Modrzew (Larix)

Modrzew (Larix)

To bardzo chętnie sadzone w parkach i ogrodach drzewo iglaste. Obejmuje kilkanaście gatunków występujących na obszarach umiarkowanych i chłodnych półkuli północnej.Poza tym jest najszybciej rosnącym drzewem iglastym. Wyróżnia się też dzięki temu, że zrzuca igły na zimę, co wśród innych drzew iglastych się nie zdarza. Czytaj dalej

 Porą jesieni igły modrzewia przybierają żółty lub rudy kolor. Są drzewami długowiecznymi, niektóre źródła podają, że mogą osiągnąć wiek 700 lat. W parkach dobrze prezentująsię rosnąc samotnie lub w niezbyt gęstych grupach zarówno z drzewami liściastymi, jak i iglastymi. Rosnąc samotnie w pełnym słońcu, wykształcają szerokie, nisko ugałęzionekorony. Bardzo dobrze znoszą cięcie i strzyżenie, dlatego często są sadzone w formowanych żywopłotach.

 Modrzew jest drzewem górskim, szybko rosnącym, wymagającym dużo światła. W Polsce w Tatrach występuje jego najpopularniejszy gatunek, modrzew europejski.

 

Modrzew europejski (Larix decidua)

 Pierwotnym miejscem jego występowania były góry środkowej Europy, takie jak Alpy czy Karpaty, ale został rozpowszechniony na innych terenach w wyniku nasadzeń.  W Polsce na naturalnych siedliskach rośnie tylko w Tatrach. Modrzew europejski potrafi osiągać znaczne rozmiary. Dorasta nawet do ponad 40 metrów wysokości. jest rośliną jednopienną, której kwiaty męskie są okrągłe i mają żółtą barwę, wyrastają na pędach starszych, natomiast żeńskie są purpurowe, z czasem zmieniające się w zielone. 

 Jedne i drugie pojawiają się razem z igłami na wiosnę. W późniejszej części roku pojawiają się szyszki z nasionami, które mają wydłużony kształt, długość do kilku centymetrów oraz początkowo zieloną barwę. Wraz z upływem czasu stają się bardziej brunatne i zwisają, wyrzucając przechowywane w sobie nasiona, a następnie opadając.Kwiaty żeńskie i szyszki mogą być różne, w zależności od formy modrzewia, gdyż ten posiada ich całkiem sporo w środowisku naturalnym.

 Pomimo, iż modrzew nie jest trudną rośliną w uprawie, należy spełnić kilka wymagań, by móc cieszyć się dorodnymi okazami. Przede wszystkim stanowisko uprawy musi być dobrze nasłonecznione, ale jednocześnie nienarażone na susze. Mała ilość słońca oraz wody mogą wpłynąć bardzo negatywnie na nasze drzewka. 

 

 

Czytaj również: Kaktusy (Cactaceae Juss) i niektóre sukulenty

 

Modrzew japoński (Larix koempferi)

 Jest troszeczkę mniejszy od swojego europejskiego kuzyna, ponieważ osiąga od 3 do 35 metrów wysokości. Jego naturalnym siedliskiem są góry wulkaniczne na wyspie Honsiu w Japonii. W zależności od odmiany, pędy modrzewia japońskiego mogą silnie zwisać w dół, bądź piąć się ku górze. Modrzew japoński jest o wiele mniej wrażliwy na przemysłowe zanieczyszczenia gazowe niż gatunki europejskie i dlatego coraz częściej jest sadzony w miejskich parkach. 

 Jest rośliną mroozodporną. Dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, o lekko kwaśnym odczynie. Ponieważjest gatunkiem wybitnie światłolubnym wymaga stanowisk słonecznych. W przeciwieństwie do roślin iglastych o trwałym ulistnieniu, które nie mają możliwości szybkiej neutralizacji akumulowanych toksyn i zanieczyszczeń, modrzewie co roku pozbywają się szkodliwych substancji wraz z opadającymi igłami.

modrzew japoński, drzewko

Modrzew w kulturze 

 Modrzew od dawnych czasów symbolizował młodość, urodę i odnowę życia. Słowianie otaczali te drzewa czcią i miłością. Modrzew miał wzmacniać siły witalne, poprawiać humor, przywracać wiarę i umacniać cierpliwość.

 

Czytaj również: Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis)

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 389

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >