Modernizm we wnętrzu

Modernizm we wnętrzu

Lekki, praktyczny i nieprzesadny. Chętnie wybierany przez młodych ludzi, ale nie tylko. Dobrze sprawdza się jako styl małych mieszkań – wizualnie dodając im metrów. Modernizm, bo o nim mowa, nieprzerwanie zachwyca, zaskakuje lekkością i właściwą sobie dystyngowaną elegancją.

 

Praktyczne know-how

 

Mniej znaczy więcej


Moda na modernizm, stawiający na proste formy i użytkową przestrzeń, która ma cieszyć i dodawać wnętrzu świeżości, trwa nieprzerwanie od XX wieku. Rezygnacja z przesadnej dekoracji, wzorów i zdobień to postulaty twórców stylu, którzy uważali, że w pomieszczeniu powinny się znaleźć tylko te elementy, które są praktyczne i wykorzystywane na co dzień. Odpowiednie proporcje, światło i zacieranie granic między domem a przyrodą to cechy wyróżniające modernizm na tle innych trendów aranżacyjnych.

 

Podstawowe zasady


Modernizm to styl, który lubi lekkość. Tak więc umiłowanie do bibelotów czy zbyt wielkiej ilości pamiątek nie będzie się z nim dobrze komponować. Jeśli więc jesteśmy miłośnikami zdobień i tradycji we wnętrzu, ten sposób urządzenia domu nie będzie dla nas odpowiedni. Wybierając modernistyczną aranżację, postawmy na praktyczność i nieprzesadność. Wnętrza powinny być stonowane kolorystycznie. Próżno szukać tu mocnych, wyrazistych kolorów i zaskakujących dodatków, skupiających na sobie kolorystyczną uwagę. Modernizm lubi jasne, pastelowe wnętrza z bielą, beżami, łagodnymi fioletami, w których mieszają się maksymalnie trzy barwy, pasujące do siebie, niejako się przenikające. Modernizm stawia na przestrzeń – pomieszczenie nie może być przeładowane – zostają tylko te elementy, które są naprawdę niezbędne, ale równocześnie każdy z nich musi być starannie przemyślany i dobrany tak, aby aranżacja stanowiła jedną wyraźną formułę.

 

 

Czytaj również: Klasyka – zawsze w modzie

 

Sterylność w dobrym znaczeniu


Styl ten często określany jest jako sterylny. Wszystko dlatego, że w modernistycznym wnętrzu każdy przedmiot ma swoje miejsce, a nieprzeładowane bibelotami może sprawiać wrażenie nieco surowego. Nic bardziej mylnego – modernizm to sztuka wyboru i sztuka porządku. Modernizm lubi  dodatki z metalu, chromu, szkła czy drewna w geometrycznych, prostych kształtach. Ceni też jednolitość form – nie ma tu mowy o wzorzystych dywanach, tkaninach czy bogatych w ornamenty tapety.  Wszystko zgodnie z maksymą twórcy stylu - Adolfa Loosa – który mówił: „Dodatki to zbrodnia”.

 

Czytaj również: Skrzydła drzwiowe


Meble, podłogi i drzwi


Podłogi w stylu modernistycznym to przede wszystkim naturalność, czyli drewno, kamień, korek czy cegła, które będą tłem dla innych elementów przestrzeni. Meble to niejako dzieła sztuki – proste krawędzie, gładkie powierzchnie bez zbędnych zdobień, różne faktury tworzące w zestawieniach wyjątkowy efekt. Popularne jest tu także punktowe doświetlenie konkretnych przedmiotów użytkowych, a przy tym podkreślenie ich prostej formy. Dobrze sprawdzą się tu lampy sufitowe – ledowe lub halogeny, które pozwalają precyzyjnie wybrać punkty świetlne. Dobrze pasować będą też ascetyczne wiszące lampy w geometrycznych kształtach z dużymi, nietypowymi kloszami. Wybór drzwi to również wybór ascetycznych form – modeli, w których drewno łączy się ze szkłem, ale w bardzo subtelny sposób jak np. w kolekcji Invado Destino Unico czy Bianco Neve.

Modernizm to styl ponadczasowy, elegancki, który nie przytłacza, ale pozwala cieszyć się uporządkowaną, wyrazistą w swej formie aranżacją. 

 

Źródło: intro.media / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 227

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >