Montaż balkonu sprawnie i szybko w jeden dzień!

Montaż balkonu sprawnie i szybko w jeden dzień!

Balkony mogą być montowane zarówno w budynkach nowopowstających, jak i już istniejących. Czasami zastępują również starsze konstrukcje, na których widoczny jest upływ czasu. Niezależnie od tego, która sytuacja dotyczy Twojej nieruchomości, z pewnością chcesz, aby przebudowa zakończyła się możliwie jak najszybciej. Jak to zrobić? Czytaj dalej

 

Balkon przyczepiony w 8 godzin – to możliwe!

Przed rozpoczęciem remontu, warto zastanowić się dlaczego chcesz mieć balkon. - Zwiększenie przestrzeni mieszkania, podwyższenie wartości nieruchomości  i poprawa funkcjonalności wnętrz to najczęstsze powody -  mówi Kinga Drab z Pracowni Projektowej MKD zajmującej się balkonami przyczepnymi. – Znacznie większe zainteresowanie tego typu pracami następuje wiosną i latem – dodaje.

Od celu, którym się kierujesz będzie zależał rodzaj konstrukcji. To  kolei uwarunkuje czas realizacji projektu. Zobacz, jakie masz możliwości!

 

 

Czytaj również: Jak stworzyć balkon idealny?

 

Najpopularniejsze, ale niekoniecznie najlepsze?


Monolityczny – to obecnie najpopularniejszy rodzaj balkonu. Jest oparty na konstrukcji żelbetonowej, a płyta balkonowa ma najczęściej charakter wspornikowy. Połączona jest monolitycznie ze stropem lub wieńcem na zewnętrznej ścianie nośnej, co sprawia, że bezpośrednio wychodzi ze ścian budynku i nie jest niczym podparta.

Pamiętaj, aby Twój fachowiec starannie zrobił zbrojenie oraz odpowiednio zabezpieczył obiekt przed przemarzaniem. Najważniejsze będzie wykonanie warstw balkonowych zgodnie ze sztuką budowlaną. Nieodpowiednie zabezpieczenie termiczne balkonu może powodować efekt "mostków termicznych", a co za tym idzie niekontrolowaną utratę ciepła, zawilgocenie ścian, a w jego następstwie - rozwój pleśni.

 

Czytaj również: Ekologiczne rozwiązania na tarasie

 

Warto pamiętać również, że balkon monolityczny jest wykonywany na etapie budowy. Jego instalację trzeba więc zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem.

 

8 godzin wystarczy!

Balkon podwieszany czy przyczepny to propozycja zarówno dla mieszkańców domów, jak i bloków czy kamienic. Taki balkon doskonale sprawdzi się w budynkach już istniejących. Decyzję o jego powstaniu może podjąć zarówno właściciel jednego lokalu, jak i kilku mieszkańców. Co do zasady, wymagana jest zgoda większości, ale instalacja nie musi być montowana u wszystkich. 

Na czym dokładnie polega przyczepienie takiego balkonu? Do ścian mocowany jest za pomocą specjalnie przygotowanych, prefabrykowanych elementów i ram stalowych.  Te z kolei mogą być przyczepiane przy użyciu kotew chemicznych.

- Mając pozwolenie i korzystając z opatentowanego projektu, montaż balkonu przyczepnego trwa ok. 8 godzin -  mówi Kinga Drab z Pracowni Projektowej MKD.

Dodaje, że czas realizacji zależy oczywiście od konkretnego przypadku. Dla przykładu, jeżeli instalacja odbywa się na wyższym piętrze, potrzebne będzie rusztowanie, co przedłuża okres wykonania. 

 

 

Fundament to podstawa

Alternatywą jest balkon na konstrukcji dostawionej do budynku, opartej na słupach i własnym fundamencie.

Ten typ balkonu najczęściej wybierają właściciele domów drewnianych, ale jest także instalowany w   nieruchomościach murowanych – wówczas drewniana podpora staje się ozdobą architektoniczną.

Montaż balkonu na słupach wymaga zgody mieszkańców całego pionu i trwa najczęściej kilka tygodni.  Dodatkowo, zdarza się, że wspólnota lub spółdzielnia posiada działkę tylko w obrysie budynku i wykonanie balkonów na słupach wymaga dzierżawy gruntu, na którym stoi - najczęściej od miasta.

 

Balkon jako inwestycja


- Niezależnie od typu balkonu, który wybierzemy, przebudowę należy traktować zawsze jak  inwestycję, a nie koszt - podsumowuje przedstawicielka Pracowni Projektowej MKD, która wykonuje balkony przyczepne.  

Badania pokazują, że mieszkanie z balkonem jest przeciętnie 6% droższe, za to aż 95% nabywców nie zdecydowałoby się na kupno lokalu bez tego elementu architektonicznego.

Wieszanie prania, hodowanie kwiatów czy relaks na leżaku to przecież tylko niektóre z licznych funkcji, jakie pełni balkon. Dlatego warto zainwestować w rozbudowę mieszkania o ten element zwiększając przy tym wartość nieruchomości.  

 

Artykuł powstał przy wspópracy  z Ekspres rusztowania

Źródło: primetimepr / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19405 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 282

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >