub mające nieregularny tryb życia.

 

G11 nie sprawdzi się za to w budynkach z elektrycznymi instalacjami grzewczymi i w przypadku, gdy prąd jest potrzebny do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

 

Taryfa G12

Nazywana też taryfą dwustrefową lub nocną, ponieważ to ile płacimy za energię, uzależnione jest od pory dnia. Zazwyczaj prąd jest najdroższy w godzinach od 6:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 22:00, a tańszy pomiędzy 13:00 a 15:00 oraz w nocy.

 

Rozliczanie według taryfy dwustrefowej będzie dla ciebie opłacalne, jeśli korzystasz z urządzeń RTV i AGD przede wszystkim w nocy. Jeżeli możesz część obowiązków domowych realizować po 22:00 oraz między 13:00 a 15:00, wygenerujesz dodatkowe oszczędności. 

 

Ponadto G12 to dobre wyjście w sytuacji, gdy do ogrzania domu i podgrzania wody potrzebna jest energia elektryczna.

 

Taryfa G12w

To taryfa dwustrefowa rozszerzona o weekendy. Niższa stawka obowiązuje w tzw. dolinie dziennej i nocnej oraz przez cały weekend, czyli przeważnie od piątku od 22:00 do poniedziałku do 6:00 rano. Wielu dystrybutorów energii do taryfy dwustrefowej weekendowej zalicza także święta i inne dni wolne od pracy.

 

To wygodne i elastyczne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy planują sprzątanie i pranie na późny wieczór oraz weekendy.

 

Czytaj również: Przełomowa technologia IZODOM2000 – nowoczesne domy energooszczędne

 

Mniejsze rachunki za prąd? Zmień taryfę energetyczną!

 

Co jeszcze możesz zrobić, aby płacić mniejsze rachunki za prąd?

Już sama zmiana taryfy i pewnych przyzwyczajeń pozwoli ci na obniżenie rachunków za prąd nawet do 30%. Z drugiej strony wybór G12 czy G12w na niewiele się zda, jeśli nie będziesz racjonalnie gospodarować energią w swoim domu. Oto parę sprawdzonych sposobów, które warto wdrożyć.

 

Wymień stare sprzęty (kiedy się zepsują)

Aby osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty, pomyśl o wymianie sprzętu na ten o jak najlepszej klasie efektywności energetycznej (czyli który zużywa możliwie niewiele energii). Szacuje się, że dzięki temu zabiegowi można zmniejszyć zużycie prądu w gospodarstwie domowym nawet o 20-30%.

Oczywiście, zanim wymienisz wszystkie urządzenia, porównaj parametry i zużycie prądu, aby wybrać najbardziej opłacalne rozwiązanie. Jeżeli nowy zakup zwróci się dopiero po kilku latach, odłóż go na później.

 

Rozsądnie korzystaj z urządzeń

Co prawda, twoja nowoczesna pralka dostosowuje ilość wody do ciężaru prania, nie oznacza to jednak, że warto włączać urządzenie dla trzech koszulek. Podobnie w przypadku zmywarki – poczekaj, aż uzbierasz tyle naczyń, aby w pełni ją załadować. Poza tym zapoznaj się z poszczególnymi programami, porównaj czas, zużycie wody i prądu, a następnie wybierz najbardziej opłacalny.

 

Naucz się też prawidłowo korzystać z… lodówki. Nie otwieraj bez powodu drzwiczek, zastanawiając się, co zjesz na kolację. Przed włożeniem do środka pojemnika z jedzeniem, poczekaj, aż całkowicie wystygnie.

 

Wyłączaj sprzęt

Ładowarka zostawiona w gniazdku, laptop i telewizor w trybie czuwania, ekspres na stałe podłączony do sieci? To błąd! Jeśli nie używasz danego urządzenia systematycznie, wyciągnij wtyczkę z gniazdka. Niektóre z nich mogą pobierać energię elektryczną także wtedy, kiedy są wyłączone.

 

Zmiana taryfy energetycznej, a do tego zmiana przyzwyczajeń – to dwa kroki do zadbania zarówno o swoje finanse, jak i zasoby naszej planety. Nie wymagają od nas wiele, a są całkiem proste do wdrożenia. Może warto spróbować? 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • 21 października w Europie obchodzony jest Dzień... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Pod warunkiem że zoptymalizuje się pod nią ogrzewanie podłogowe, inaczej rachunki za ogrzewanie moga byc duże. Tutaj poradnik https://projekt-ogrzewania.pl/rozs...
  • Własna firma Liczba postów: 289 Grupa: Firmy budow... Moi pracownicy często zamawiają opakowania na wynos, chcemy by były jednak zorganizowane i sygnalizowane naszym logo, dlatego po długim reaserchu zdecydowaliśmy...
  • Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Planujesz remont lub kupno nieruchomości? Współpraca z rzeczoznawcą budowlanym pozwoli uniknąć kosztownych niespodzianek. Fachowa ocena stanu technicznego budyn...
  • Budowa domu jednorodzinnego Liczba postów: 349 Grupa: Firmy budow... Hej! Szukam sklepu online, gdzie mogę kupić wiertarki magnetyczne akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/99-wiertarki-ma gnetyczne/. Potrzebuję narzędzia do prec...
  • szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 188

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >